فهرست

ادامه‌ ترنسفرهای تابستانی یوونتوس

شماره‌یِ 10 یوونتوس قرار است به پائولو دیبالا برسد. همانطور که پوگبا با پوشیدنِ این پیراهن جا پایِ هموطنش، میشل پلاتینی در تورین گذاشت، دیبالا هم اگر شانه‌هایش به قدری پهن شده باشد که مسئولیتِ بیشتری قبول کند، می‌تواند جانشینِ هموطنانش، عمر سیوری و کارلیتوس توز شود.
 
اما دیبالا در نوعِ بازی قرار نیست جایِ پوگبا را در جی استادیوم بگیرد. حتی میرالم پیانیچ هم خیلی‌ها خریدش را نشانه‌یِ آمادگیِ یوونتوس برایِ فروشِ پوگبا می‌دانستد، جایگزینی برایِ آندره‌آ پیرلو به حساب می‌آید. تیمِ مکس آلگری خلاء بعدِ خلاقانه‌یِ بازیِ پوگبا را حس نخواهد کرد. پیانیچ فصلِ پیش 19 پاس گل در رم داد و بازیکنِ جدیدِ یوونتوس، مارکو پیاتسا، که در کرواسی ملقب به "بالِ جادوگر" است در حالی که فقط 21 سال دارد 19 پاسِ گل در طولِ دورانِ بازی‌اش در لوکوموتیوا و دینامو زاگرب داده است.
 
دنی آلوسِ 33 ساله که مسی ازش خواهش کرده بود بارسلونا را ترک کند نقشِ مستقیم در دو گل از سه گلِ تیمش در بازیِ دوستانه مقابلِ وستهام داشت. آلوس در هفت فصلِ آخرش در لا لیگا با 55 پاسِ گل سومین پاسورِ کلِ لیگ بود. در سویِ دیگرِ خطِ دفاعی هم الکس ساندرو با پاسِ گل غریبه نیست. خوان کوادرادو و دیبالا گل‌هایِ حساس‌شان در داربیِ تورین و جدال مقابلِ میلان در فصلِ پیش را مدیونِ او هستند.
 
یوونتوس کمبودِ بازیکنِ تکنیکی و خلاق ندارد. عاملی از بازیِ پوگبا که معمولا کمتر از گل‌ها و پاسِ گل‌ها و دریبل‌هایش به چشم می‌آمد، انرژی و دینامیسمِ بالایش بود، عاملی که یوونتوس نیاز به پر کردنِ جایِ خالی‌اش دارد. در پیامِ خداحافظی با پوگبا، مرسی پل، باشگاه از بعدِ بازیِ بدونِ توپِ او کاملا یاد کرد. پوگبا در چهار سال 1152 بار توپ را از حریف پس گرفت. با توجه به این آمار انگولو کانته می‌توانست جانشینِ مناسبی برایِ او باشد. فقط مشکل اینجاست که آنتونیو کونته هم برایِ چلسی‌اش چنین نظری داشت و زودتر اقدام کرد.
 
نکته‌یِ مثبتِ انتقالِ کانته به چلسی برایِ یوونتوس، بالاتر رفتنِ امکانِ خریدِ نمانیا ماتیچ، یکی از گزینه‌هایِ اولشان برایِ خطِ میانی، بود. نمایش‌هایِ فوق‌العاده‌یِ ماتیچ در دو فصل پیش هنوز در خاطرات باقی مانده است. ماتیچ در فصلی که چلسی قهرمان شد، بیش از هر بازیکنِ دیگری در لیگِ برتر تکل زد (128)، بیش از هر بازیکنی در یک سومِ میانیِ زمین از حریف توپ گرفت، بیش از هر هافبکی در نیمه‌یِ زمینِ خودشان پاسِ دقیق داد (947) و با 78.7 درصدِ دریبلِ موفق از این منظر بینِ 10 بازیکنِ اولِ لیگ قرار گرفت. با اینکه فصلِ پیش به نظر می‌رسید ماتیچ از سویِ باشگاه اجازه‌یِ انتقال به تیمی دیگر را پیدا خواهد کرد، اما در حالِ حاضر، با توجه به بازی‌هایِ پیش‌فصل بعید است کونته او را از دست بدهد.
 
گزینه‌یِ بعدی بلز ماتویدی است، بازیکنی که اتفاقا ایجنتش مینو رایولایی که بر اساسِ گزارش‌ها 25 میلیون یورو بابتِ انتقالِ پوگبا به منچستر یونایتد کومیسیون به جیب زده است. پس کاملا منطقی است که فکر کنیم رایولا این بار به یوونتوس کمک می‌کند تا هدفش را به دست بیاورد. ماتویدی هنوز دو سال از قراردادش با پاریس سن ژرمن باقی مانده، اما خریدِ گرژگورژ کریچویاک توسطِ مربیِ جدیدِ پاریسی‌ها، اونای امری، و داشتنِ هافبک‌هایِ چپ‌پایِ دیگری مثلِ تیاگو موتا و آدرین ربیو، آینده‌یِ او را مبهم کرده است. با این حال به نظر می‌رسد نظرِ امری نسبت به روزهایِ اولِ حضورش در پاریس تغییر کرده و حالا با ناصر الخلیفی، رئیسِ باشگاه همراه شده: «من میخوام بهترین بازیکنانم بمونن، پس میخوام ماتویدی بمونه.»
 
ماتویدی در هفت فصل حضورش در لیگِ یک 661 تکل زده که از این منظر فقط پایین‌تر از ماکسیم گونالون (738 تکل) قرار می‌گیرد. ماتویدی می‌تواند جانشینی مستقیم برایِ پوگبا باشد و دقیقا در پست و نقشِ او برایِ یوونتوس بازی کند. اما اگر پاریس سن ژرمن و خودِ ماتویدی نهایتا با این انتقال مخالفت کنند، گزینه‌یِ دیگر گرفتنِ لوئیز گوستاوو به صورتِ قرضی از ولفسبورگ است. اکسل ویتسل هم سالهاست حرف از پیوستنش به یوونتوس به گوش می‌رسد، اما گویا او نتوانسته نظرِ آلگری را جلب کند و تصمیم گرفته در زنیت باقی بماند. و گزینه‌یِ آخر هم موسا سیسوکو است که یوونتوس احساس می‌کند قیمتِ 35 میلیون پوندی‌ای که نیوکاسل رویش گذاشته خیلی بالا است.
 
در این باره که یوونتوس علاوه بر هافبکی به سبکِ ماتویدی نیاز به یک هافبکِ میانیِ دیگر هم دارد می‌توان بحث کرد. کلودیو مارکیزیو تا اکتبر قادر به بازی کردن نخواهد بود و سامی خدیرا فصلِ پیش 18 بازی را به دلیلِ مصدومیت از دست داد و نمی‌شود رویِ آمادگیِ صد در صدش حساب کرد. در نقطه‌یِ مقابل اما کوادو آساموا بازگشته و می‌تواند دوباره بازی کند. ماریو لمینا، استفانو استورارو و رولاندو ماندروگورا هم موردِ اعتمادِ آلگری هستند و اگر لازم باشد در ترکیبِ اصلی بهشان بازی می‌رسد. تازه در این بحث روبرتو پریرا و هرنانس (و سیمونه زاز) را هم به احتمالِ زیاد فروخته می‌شوند وارد نکرده‌ایم.
 
نکته‌یِ جالب اینجاست که یوونتوس بیش از اینکه به خریدِ یک هافبکِ دیگر فکر کند و نزدیک باشد، دنبالِ مهاجمِ سانتوس و برزیل، گابریل باربوسا است. به هر سو ترنسفرهایِ تابستانی یوونتوس هنوز به پایان نرسیده و همچنان ادامه دارد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-13 12:14:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر