فهرست

آمار: دژ مستحکم مورینیو در خانه

آی‌اسپورت – از اکتبرِ 2000 شروع شد، وقتی ژوزه مورینیو جانشینِ یوپ هاینکس در بنفیکا شد. دورانِ کوتاهِ حضورِ مورینیو در بنفیکا تنها با پنج بازیِ خانگی همراه بود، که یک تساوی در همانِ بازیِ اول، 2-2 مقابل براگا و بعد چهار پیروزی را به همراه آورد. بعد از آخرینِ این پیروزی‌ها، 0-3 مقابل اسپورتینگ لیسبون، بود که مورینیو درخواستِ تمدیدِ قرارداد کرد. این درخواست رد شد و مورینیو بالافاصله استعفا داد.
 
تیمِ بعدیِ مورینیو اونیائو د لیریا بود. مورینیو در اولین بازیِ خانگی‌اش با اونیائو هم به یک تساویِ 2-2 رسید. بعد با اسپورتینگ و بنفیکا هم مساوی کرد و بعد شش بازیِ پیاپی را برد تا رکوردِ در مجموع 3 مساوی و هفت پیروزی را به جا بگذارد. مورینیو در ژانویه‌یِ 2002 در حالیکه اونیائو در جدول سوم بود تیمش را ترک کرد و راهیِ پورتو شد.
 
مورینیو در پورتو یک بار در حالی که تیمش 9 نفره شده، در خانه با نتیجه‌یِ 2-3 به بیرا-مار باخت. اما این شکستِ خانگیِ او و تنها یکی از سه بازی‌ای بود که نبرده بود. رکوردِ خیره‌کننده‌یِ مورینیو با پورتو در بازی‌هایِ خانگیِ لیگ 38 پیروزی، دو مساوی و تنها همان یک شکست بود. یعنی 93 درصد پیروزی.
 
دژ مستحکم مورینیو در بازی‌هایِ خانگی در لیگِ برتر هم در استمفورد بریج ساخته شد. مورینیو کارش را به عنوانِ آبی‌هایِ لندن با پیروزیِ 0-1 مقابلِ منچستر یونایتد شروع کرد و در فصل اول با دریافتِ تنها شش گل در خانه، در بازی‌هایِ خانگی بدونِ شکست ماند. این رکورد فوق‌العاده تا پایانِ دورانِ اولِ مورینیو در چلسی ادامه پیدا کرد و آمارِ نهایی شد 46 برد و 14 تساوی.
 
مورینیو در دو سال حضورش در اینتر علاوه بر اینکه باز هم رکوردِ شکست نخوردن در بازی‌هایِ خانگیِ لیگ را حفظ کرد (29 برد، 9 مساوی)، هر دو سال قهرمانِ سریِ آ شد، هر دو دربی دلا مادونینا مقابلِ میلان و هر دو دربی دیتالیا مقابلِ یوونتوس را در خانه برد. و البته در فصلِ دوم با قهرمانی در چمپیونز لیگ اینتر را بدل کرد به پنجمین تیمِ تاریخِ اروپا که موفق به فتحِ سه‌گانه شده است.
 
بعد از پیوستن به رئال مادرید، دوران شکست‌ناپذیریِ مورینیو در بازی‌هایِ خانگیِ لیگ بالاخره بعد از نزدیکِ 10 سال به پایان رسید و رئال در برنابئو در آوریلِ 2011 مقابلِ اسپورتینگِ خیخون 0-1 به زانو درآمد. مورینیو در نهایت رئال را با 49 بردِ خانگی در لیگ، پنج مساوی و سه شکست ترک کرد و به چلسی بازگشت.
 
مورینیو روند شکست‌ناپذیری‌اش در بازی‌هایِ خانگیِ لیگِ برتر را تا بازیِ هفتاد و هشتمش ادامه داد، جایی که بالاخره ساندرلند، در اولین فصلِ بازگشتِ مورینیو به لندن، او و تیمش را در استمفورد بریج شکست داد. اما چلسی فصلِ بعد را که با سومین قهرمانیِ مورینیو در انگلیس همراه شد را بدونِ شکستِ خانگی به پایان برد. تا اینکه فصلِ کابوس‌وارِ 2016-2015 از راه رسید، فصلی که تا قبل از کریسمس چهار شکستِ خانگی در لیگ را به چلسی تحمیل کرد و نهایتا منجر به اخراج مورینیو شد. رکوردِ نهاییِ مورینیو در دومین دورانش در چلسی هم 33 برد، هشت مساوی و پنج باخت بود.
 
حالا مورینیو در آستانه‌یِ اولین بازیِ خانگیِ لیگش به عنوانِ مربیِ منچستر یونایتد (جمعه شب مقابلِ ساوتهمپتون) است، مربی‌ای که در 16 سال حضور در سطحِ اولِ فوتبالِ اروپا از مجموعِ 257 بازیِ خانگی‌اش در لیگ‌هایِ پرتغال، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا، 206 بار پیروز شده، 42 بار به تساوی رسیده و تنها 9 بار شکست خورده است.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-17 11:59:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر