فهرست

یادداشت: احمد موسا، بازمانده‌ای از جوانان طلایی نیجریه

جاناتان ویلسون
 
 
سالِ 2011 در جامِ جهانیِ زیرِ 20 ساله‌ها در کلمبیا بود که برایِ اولین بار احمد موسا نامِ خودش را سرِ زبان‌ها انداخت. بر خلافِ کلیتِ تیپیکال بازیکنانِ نیجریه‌ای که به شهرت می‌رسند، موسا نه مهاجمی قوی‌هیکل بود و نه یک هافبکِ دفاعیِ دونده. موسایِ راست پا به عنوانِ بالِ چپ برایِ تیمش بازی می‌کرد، چیزی که برایِ فوتبالِ نیجریه عجیب و نادرست بود.
 
موسایِ تکنیکی و سرعتی در هر سه بازیِ نیجریه در دورِ گروهی گل زد و ستاره‌یِ تیمش در سیستمِ 1-3-2-4 بود. این نمایش‌ها خبر از فرا رسیدنِ نسلی طلایی در فوتبالِ نیجریه می‌داد، اما مثلِ خیلی دیگر از تیم‌هایِ زیرِ 20 سال، پیشرفتِ این جوانانِ مستعد جوری که باید، و امید بود، پیش نرفت. مهاجمِ این تیم، اولارنوایو کایودی در حالِ حاضر برایِ آستریا وین بازی می‌کند و وینگرِ راستشان، ادافه اگبدی بعد از اینکه باشگاهِ ای‌جی‌افِ دانمارک قراردادش را تمدید نکرد بدونِ تیم است. از این میان فقط موسا بود که از پتانسیلِ خودش استفاده کرد.
 
موسا سالِ 2011 عضوِ تیمِ هلندیِ ولنو بود و یک سالِ بعد به زسکا موسکو منتقل شد، جایی که بیشتر به عنوانِ مهاجمِ مرکزی بازی می‌کرد و در 125 بازی 42 گل زد. انتقالِ او به لستر سیتی قدمِ رو به جلویِ دیگری در راهِ پیشرفتش است. رانیری تا به حال چهار بار از موسا استفاده کرده که هر چهار بار به عنوانِ بازیکنِ تعویضی بینِ دو نیمه بوده است. موسا در بازیِ دوستانه مقابلِ بارسلونا دو گل زد و نشان داد سرعت و حرکاتِ مستقیمش چقدر می‌توانند خطرناک باشند.
 
موسا گزینه‌ای بسیار خوب برایِ بالاتر بردنِ خلاقیتِ لستر در فصلِ جدید است. او فصلِ پیش برایِ زسکا 13 گل زد و 5 پاسِ گل داد و میانگینِ 2.6 شوت و 1.3 پاسِ کلیدی در هر بازی داشت. این آمار انرژی و هوشِ بالایِ مهاجمِ جدیدِ لستر را نشان می‌دهد. موسا در ضمن فصل پیش میانگینِ 1.2 دریبل در هر بازی داشت که تنها پایین‌تر از چهار بازیکنِ لستر بود. اما نکته‌یِ نگران‌کننده درباره‌یِ بازیِ او شرکتِ کمش در بعدِ دفاعی است. موسا تا به حال تنها یک فصل میانگینِ تکل‌هایش در هر بازی بالایِ یک رفته و میانگینِ 0.7 قطعِ توپش در هر بازی در فصلِ پیش بهترین آمارش در این زمینه بوده است. اگرچه این آمار برایِ بازیکنی که به عنوانِ مهاجمِ مرکزی بازی کرده قابلِ قبول است، اما در مقایسه با آمارِ مارک آلبرایتون (1.7 تکل، 1.3) پایین‌تر است.
 
به همین دلیل موسا نمی‌تواند در بالِ چپ بازی کند، وقتی ریاض محرز بالِ راست است. آلبرایتون با بازیِ دفاعی‌اش به تیمِ تعادل می‌دهد و جنگ‌هایِ محرز را هم تقبل می‌کند. پس اگر محرز در لستر باقی بماند احتمالا در پستی بیشتر متمایل به مرکزِ زمین، پشتِ سرِ جیمی واردی بازی خواهد کرد و آلبرایتون به راست منتقل خواهد شد تا موسا در پستِ خودش جا بگیرد. یا شاید رانیری با توجه به اینکه این فصل چمپیونز لیگ دارد، از سیستمِ چرخشی استفاده کند و به محرز در بعضی بازی‌هایِ لیگ استراحت بدهد. و البته که خودِ موسا هم می‌تواند مثلِ زسکا، برایِ لستر هم در نقشِ مهاجمِ مرکزی بازی کند.
 
به هر صورت حضورِ موسا در لستر سیتی گزینه‌هایِ این تیم در بعدِ هجومی را بیشتر می‌کند و فرایِ آن، به عنوانِ عضوی از تیمِ جوانانِ 2011 اتفاقی خوب برایِ فوتبالِ نیجریه است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-13 10:25:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر