فهرست

آنالیز: جدال کلیدی تازه‌واردها در مرکز زمین

آی‌اسپورت – جورجینیو واینالدوم فصلِ پیش یکی از معدود نکاتِ مثبتِ نیوکاسلی بود که سقوط کرد. کاپیتانِ سابقِ آیندهوون 11 گل در اولین فصلِ حضورش در لیگِ برتر زد و 5 پاسِ گل داد. بینِ هافبک‌هایِ لیگ فقط ریاض محرز (17 گل، 11 پاسِ گل) و سادیو مانه، هم‌تیمیِ جدیدِ واینالدوم در لیورپول (11 گل، 6 پاسِ گل) از این منظر بالاتر از او قرار داشتند.
 
اما نقطه‌یِ ضعفِ اصلی واینالدوم تفاوتِ فرمش در خارج از خانه بوده است. واینالدوم هر 11 گلش را فصلِ پیش در سنت جیمزز پارک زد و در بازی‌هایِ خارج از خانه تنها 3 پاسِ گل داد. آمارِ دیگرِ او در بعدِ هجومی هم نشان از تفاوتِ فرمِ آشکارش در بازی‌هایِ خارج از خانه دارد: 13 شوت نسبت به 28 شوت و 18 خلقِ موقعیت نسبت به 30 خلقِ موقعیت.
 
البته بخشِ اعظمی از دلیلِ این تفاوتِ فرم به ضعفِ کلیِ نیوکاسل برمی‌گردد. هافبکِ 25 میلیون پوندیِ لیورپول در آخرین فصلش در لیگِ هلند 14 گل برایِ آیندهوون زد که 9 گلش خارج از خانه بود. واینالدومِ 25 ساله که 30 بازیِ ملی برایِ هلند دارد و پیش از این یک بار به عنوانِ فوتبالیستِ سالِ کشورش انتخاب شده، این فصل می‌تواند بدل به یکی از مهره‌هایِ کلیدیِ یورگن کلوپ برایِ ساختنِ تیمی جدید باشد.
 
اولین چالشِ واینالدوم در این راه جدال مقابلِ هافبکِ جدیدِ آرسنال، گرانیت ژاکا است. ژاکا فصلِ پیش به عنوانِ کاپیتانِ بوروسیا مونشن‌گلادباخ درخششِ چشمگیری داشت و یکی از عواملِ مهمِ چهارم شدنِ تیمش در بوندسلیگا بود. ژاکا هافبکِ دفاعیِ قدرتمندی است که می‌تواند چاره‌ای برایِ مشکلِ بزرگِ آرسنال در مرکزِ زمین، مشکلی که بعد از رفتنِ پاتریک ویرا هیچوقت درست حل نشد، باشد.
 
هافبکِ 23 ساله‌یِ سوئیسی که با قیمتِ 34 میلیون پوند این تابستان راهیِ لندن شد، فصلِ پیش در بوندسلیگا 3 کارتِ قرمز گرفت، بیش از هر بازیکنِ دیگری. ژاکا در سه فصلِ اخیرِ بوندسلیگا هم در مجموعِ 25 کارتِ زرد گرفته که نشان از نوعِ بازیِ او دارد. با در نظر گرفتنِ اینکه بازیکنانِ آرسنال فصلِ پیش کمتر از هر تیمِ دیگری در لیگِ برتر کارتِ زرد گرفتند، مشخص است که آرسن ونگر با خریدِ ژاکا قصد دارد بعدی دیگر، از جنگندگی، درگیری و حتی خشونت، به تیمش اضافه کند.
 
بازیِ ژاکا البته فقط مختص به بعدِ دفاعی نمی‌شود. ژاکا فصل پیش در بوندسلیگا میانگینِ 88 پاس در هر بازی را داشت، آماری که فقط پایین‌تر از جولین وایگلِ دورتموند (93.9) و دیوید آلابا (88.5) و آرتورو ویدالِ (89.5) بایرن مونیخ بود. این آمار نشان می‌دهد ژاکا هافبکِ دفاعیِ کاملی است و اگر به پشرفتش ادامه بدهد می‌تواند جایِ فرانسیس کوکلن در ترکیبِ اصلیِ آرسنال را بگیرد.
 
     
آی اسپورت
2016-08-14 09:23:55
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر