فهرست

یادداشت: دیوار هفتاد میلیونی بین آرسنال و لاکازت

جولین لوران
 
 
گذشتنِ دوازده ماه چقدر می‌تواند شرایط را تغییر بدهد. یک سال پیش الکساندر لاکازت با مشکلاتِ زیادی روبرو بود. فرمِ او بعد از پشتِ سر گذاشتن بهترین فصلِ فوتبالش با زدنِ 27 گل در 33 بازیِ لیگِ یک افت کرد بود و اختلافِ نظرش با باشگاه خوشحالی را ازش گرفته بود.
 
اول شایعه‌یِ رفتنِ او مطرح شد. در سن (در آن زمان 24) و فرمی که فصلِ گذشته‌اش داشت این امری طبیعی بود. باشگاه‌هایی مثلِ آرسنال و لیورپول علاقه نشان داده بودند. اما لیون قصد نداشت ستاره‌اش را از دست بدهد و برایِ همین مذاکرات برایِ تمدید قراردادش را شروع کرد. اما شرایط خیلی زود بدتر شد و جوی مسموم به وجود آمد.
 
ایجنتِ لاکازت در حالی که خودش در تعطیلات به سر می‌برد پیشنهادِ اولیه‌یِ رئیسِ باشگاه، ژان میشل اولاس را رد کرد و اولاس در واکنش، با حرکتی ناجوانمردانه، جزییاتِ این پشنهاد را به شکلِ عمومی منتشر کرد: «ما پیشنهادِ سالی 4 میلیون یورو دادیم اما ایجنتِ لاکازت رقمی بالاتر خواسته، رقمی که از نظرِ مارکت منطقی نیست.»
 
هوادارانِ لیون به شدت از دست لاکازت برایِ رد کردنِ این پیشنهاد و از اولاس برایِ بیانِ آن عصبانی شدند. با اینکه دو طرف نهایتا به توافق رسیدند و لاکازت در سپتامبر قراردادش را برایِ دو سالِ دیگر تمدید کرد، بعد از شکست خانگی در هفته‌یِ سوم مقابلِ رن، تماشاگران او را هو کردند و حتی مربیِ جدیدش هوبرت فورنیه هم به شکلِ عمومی ازش انتقاد کرد.
 
لاکازت به دلیل مصدومیت از ناحیه کمر و نداشتنِ تمرکز و زخمی که جنجالِ رفتن یا ماندنش بهش زده بود در شش هفته‌یِ اول فقط یک گل زد و فرمش به شدت افت کرد. اما لاکازت یک لیونی تمام عیار است. او در لیون متولد شده، در 10 سالگی به آکادمیِ باشگاه پیوسته و بعد از اولین حضورش در تیم اول در میِ 2010 هرگز برایِ تیمِ دیگری در فرانسه بازی نکرده است. چند هفته بعد از این اتفاقات لاکازت در مصاحبه‌ای طولانی و احساساتی با اکیپ از زخمی که اولاس بهش زده بود و حمایت نکردنِ فورنیه ازش گفت.
 
در دسامبرِ 2015 فورنیه جایِ خودش را به برونو ژنزیو داد، تغییری که همراه با بازگشتِ فرمِ خوبِ لاکازت بود، فرمی که نهایتا فصل را برایش با 21 گل در 31 بازی به پایان رساند. بعد از پایانِ فصل و آغازِ تابستانِ ترنسفرها ترس از این بود که دعوایِ او با اولاس دوباره شروع شود. اما به نظر می‌رسد دو طرف در این زمینه به بلوغ رسیده‌اند.
 
لاکازت خیلی زود توضیح داد که از بازی در لیون کاملا راضی و خوشحال است، اما اگر پیشنهادِ مناسبی بشود رد نمی‌کند. موضع لیون هم همینطور است و حاضر است لاکازت را با قیمتی که مد نظرش است بفروشد. اما پیشنهاداتِ 40 میلیونی وستهام یونایتد و 35 میلیونیِ آرسنال رد شدند.
 
لاکازت در پیش‌فصل خیلی سخت کار کرد تا فرمش را حفظ کند. او هماهنگیِ سابقش با نبیل فکیر که فصلِ پیش تقریبا وجود نداشت را هم دوباره پیدا کرد. برایِ همین تعجبی نداشت که لاکازت در هفته‌یِ اول لیگ یک تنه با زدنِ سه گل دفاعِ نانسی را نابود کرد. او بعد از این بازی باز هم اعلام کرد از بازی در لیون و کنارِ هم‌تیمی‌هایش لذت می‌برد اما «اگه پیشنهادی بشه که نشه رد کرد، ردش نمیکنم.»
 
در حالی که لاکازت برایِ لیون درخشید آرسنال مقابلِ لیورپول شکست خورد. آرسن ونگر در حال حاضر سرگرم نهایی کردنِ ترنسفرِ مدافعِ جدیدش است. اما اگر بخواهد می‌تواند لاکازت را هم به تیمش اضافه کند. این انتقال هم از منظرِ بازیکن و هم از نظرِ باشگاه مناسب است. تنها مشکل قیمتِ 70 میلیوت یورویی است که اولاس رویِ لاکازت گذاشته است.
 
ونگر و آرسنال فعلا حاضر نیستند چنین مبلغی بپردازند. اما اگر این هفته هم در لیگ مقابلِ لستر سیتی نتیجه نگیرند، فشار رویشان خیلی بیشتر می‌شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-17 10:20:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر