فهرست

رمزگشایی از ماجرای بازی جنجالی ایران و عراق؛ پای مرگ شاه سعودی وسط بود؟

آی اسپورت - حالا یکسال و اندی از بازی جنجالی  تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق در جام ملت‌های استرالیا می‌گذرد. دیداری که با اخراج عجیب مهرداد پولادی همراه شد تا تیم کی‌روش بازی پیش افتاده را در نهایت مساوی کند و در ضربات پنالتی با جام وداعی تلخ داشته باشد. اما حالا بعد از نزدیک به دو سال از اتفاقات عجیب شب آن بازی رمزگشایی می‌کنیم.
 
در شب بازی با عراق کادر سرپرستی تیم ملی با یک بحران عجیب مواجه شد که به خاطر بعضی از مسائل سعی کردند هیچ خبری به رسانه‌ها درز پیدا نکند. دقایق اولیه بامداد روز جمعه سوم بهمن ماه سال 1393 بود که ناگهان تلویزیون رسمی عربستان با قطع برنامه‌های عادی‌اش خبر مرگ “عبدالله بن عبدالعزیز” پادشاه 90 ساله این کشور را اعلام کرد.
 
کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از مطلع شدن از مرگ شاه سعودی با فراخواندن سرپرستان ایران و تیم ملی عراق به آنها ابلاغ کرد باید به این مناسبت، دو تیم در میانه میدان یک دقیقه سکوت کنند. مهدی محمد نبی، دبیر وقت فدراسیون فوتبال که در آن برهه به عنوان سرپرست تیم ملی در استرالیا بود، با توجه به حساسیت‌های موجود خبر را بلافاصله به تهران مخابره کرد. اما واکنش تهران چیز دیگری بود. به سرپرست تیم ملی ابلاغ شد که به هیچ عنوان با یک دقیقه سکوت قبل از بازی نباید موافقت کنید. جالب است بدانید این “تنها” شرط تیم ملی برای حضور در این میدان عنوان شد.
 
وقتی مهدی محمد نبی پاسخ تهران را به مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت، آنها در ابتدا مقاومت کردند اما وقتی سماجت و اصرار ایران را دیدند از ترس اینکه مبادا اتفاق بدی در آغاز دیدار ایران و عراق رخ دهد، AFC  به وضوح عقب نشینی کرد و پیشنهادش را برای سکوت یک دقیقه‌ای پس گرفت.
 
سرپرست تیم ملی فوتبال ایران وقتی مطمئن شد که هیچ اجباری به انجام این کار نیست، سرانجام موفق شد مجوز حضور تیم ملی در این بازی را از تهران اخذ کند. با این وجود در آن نبرد، داور سرشناس استرالیایی، به بدترین شکل ممکن با ایران برخورد کرد و با یک اخراج که می‌توانست آن را مدیریت کند، مقدمات باخت تیم کی‌روش را مهیا ساخت. شاید نگاه بدبینانه‌ای باشد اما شاید کنفدراسیون فوتبال آسیا به گونه‌ای قصد انتقام از تیم ایران را داشت. شاید هم تنها یک اتفاق بود.
 
با این وجود بعد از حذف تیم ملی فوتبال ایران ، کنفدراسیون فوتبال آسیا از روز بعدش با خیال آسوده موفق شد یک دقیقه سکوت را در آغاز بازی‌های آن مرحله اجرا کند. شاید صعود ایران دردسر عظیمی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا در بر داشت چرا که از تهران به صورت ویژه، تاکید شده بود تا روز آخر بازی‌ها آنها اجازه سکوت در ابتدای هیچ نبردی را به مناسبت مرگ شاه سعودی ندارند.

منبع: شفقنا ورزشی
  ۱۸  
آی اسپورت
2016-08-16 13:09:22
نظر دهید

۱۸ نظر
ایرانی
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۴۰
لعنت بهشون اگه واقعی باشه البته
امید
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۴۱
نه ربطی نداره. ما با وجود ده نفره بودن بازی را به پنالتی کشوندیم و باختیم. توی پنالتی ها که دیگه داور نمی تونست کاری بکنه
مجید10
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۰۳
برو بابا! توهم توطئه !!!
-
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۰۴
مرگ بر اسدی و مایلی کهن
حسین
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۰۵
مزخرف نگو.
شاذان
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۱۳
چرا ما ایرانیا برای هر باختمون یه توجیه واهی پیدا می کنیم و مردم رو با این کارهامون فریب میدیم آخه چرا .... مگه مردم ما چه گناهی کرده اند !!!!!!!!
-
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۳۰
خدا شفاتون بده
این دری وری ها چیه اخه؟
مهرداد خ
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۰۱
جان من راست میگی؟!!!
نیما
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۱۶
اینو توی تاکسی شنیدی؟
Alireza
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۲۰
متاسفم براتون بابا آقای پولادی اشتباه کرده ضمنا بازی رفته پنالتی وقتی حقیقی همه رو برعکس میره چ ربطی به شاه سعودی داره.. چرا هنوز دارین الکی کشش میدین
فرشته ف
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۴۰
یک دقیقه سکوت مرسوم همه جاست
و نشانه ی ادب
حالا اگر نمی خواستند میتوانستند فاتحه نخوانند!
ندا
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۴۰
عجب خبری بود. چرا رسانه های ما این همه مدت بی خبر بودند. به خدا میتونه مرتبط باشه. نصف پول کنفدراسیون فوتبال آسیا رو فقط سعودی ها می دن. این دیگه ثابت شده هست.
یکی از چهل میلیون قرمز ایران
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۳۲
خوشبختانه مردم ما از نظر فوتبالی و رسانه ای کاملا از رسانه ها جلوتر هستند و بخوبی باخت و بردی که تقلب توش باشه رو تشخیص میدن . عزیز دل برادر پولادی اخراج شد چون حقش بود اگر داور اخراج میکرد قانون رو اجرا میکرد اگر نمیکرد هم با اغماض از اخراجش رد شده بود. ما بیشتر از این توهمات اون بازی رو به جناب کیروش باختیم که رحمتی آماده دعوت نکرد تا حقیقی اون همه گل مفت و بدتر از اون 9 پنالتی رو خلاف جهت بخوره نه دادا توهم توطئه است فقط
-
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۵۴
اخه این چرت و پرتا چیه مینویسید؟ این سایت صاحاب نداره؟!
-
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۵۴
اخه این چرت و پرتا چیه مینویسید؟ این سایت صاحاب نداره؟!
ندا
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۲۷
دوستان نگاه کنید اینجا یه خبر مهم مخابره شده. شاید ربطی به باخت ما نداشت. اما این موضوع که شب بازی ایران و ای اف سی مشکل داشتن یه واقعیت هست. ما خوش خیالیم که فکر می کنیم سعودی ها تو کنفدراسیون فوتبال آسیا نفوذ ندارند. وقتی ای اف سی سال 2013 رسما اعلام کرد کمک ها سعودی نقش به سزایی در اجرای برنامه های این کنفدراسیون داره، اون وقت منتظرید که طرف ما رو بگیرند؟ یه کم هوشیار باشید
-
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۴۰
درسته به پنالتیکشوندیم . ولی با ده نفره شدن شانس باختن ما بیشتر میشد. واقعا ای اف سی از فاسدترین سازمانهاست
-
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۲۳:۵۱
این شایعات بی پایه و اساس از دوستان کی روش میاد تو جامعه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر