فهرست

معادلات استقلال با سیستم 2-5-3

آی اسپورت - استقلال فصل را برخلاف انتظار هوادارانش شروع کرد تا در همین شروع کار از رقیب سنتی‌اش 8 امتیاز عقب بیفتد و مطمئناً اگر قرار باشد این فاصله در دو سه بازی آینده بیشتر شود آن وقت علی منصور خیلی زود باید با نیمکت استقلال خداحافظی کند. اتفاقی که برای حمید استیلی در پرسپولیس رخ داد و خیلی‌ها بعد از چهار بازی ضعیف از استقلال این سرنوشت را برای سرمربی این تیم هم پیش‌بینی می‌کنند. منصوریان از همان روزی که جانشین پرویز مظلومی شد وعده بازی جذاب و تماشایی را به هواداران تیمش داد، اما در چهار بازی اخیر آبی‌پوشان اثری از بازی زیبا و تاکتیکی در این تیم دیده نمی‌شد تا حدی که همه برنامه‌های تاکتیکی منصوریان روی ارسال‌های خسرو حیدری خلاصه می‌شود. این همان شیوه‌ای است که در زمان حضور مظلومی هم در استقلال می‌دیدیم و حتی تیم امیر قلعه‌نویی هم به همین شکل بازی می‌کرد. استقلالی‌ها مدت‌هاست قدرت هجومی‌شان روی ارسال‌های خسرو حیدری بوده و شاید داشتن چنین بازیکنی یک حُسن باشد، اما قطعاً ضرر آن هم باید دید. حالا صحبت از تغییر تاکتیک منصوریان است و گفته می‌شود او قصد دارد در بازی‌های آینده از سیستم 2-5-3 در تیمش استفاده کند.
شاید تغییر سیستم به کمک استقلال علی منصور بیاید، اما انتقادهایی که این روزها به تیم او می‌شود، شرایط را برای این مربی سخت کرده است. بیژن طاهری، یکی از پیشکسوتان استقلال در این خصوص می‌گوید: «اصلاً فرض بگیریم که این تیم هفته‌ای یک روز فقط برای مسابقه دادن دور هم جمع می‌شوند و تمرینی هم ندارند! این چه طرز بازی و چه سیستمی است که استقلال دارد؟ با این همه تمرین و وقتی که برای این تیم گذاشته شد و ستاره‌هایی که دور هم جمع کرده‌اند، استقلال نباید به این شکل فوتبال بازی کند و این برای هواداران قابل قبول نیست. من به عنوان یک طرفدار استقلال نه پیشکسوت، این نوع سیستم و بازی را از تیمم قبول نمی‌کنم. استقلال در چهار بازی ابتدایی لیگ بی در و پیکر بازی می‌کرد که نه بر اساس سیستم بود، نه تاکتیک. این تیم حتی اگر یک روز در هفته هم دور هم جمع شوند، با این همه بمب باید به این شکل بازی کنند؟ وقتی می‌بینم فاصله فوتبالی ما با پرسپولیس به این شکل است، برای آینده استقلال نگران می‌شوم».
در پرسپولیس و استقلال شرایط متفاوت است. هواداران بازی هجومی می‌خواهند و بازی دفاعی از این تیم‌ها قابل قبول نیست. مدافعان چپ و راست استقلال و پرسپولیس باید در محوطه جریمه حریف باشند و بازی هجومی ارائه بدهند. این‌ها صحبت‌هایی است که مربی اسبق استقلال انجام می‌دهد و البته نسبت به انتقادهایی هم که به کادرفنی و تقویت آن شده است، انتقاد دارد: «تقویت کادرفنی، بی احترامی به سرمربی تیم و بی‌اعتمادی به اوست. تازه چهار بازی انجام شده و چرا باید با چهار بازی اینطور قضاوت کرد و مربیان امتحان پس داده که گزینه وزارت ورزش هستند را به زود به کادر اضافه کرد؟ اگر منصوریان این مسئله را قبول کند، یعنی خیلی ضعیف است و پشت کادرفنی‌اش را خالی می‌کند. هواداران هم به تیم فرصت می‌دهند و چون این تیم بازیکن دارد، می‌تواند بهتر شود».
با این شرایط باید به سیستم جدیدی که برای استقلال مطرح شده، برسیم. اینکه شرایط برای این تیم با سیستم 2-5-3 چگونه خواهد بود. خیلی‌ها معتقدند این سیستم نیست که فوتبال بازی می‌کند، بلکه بازیکن‌ها هستند که در زمین نقش به‌سزایی دارند. حالا هر سیستمی که باشد و طاهری هم به همین مسئله معتقد است و می‌گوید که انجام یک سیستم تشخیص سرمربی است و بازیکنان باید در زمین بهترین عملکرد را داشته بانشد. طاهری باتوجه به سیستم 2-5-3 در خصوص وضعیت استقلال با این سیستم می‌گوید: «با این سیستم استقلال باید به سه مدافع میانی به میدان برود که مگویان مدافع بسیار خوبی و اگر استقلال بتواند لئوناردو پادوانی را هم جذب کند، سیستم دفاعی‌اش قدرت بیشتر می‌گیرد. در کنار این دو هم امین حاج‌محمدی و رابسون جانواریو می‌توانند مؤثر باشند. باتوجه به اینکه مدافعان کناری استقلال را برای بازی هجومی باید در محوطه جریمه حریف ببینیم، به نظرم خسرو حیدری در سمت راست و یعقوب کریمی در سمت چپ گزینه‌های بسیار مناسبی باشند. در سمت راست دو گزینه وجود دارد، اما خسرو حیدری به دلیل تجربه و مسئولیتی که در این تیم دارد و چند سال به خوبی جواب داده، فعلاً می‌تواند در این تیم بازی کند. وریا غفوری هنوز حس نکرده به چه تیمی آمده است. او ابتدا باید حضور در استقلال را درک کند تا جا بیفتد و بعد به ترکیب اضافه شود. این بازیکن فعلاً یک مقدار زمان می‌خواهد».
و اما سیستم هجومی استقلال با هافبک‌های میانی این تیم، مهم‌ترین مسئله هستند. انتقادی که بیشتر روی آنها وجود داشته و حالا باید دید با چه تغییراتی می‌تواند به این بخش سر و سامان داد. طاهری در این خصوص معتقد است: «امید ابراهیمی یکی از بهترین بازیکنان بعد از انقلاب است. او هافبکی سر زن، بازی‌سازی، شوت‌زن و با توانایی بالای در کارهای دفاعی و هجومی است. امید حتی می‌تواند یک خط جلوتر برود و با بختیار رحمانی بیشتر در کارهای هجومی فعالیت کند و یک نفر مانند فرشید باقری در خط هافبک دفاعی قرار بگیرد. در خط حمله هم استقلال گزینه‌های خوبی دارد. کاوه رضایی در چند بازی ابتدایی لیگ در هیاهوی حضور در استقلال بود، اما او به همراه جابر انصاری یا به جای او علی قربانی گزینه‌های خوبی در خط حمله هستند. کاوه رضایی از بازیکنان خوب و توانای فوتبال ماست و اکنون وضعیت او بهتر شده است. جابر انصاری هم بازیکنی است که باید دور محوطه جریمه بچرخد و از موقعیت‌های شوتزنی استفاده کند، چون خوب می‌دود و خوب شوت می‌زند و سیستم 2-5-3 به این شکل می‌تواند کمک‌حال استقلال باشد».منبع: روزنامه هفت صبح
  ۱  
آی اسپورت
2016-08-16 08:42:58
نظر دهید
۱ نظر
کیسه کش جو گیر متوهم
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۴۸
امید ابراهیمی انگشت کوچیکه امثال عزت اللهی و تیموریان و کمال هم نیست چه برسه به انقلاب و این داستانا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر