فهرست

یادداشت/ توره باید از سیتی برود، اما مثل یک قهرمان

یان مکینتاش
به نظر دوران حضور 6 ساله یایا توره در منچسترسیتی به پایان رسیده است. شاید گواردیولا مدام درباره حرفه ای بودن و جلسات تمرینی فوق العاده او صحبت کند، اما تمایلی به ماندن او در تیمش ندارد.

توره در دیدار مقابل ساندرلند در ترکیب اصلی نبود و  برای بازی امشب (سه شنبه) مقابل استیوا بخارست به همراه تیم به رومانی سفر کرده، اما در لیست 21 نفره نیست. این یعنی سوت پایان برای ستاره اهل ساحل عاج.

در سال 2010 پرداخت رقم ترانسفر 24 میلیون پوند و دستمزد 240 هزار پوند در هفته به نظر خیلی ها بیشتر از اندازه های واقعی این بازیکن بود. اما در طول 6 فصل حضور در سیتی او ثابت کرد که این نظرها اشتباه بوده اند.

بدون توره شاید سیتی قهرمان لیگ برتر در سال 2012 نمی شد. عملکرد او در ماه آوریل آن سال باعث برد یک بر صفر مقابل منچستریونایتد شد. سر الکس فرگوسن از توانایی های این بازیکن باخبر بود و پارک جی سون را مامور مستقیم مهارش کرده بود. اما در کمتر از 15 دقیقه پارک کم آورد و می شد خستگی را در چهره او دید.

توره همچنین مهره کلیدی در راه رسیدن به عنوان سال 2014 بود. او در 5 بازی از 4 بازی آخر سیتی در آن زمان بازی کرد و در همه بازی هایی که او حضور داشت تیمش برنده شد. در فینال جام حذفی سال 2011 او تنها گل تیمش مقابل استوک را زد و باعث شد سیتی بعد از 35 سال اولین جام را کسب کند. در پیروزی سال 2014 مقابل ساندرلند و سال 2016 مقابل لیورپول و رسیدن به قهرمانی لیگ کاپ هم نقشی موثر داشت.

مطمئنا وقتی کتاب تاریخ نوشته شود توره یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان سیتی در دوران خودش خواهد بود. اما الان شرایط فرق کرده است. او دیگر بازیکنی نیست که در گذشته بود.

از اولین بازی گواردیولا با من سیتی در لیگ برتر روز شنبه چیزهای زیادی می شد برداشت کرد. ترکیبی دیدیم که خیلی سریع تغییر می کرد و تغییر سیستم می داد. اما این سیستم نیازمند آمادگی فیزیکی فوق العاده است.

توره با تجربه و باهوش است. از زمانی که به سیتی پیوسته هم نشان داده که هماهنگ شدن با هر سیستمی را بلد است. روبرتو مانچینی، سرمربی سابق سیتی معمولا به او نقش بازیکن آزاد را می داد و اجازه می داد همه جای زمین بازی کند. گاهی هم او را عقب می برد و محافظی برای مدافعانش ایجاد می کرد. همیشه هم توره در پستش موفق بود. اما دلیلش قدرت جا به جا شدن در زمین بود که او را تبدیل به بازیکنی ویژه کرده بود.

فصل گذشته او 28 بازی برای تیمش انجام داد. اما در کمتر از آن ها خاطرات بازی های خوب گذشته اش زنده می شد. خبری از آن بازیکنی نبود که با قدرت بدنی عالی و توانایی فیزیکی مناسب فضاها را می پوشاند نبود.

فصل گذشته در یک بازی او نصف کمتر از بازیکنی که در حین بازی جانشینش شد استارت موفق زد. فابین دلف دو برابر او استارت موفق داشت. گواردیولا هم تقریبا سبکی مانند قبل دارد و چیزی تغییر نکرده است. او دوست دارد هافبک هایش در مهارت های مختلف خوب کار کنند. روز شنبه فرناندینیو مورد تمجید سرمربی جدیدشان قرار گرفت و دلیلش توانایی بازی در چند پست بود. گواردیولا همیشه به بازیکنانی تاکید می کند که باید به دنبال توپ های از دست رفته بدوند. اما توره گاهی انقدر آرام آرام راه می رود که فضای خالی زیادی پشت سر او ایجاد می شود. پپ از دی بروین، فرناندینیو و داوید سیلوا خواسته بود که علاوه بر پوشش آگوئرو در کارهای دفاعی هم کمک کنند و بازگردند. این ها خواسته های سرمربی جدید است که همه شان انرژی زیادی می خواهند و به نظر برای توره 33 ساله غیرممکن است که چنین کارهایی انجام دهد.

اگر سیتی تیم دیگری بود، شاید سیتی سابق که قبل از آمدن شیخ منصور عمدتا در نیمه پایین جدول بود، شاید توره را نگه می داشت. اما سیتی تغییر کرده است. حالا به دنبال تکامل و رسیدن به عنوان های بزرگ هستند. نه فقط در انگلیس، بلکه در قاره شان. حالا باید آن ها کاری را بکنند که فرگوسن معمولا در اولدترافورد می کرد. باید وقتی بازیکنی آماده نیست او را در اختیار مالکان بگذارند.

توره قهرمان باشگاهش است و باید با سر بالا از تیم جدا شود. اما واقعا باید برود. آن رقم هفته ای 240 هزار پوند حالا در باشگاه سیتی می تواند در قسمتی که مفیدتر باشد خرج شود. شاید اقدام گواردیولا ظالمانه به نظر بیاید، اما کاملا به سود سیتی است. دوران توره به عنوان بازیکنی در اوج به پایان رسیده است.کد خبر 9404
 
     
آی اسپورت
2016-08-16 17:41:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر