فهرست

یادداشت: دلایلی برای ارزش پوگبا

آدام اسمیت
 
پل پوگبا سالِ 2012 بعد از اینکه تنها هفت بار فرصتِ بازی در تیمِ اولِ منچستر یونایتد را پیدا کرد، به عنوانِ بازیکنِ آزاد راهیِ یوونتوس شد. دورانِ پوگبا در تورین در چهار سال با چهار اسکودتو، دو کوپا ایتالیا، دو سوپر کوپا و جایزه‌هایِ "پسرِ طلایی"، "براوو" و قرار گرفتن در ترکیبِ تیمِ منتخبِ یوفا در سالِ 2015 همراه بود است. پوگبا در این دوران بدل به یک هافبک باکس-تو-باکسِ کامل، با کوله‌باری از حقه‌هایِ تکنیکی و جادوی شد و نقشی کلیدی برایِ تیم‌هایِ آنتونیو کونته و مکس آلگری بازی کرد.
 
حالا پوگبا به اولدترافورد بازگشته و ملحق به انقلابِ ژوزه مورینیو در منچستر یونایتد شده است. یونایتد فصلِ پیش با اینکه بالاترین میانگینِ مالکیتِ توپ در لیگِ برتر را داشت (59.92)، از منظرِ گلِ زده، پاسِ گل، شوتِ درونِ چهارچوب، پیروزی در جدال‌هایِ هوایی و دریبل پایین‌تر از میانگینِ لیگ بود. پوگبا در تمامِ این موارد می‌تواند به یونایتدِ مورینیو کمک کند تا از تیمی عادی دوباره بدل به تیمی درجه یک شود. پوگبا فصلِ پیش در تمامِ مواردِ مذکور آماری بالاتر از میانگینِ هافبک‌هایِ سریِ آ داشت: 0.2 گل، 1.2 شوتِ در چهارچوب، 0.4 پاسِ گل، 1.9 پیروزی در جدال‌هایِ هوایی و 3 دریبلِ در هر بازی.
 
خطِ میانیِ یونایتد فصلِ پیش با مشکلاتِ زیاد و تغییراتِ فراوانی مواجه بود. آخرین راهِ حلِ لویی ون گال برایِ حلِ کردنِ این مسئله به کار گرفتن از وین رونی در مرکزِ زمین بود. اما مورینیو از همان ابتدا اعلام کرد: «من از بازیکنایِ متخصص در یک پست خوشم میاد، نه بازیکنایِ چندکاره. در تیمِ من رونی شماره‌یِ 10، 9 یا 9.5 بازی میکنه، اما هرگز در پستِ شماره‌یِ 6 یا حتی 8 قرار نمیگیره.» بدین ترتیب اضافه شدنِ پوگبا به یونایتد می‌تواند بخشِ بسیار بزرگی از مشکلاتِ خطِ میانیِ این تیم را حل کند. معنیِ این ترنسفر برایِ رونی بازگشتش به خطِ حمله است، جایی که البته باید با زلاتان ایبراهیموویچ، آنتونی مارسیال و مارکوس رشفورد برایِ قرار گرفتن در ترکیبِ اصلی رقابت کند.
 
پوگبا فصلِ پیش در هر پنج بازیِ لیگ یک گل برایِ یوونتوس زد و در 3019 دقیقه 12 پاسِ گل داد. میانگینِ دریبل‌هایِ موفق او در لیگ نسبت به متوسطِ دیگر هافبک‌ها سه برابر و میانگینِ پیروزی در جدال‌هایِ هوایی‌اش دو برابر بود. پوگبا در بعدِ دفاعی هم بازیکنی موثر برایِ تیمِ آلگری بود. او فصلِ قبلِ میانگینِ 9 پیروزی در دوئل‌ها (متوسطِ لیگ برایِ هافبک‌ها 6) و 2.3 تکل در هر بازی (متوسطِ لیگ برایِ هافبک‌ها 2.1) داشت. بنابراین هافبکِ 23 ساله‌یِ فرانسوی نه تنها بعدِ خلاقانه‌یِ خطِ میانیِ یونایتد را به شدت افزایش خواهد داد، استحکامِ بیشتری هم برایش ایجاد خواهد کرد.
 
واکنشِ سر الکس فرگوسن درباره‌یِ جداییِ پوگبا از یونایتد در 2012 این بود: «اون هیچ احترامی برایِ ما قائل نبود و قبل از اینکه بهمون بگه با یوونتوس انگار قرارداد بسته بود. بازیکنایِ اینجوری همون بهتر که برن.» مشکلِ بزرگِ سر الکس با ایجنتِ پوگبا، مینو رایولا، بود که عاملِ اصلی قبول نکردنِ قراردادِ جدیدِ یونایتد و انتقالش به یوونتوس بود. اما حالا خودِ سر الکس هم در توصیفِ پوگبا چیزی غیر از «بازیکنِ درجه‌یِ یک» نمی‌تواند بگوید.
 
مورینیو می‌داند پوگبا بازیکنی است که بازی‌ها را برایِ تیمش می‌برد، بازیکنی که ضرباتِ سرِ ماروان فلینی، شوت‌هایِ رونی، هوش و وظیفه‌شناسیِ دفاعیِ مایکل کریک و جرات و نبوغ... کریستیانو رونالدو را دارد. پس با توجه به قیمت‌هایِ دیوانه‌وارِ ترنسفرهایِ امروز، آیا واقعا 89 میلیون پوند برایِ پوگبایِ 23 ساله غیرِ منطقی است؟
 
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-08-11 11:32:47
نظر دهید

۲ نظر
برزو
پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۳۹
یه سیاهپوست دلقک شده گرانترین بازیکن دنیا! کار دنیا برعکس شده// رونالدو با اینکه سفیدپوست بود بعد از چندبار اقای گلی و رکوردشکنی در انگلیس ترانسفر شد رئال. یونایتدی ها دیگه از لنگی ها هم بدتر کردن قیمت ها رو کاذب بردن بالا تلافی رونالدو سرشون دراومد اما نمیدونن هر گردی گردو نیست فک کردن همون درخششی که رونالدو بعد از اون انتقال گران قیمت واسه رئال داشته پوگبا هم میتونه واسه اونا داشته باشه اما زهی خیال باطل. کل پولشونو حروم کردند پوگبا خیلی بیارزه 20 میلیون یورو
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۱۳
برزو میخوام بدونم قیافه خودت چه شکلیه که به یه ادم اونم یه ادم موفق میگی سیاه پوست دلقک! و اینکه جز کامنت نویسی چه استعداد و دانش دیگه ای داری! کاش نسل تو و امثال تو با این طرز فکرهای وحشیانه و وقیحانه زودتر از رو زمین محو شه تا این مملکت یه قدم بره جلو. زامبی هایی مثل تو باعث نابودیه اطراف که هیچی باعث نابودی یه کشور میشن.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر