فهرست

یادداشت: وستفالن آماده استقبال خصمانه از گوتزه

رافائل هونیگستاین
 
 
«معلومه که به استقابلی ازم میکنن فکر میکنم. و واقعا نمیدونم چی میشه.» ماریو گوتزه پیش از سوپرکاپ‌هایِ 2013 و 2014 مجبور بود برایِ مواجه نشدن با خشمِ وست‌فالن خودش را در رختکن گرم کند. امشب در سوپرکاپِ 2016 با اینکه گوتزه دیگر پیراهنِ بایرن مونیخ به تن ندارد با پیراهنِ زرد و سیاهِ دورتموند به زمین می‌رود، حسِ هوادارانِ حاضر در سیگنال ایدونا پارک نسبتِ به او تغییرِ زیادی نکرده است.
 
خیلی از دورتموندی‌ها هنوز گوتزه را برایِ انتقالش به بایرن در سالِ 2013 نبخشیده‌اند و وقتی خبرِ رسمیِ بازگشتِ او اعلام شد، خشمِ این هوداران را در فضایِ مجازی برانگیخت. برایِ رویارویی با این وضعیت گوتزه مدام از اشتباهی که در ترکِ دورتموند مرتکب شده حرف زده است. هانس یواخیم واتزکه، مدیرِ دورتموند، هم از هودارانشان خواسته به گوتزه احترام بگذارند: «از هر بازیکنی که پیراهنِ بوروسیا را میپوشه باید حمایت کرد.»
 
واتزکه علاوه بر این تصویری از گوتزه‌ای ساده و بی‌تجربه ارائه داده که گولِ بایرنِ مکار را خورده: «یکی بهش دروع‌هایی گفته.» دروغی که واتزکه بهش اشاره می‌کند علاقه‌یِ پپ گواردیولا به گوتزه و اصرار به خریدش بوده. در حالیکه خودِ باشگاهِ بایرن اعتراف کرده که هدفِ اولِ ترنسفرشان نیمار بوده است.
 
داستانی که واتکزه پدید آورده داستانِ خوبی است، و چندان هم با حقیقتِ ماجرا فاصله ندارد. اما این داستان یک مشکل پدید می‌آورد و یادِ هودارانِ دورتموند می‌اندازد که گوتزه فقط به این خاطر به دورتموند بازگشته که در بایرن موفق نشده است. دورتموند راهِ فراری برایِ گوتزه بوده، راهی برایِ رستگاری. بنابراین تصمیمِ او، تصمیمی حرفه‌ای بوده، نه از رویِ عشق به دورتموند؛ حداقل فعلا نه.
 
اما زننده‌یِ گلِ قهرمانیِ آلمان در جامِ جهانیِ 2014 خوشبختانه قرار نیست در ترکیبِ اصلیِ دورتموند برایِ بازیِ امشب قرار بگیرد. و مهمتر اینکه هودارانِ دورتموندی هدفی دیگر و شاید مهمتر از گوتزه برایِ پرخاش دارند: کاپیتانِ سابقِ دورتموند، متس هوملز امشب برایِ دومین بار اولین بازیِ رسمی‌اش برایِ بایرن مونیخ را تجربه می‌کند (او سالِ 2008 بعد از تنها چند بازی مونیخ را ترک کرد)، مقابلِ تیمی که هشت سال رهبریش را به عهده داشته بود.
 
خودِ هوملز از اینکه «قطعا افرادی هستن که برخوردِ خوبی با من نخواهند داشت» آگاه است. اما این مسئله او را نگران نمی‌کند. شاید وقتی گوتزه و احتمالا آندره شورله در نیمه‌یِ دوم به زمین بروند، دورتموندی‌ها به قدری هوملز را هو کرده باشند که دیگر توانِ هو کردنِ سوپر ماریو را نداشته باشند. باید منتظر بمانیم و ببینیم. یا به بیانِ بهتر بشنویم.
 
درباره‌یِ خودِ بازی، توماس توخل رویکردی کاملا بدبینانه داشته: «بعد از چیزهایی که در بازی‌هایِ دوستانه دیدم اگر در این بازی حاضر نبودیم بهتر بود. البته از اینکه هستیم خوشحالم اما قولِ زیادی نمیدم و نباید انتظارِ زیادی داشته باشیم.»
 
جا افتادنِ شش بازیکنِ جدید، بازیکنانی مثلِ وینگرِ فرانسوی، اوزمان دمبله، مدافعِ سابقِ بارسلونا، مارک بارترا و دفاعِ چپِ پرتغالیِ قهرمانِ اروپا، رافائل گوئررو طول می‌کشد، به خصوص حالا که ستونِ فقراتِ تیم، یعنی هوملز، ایلکای گوندوگان و هنریک مخیتاریان دیگر نیستند.
 
توخل برایِ فصلِ جدید اسکوادی با بازیکنانِ بیشتر و چندکاره می‌خواهد که بتواند از سیستمِ چرخشی و تاکتیک‌هایِ مختلف استفاده کند. اما تیمی که امشب در سوپر کاپ بازی می‌کند، بازی‌ای که دو هفته با شروعِ بوندسلیگا فاصله دارد، متشکل از بازیکنانی است که هنوزِ خسته از پیش‌فصل هستند و بازیکنانی که تازه آمده‌اند و هنوز با تیم هماهنگ نشده‌اند.
 
«ما در بهترین شرایطمون برایِ مقابله با بایرن نیستیم.» توخل در هفته‌هایِ آینده برایِ اینکه فشارِ زیادی رویِ تیم بازسازی شده‌اش نیاورد باید کمال‌گرایی‌اش مخفی کند. درنقطه‌یِ مقابل کارلو آنچلوتی در بایرن خیلی راحت‌تر و با آرامش‌تر است و با خنده از آلمانیِ مبتدی‌اش حرف می‌زند و به خبرنگاران می‌گوید: «اگه بقیه حرفهام را انگلیسی نزنم باید تا شب اینجا بشینیم.» آنچلوتی حتی گاهی یواشکی پشتِ زمینِ تمرین سیگاری هم می‌کشد.
 
بایرن در حالِ حاضر با مصدومیتِ آرین روبن، هولگر باداشتوبر، داگلاس کاستا و جروم بواتنگ و رناتو سانچس روبرو است، اما مشکلِ بزرگی ندارد. تنها مسئله پیدا کردنِ جایی برایِ توماس مولر در سیستمِ موردِ علاقه‌یِ آنچلوتی، 3-3-4 است. مولر یک بارِ دیگر، همانطور که در یورو 2016 برایِ آلمان بازی کرد، خودش را با بازی در بالِ راست تطبیق بدهد، پستی که در آن موفقیتِ زیادی نداشته است.
 
سوپر کاپ فرصتِ خوبی برایِ آنچلوتی است که اعتماد به نفس و فرمِ مولر را که از یورو به بعد افت کرده تخمین بزند. آنچلوتی البته اعتراف کرده احتمالِ استفاده از 2-4-4 در هفته‌هایِ آینده هست، سیستمی که قطعا به مولر کمک خواهد کرد.
 
در مجموع بایرن برایِ این بازی آماده‌تر از دورتموند است و آنچلوتی قصد دارد در اولین بازیِ رسمی‌اش کاری که پپ گواردیولا هرگز موفق به انجامش نشد را امشب انجام دهد: فتحِ سوپر کاپ
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-14 10:44:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر