فهرست

10 دلیل ناکامی کشتی فرنگی ایران؛ امیدهایی که سوختند

آی اسپورت- ششمین نماینده کشتی فرنگی ایران هم در مسابقات مقدماتی خود شکست خورد تا هیچکدام از نمایندگان ایران شانس رسیدن به مدال طلا را نداشته باشند. بعد از مدال برنز سعید عبدولی حالا امشب قاسم رضایی هم این فرصت را دارد تا دومین مدال کاروان کشتی فرنگی را کسب کند. امید‌های اول کسب مدال‌های طلا برای ایران در این دوره از المپیک عملکردی کاملا متفاوت نسبت به لندن داشتند و برخلاف 3 مدال طلا در چهار سال قبل، این بار تاکنون فقط یک برنز گرفته‌اند و درصورتی که قاسم رضایی هم موفق باشد، مجموعا 2 مدال برنز فقط عایدی کشتی فرنگی خواهدشد. 10 دلیل برای نتایج ضعیف کشتی فرنگی را از زبان مهدی رستم‌پور، کارشناس کشتی، می‌خوانیم:

1- محمد بنا برای ریو، کادر خبره المپیک لندن را در اختیار نداشت. تمرین دهنده‌اش جمشید خیرآبادی به جمهوری آذربایجان رفت. ناصر نوربخش هم کنار ماند. آنها با آن قوانین، در کنار مدیریت بنا نتیجه‌ای تاریخی به جا گذاشتنند.  
2- بنا (که بسیار هم دوستش داریم و قدردانش هستیم)، بدون یارانش، با حذف اختیارات شورای فنی، رئیس فدراسیون تیم ملی بزرگسالان شد. از بدنسازی تا مسائل فنی، تعیین استراتژی را از صفر تا ۱۰۰ به عهده گرفت. از جمله پشت کردن به تورنمنتها یا حذف ناگهانی جام زومباتلی.
3- افکار بنا بر مبنای قوانین لندن بود. نحوه انتخاب تیم ملی هیچ چارچوبی نداشت و بنا در چند نوبت، با حرف‌های خودش هم خالفت کرد. او با اتکا به شاهکار لندن، حتی حاضر به شرح برنامه‌هایش نشد و گفت در ذهن خودم می‌دانم چه می‌کنم. حربه تهدید به قهر باعث شد رسول هم پا پس بکشد. قطعاً رییس فدراسیون هم در این ناکامى سهیم است.4- در وزن اول، سوریان طی چهل و چند روز، سه گزینشی پیاپی رفت و پس از آن فقط ۱۰۰ روز فرصت داشت برای احیا. در حالی که اگر دو یا یکی از گزینشی‌ها را سایرین می‌رفتند، باز حمید می‌توانست در مرحله آخر به سهمیه برسد و با تحمل فشار کمتری به المپیک بیاید. دوست دارم خود حمید به این سوال جواب بدهد. هرچه پاسخش باشد می پذیرم که چطور قهرمان المپیک ریو از کوبا را در تاشکند با کادر قبلى، مانند مرور فن ساده مغلوب کرد اما اینجا نای حفظ ۷ امتیاز برتری را هم نداشت؟ بعید است پاسخى غیر از فشار غیر اصولى در تمرینات اردویى برایتان بگوید.5- در وزن دوم، امید نوروزی مقابل دیدگان بنا در ارتشهای جهان باخت. در فینال گزینشی هم باخت. امید باز مى توانست مدال آور باشد اما پس از مسابقه گزینشی فقط اردونشین بود و متحمل فشار بى رویه تمرینات. در این بین، صدای زیدوند برنده نوروزی هم شنیده نشد. زیدوند در جام لهستان، قهرمان جهان را برد و طلا گرفت. اما باز هم لایق تک کشتی انتخابی، تشخیص داده نشد.6- در وزن سوم، سعید عبدولی بیش از هرکس دیگری نیازمند محک خوردن در رویدادهای خارجی بود اما به هیچ کجا اعزام نشد. سعید در ریو، سرحال‌تر از بقیه بود زیرا در بسیاری از تمرینات اردویی غیبت کرد! همان راز موفقیت برزگر در المپیک مونترال! 7- در وزن چهارم، حبیب اخلاقی در انتخابی به حسین نوری باخت. تنها وزنی که مسابقه انتخابی برگزار شد! اما نتایج همین یک وزن هم نادیده گرفته شد. استایل حبیب معروف است به قلدرى اما تمرینات مخرب، او را هم از پا درآورد.8- در وزن پنجم قرار بود قاسم رضایی با مهدی علیاری انتخابی بگیرد. قاسم مصدوم شد و ۱۰ روز استراحت پزشکی گرفت. اما تاریخ جدیدی برای مسابقه اعلام نشد. گناه علیاری چه بود؟! بنا گفت باید در لهستان کشتی بگیری و موفق شوی، علیاری نیز همین حریف کوبایی قاسم را برد و طلا گرفت. اما مثل زیدوند حتی به اردو هم دعوت نشد. حتی مجید برادر مهدی هم دیگر دعوت نشد! بنا امشب گریست. اما علیارى و زیدوند چند ماه است که مى گریند.9- در فوق سنگین، امیر قاسمی منجزی سهمیه گرفت اما نظر بنا به بشیر نزدیک‌تر بود و کشتى گذاشت.10- در ریو، سوریان به ۲۴ ساله باخت. امید به ۲۲ ساله. اخلاقی به ۲۳ ساله. بشیر به ۲۵ ساله و قاسم به ۲۶ ساله. اما بنای بنا از ابتدا بر این بود که همان تیم لندن را با -۰- درصد تغییر به ریو بیاورد.

کد خبر: 9401
  ۳  
آی اسپورت
2016-08-17 03:57:36
نظر دهید

۳ نظر
aRMAN
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۲۱:۵۹
نویسنده:
مهدی رستم پور
برزو
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵، ۲۳:۵۶
هارهارهارهار بنای لنگی دوزاری دیدی چه جوری دهنتو آسفالت کردن . عاقبت کسی که با تاج کبیر در بیفته همینه . حالا اشکاتو نگه دار واسه وقتی که لنگ پاره رو جر بدیم . اون وقت با گه فسور دلالویچ تاپالوویچ بشین دوتایی گریه کنین البته یادت باشه جیبشو بزنی و از اون دلارای بی زبون دلالی بلند کنی هارهارهار
بهزاد
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۱۲
آخه گوسفند کشتی چه ربطی به لنگ و کیسه داره ؟ که مثل سگ هار هار میکنی . بیشعور
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر