فهرست
گزارش روز: آیا سیاست قرض دادن بازیکن برای فوتبال مضر است؟!
گزارش روز: آیا سیاست قرض دادن بازیکن برای فوتبال مضر است؟!

گزارش روز: آیا سیاست قرض دادن بازیکن برای فوتبال مضر است؟!

آی اسپورت - آرسن ونگر در مورد عدالت اظهار نظرهای زیادی دارد. او آخرین بار به موضوع روملو لوکاکو واکنش نشان داد و به این مساله که او نمی تواند در برابر چلسی به میدان رود، اعتراض کرد.

اخیرا این سبک انتقادات پس از برخورد چلسی به اتلتیکو در نیمه نهایی لیگ قهرمانان، بیشتر شده است.

 بندی که در قرار داد قرضی کورتوا وجود دارد مانع از بازی او در برابر چلسی می شود. کورتوا که در حال حاضر یکی از آماده ترین دروازه بان های دنیا محسوب می شود بدون شک مهره ی تاثیر گذاری برای اتلتیکو است و غیبت او در دیداری چنین حساس، قطعا ضربات جبران ناپذیری را بر پیکر اتلتیکو وارد خواهد کرد.

http://www.thedaisycutter.co.uk/wp-content/uploads/2013/03/Thibaut-Courtois-Chelsea.jpgدر بند قرار داد او به صراحت عنوان شده است که اگر اتلتیکو می خواهد از او در دیدار احتمالی برابر چلسی استفاده کند باید مبلغ هنگفتی را به این باشگاه لندنی بپردازد.

البته بوفا به این مساله واکنش نشان داد و اعلام کرد که کورتوا نباید هیچ مانعی برای بازی کردن مقابل چلسی پیش رو داشته باشد.

مدل چلسی چیست؟!

چلسی 25 بازیکن قرضی مختلف در دیگر تیم ها دارد. بیشتر آنان در تیم های نخست و در سطح اول لیگ های اروپایی به میدان می روند.

چلسی تعداد زیادی  بازیکن تهاجمی مستعد در دیگر تیم ها دارد که خودشان می توانند تشکیل یک تیم مجزا دهند.

آن ها بازیکنان زیادی را به دیگر نقاط اروپا قرض می دهند بدون اینکه آن تیم ها در آینده شانسی برای به خدمت گرفتن بازیکنان داشته باشند. چلسی در واقع به جای اینکه خود شانسی برای درخشش بازیکنانش ایجاد کند، این شانس را به دیگر تیم ها می دهد. زمانی که این بازیکنان به سطح مورد انتظار باشگاه از لحاظ کلاس کاری دست پیدا کنند، بلافاصله به چلسی برخواهند گشت.

اما در صورتی که بازیکن مورد نظر نتواند انتظارات باشگاه را برآورده کند، آنگاه چلسی به فکر برداشت مالی از آن بازیکن می افتد. کوین دی بروین شاید مهم ترین مثال در این مورد باشد. بازیکنی که با انتقال 17 میلیونی خود به وولفسبورگ، 11 میلیون سود روانه ی باشگاه چلسی کرد. سیاست باشگاه چلسی به همین سادگی است.

http://thebelgianwaffle.co.uk/wp-content/uploads/2012/01/De-Bruyne.jpg

کورتوا اگر فصل بعد نیز قرار داد قرضی اش تمدید شود، چهارمین فصلی خواهد بود که به صورت قرضی در اتلتیکو بازی می کند و به نظر می رسد مادامی که پیتر چک از شرایط آرمانی دور نشود، همچنان این قرار داد قرضی تمدید شود!!

آیا این سیاست برای فوتبال مضر است؟!

چلسی با قرض دادن امثال لوکاکو به اورتون در جنبه های دیگری نیز سود می کند.به عنوان مثال لوکاکو این فرصت را خواهد داشت تا در برابر رقیبان چلسی به میدان رود و مانع از پیروزی آنان شود در حالی که مقابل چلسی اجازه ی بازی کردن نخواهد داشت!! 

http://en.africatopsports.com/wp-content/uploads/2014/03/1169745-21154916-640-360.jpgشاید بهتر باشد تا باشگاه ها به جای قرض دادن این تعداد بازیکن به تیم های دیگر، خود بازیکنان مورد علاقه شان را بسازند.اگر هر باشگاه اجازه ی قرض دادن بیش از 3 یا 4 بایکن را نداشته باشد شاید عدالت بیشتری برقرار شود. به این ترتیب آن ها در تیم خودشان بازیکن سازی را انجام خواهند داد که بسیار بهتر و عادلانه تر  به نظر می رسد.

مدلی که باشگاه چلسی انجام می دهد، تا حدی دچار اشکال است و به سرعت باید اصلاح شود. البته چلسی تنها باشگاهی نیست که از چنین سیاستی برخوردار است و باشگاه های دیگری نیز در سراسر اروپا چنین وضعیتی را دنبال می کنند.

این در واقع نوعی استثمار باشگاه های کوچک توسط باشگاه های متمول و استفاده از پتانسیل آنها توسط باشگاه های بزرگ است؛ در حالی که نفع مالی و فنی آن، در نهایت عاید باشگاه های بزرگ می شود.

قرض دادن بازیکن به این سبک، چندان نمی تواند به نفع پیشرفت بازیکن باشد. همچنین برای باشگاه های کوچک نیز بسیار مضر خواهد بود.

     
آی اسپورت
2014-04-17 13:37:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر