فهرست

یادداشت ویژه: پاییز پدرسالار

آی اسپورت- گریه‌های دردناک محمد بنا در پایان شکست قاسم رضایی و مسجل شدن برهوت کشتی فرنگی در ریو یک تصویر تکان دهنده از ناکامی تیمی بود که امیدوارانه به آن دل بسته بودیم و انتظار تکرار شاهکار لندن را از آن داشتیم. یک تصویر کامل از یک ناکامی مطلق. هق هق محمد بنا پای دیوار، در حقیقت هق هق پای دیوار آرزوها بود. رویاهایی که وقتی نضج گرفتند که محمد بنا پس از سه سال و اندی خانه نشینی و ناکامی‌های مسلسل وار کشتی فرنگی، در قامت یک سردار فاتح به خانه کشتی بازگشت و تیم درهم شکسته و از هم پاشیده‌ای را تحویل گرفت که سه سال تمام را به بطالت گذرانده بود و همه سردارانش به جای تمرین و مسابقه، خوردن و خوابیدن را پیشه کرده بودند. نطفه شکست بزرگ امروز درست همانجا بسته شد. جایی که رسول خادم در یک عقب‌نشینی حقیرانه برای جبران مافات تمام ناکامی‌های کشتی فرنگی و البته آزاد در جهانی لاس وگاس، زیر فشار افکار عمومی و رسانه‌های منتقد و البته خواست دیگران، محمد بنا را با سلام و صلوات برگرداند و حاضر شد تا با بزرگترین منتقدش سازش کند در حالی‌که همه می‌دانستند دل آقای رییس به هیچ‌وجه با بنا نیست و این بازگشت، از سر استیصال بوده. بازگشتی که از بنا یک بت ساخت؛ بتی به مراتب بزرگتر و غول آساتر از روزی که سه طلای ناب را در لندن صید کرده بود.
پهن کردن فرش قرمز زیر پای محمد بنا با همان روحیه تمامیت خواه و البته ناسازگارش با فشار عوامل بیرونی از بنا بت واره‌ای ساخت که دیگر کار کردن با او غیرممکن بود. بت واره‌ای که در 9 ماه مانده تا المپیک هر چه خواست کرد و هر چه خواست انجام داد و همه قوانین و مقررات را زیر پا گذاشت چرا که در توهم این بازگشت یک پدرسالار مجسم از خود ساخته بود که خود را انتهای کشتی فرنگی می‌داند. مردی که از هر خطا و لغزشی عاری و معصوم است و ملزم به پاسخگویی به هیچ کجا و هیچ‌کس نیست.
پدرسالار کشتی فرنگی تا بدانجا باد شد که حتی به جای پاسخگویی، طلبکاری پیشه کرد و به سیاق همیشه از زمین و زمان نالید و خرده گرفت و تا بدانجا پیش رفت که گلایه‌هایش را نه به رییس فدراسیون و حتی وزیر ورزش، بلکه مستقیما خطاب به شخص نخست اجرایی کشور مطرح کرد.
محمد بنا به جای اینکه در اندک زمان باقی مانده تا المپیک روی کارش تمرکز کرده و تازیانه در دست بگیرد و بدن‌های ناآماده شاگردان عزیزدردانه‌اش را نوازش کند، در این مسیر تا آنجا پیش رفت که شاگردانش نیز به او اقتدا کردند. همانهایی که بدون عبور از هیچ فیلتری با سلیقه شخص آقای سرمربی راحت و بدون دردسر فارغ البال دوبنده تیم ملی را برای المپیک ریو تصاحب کردند و با ذهنیت آقای سرمربی تصور می‌کردند که در ریو طلاها را برای آنها کنار گذاشته‌اند غافل از اینکه این توهم همچون موریانه از درون این تیم را پوک کرده که با تلنگری فرو می‌ریزد. یک حقیقت محض که به بی رحمانه ترین شکل ممکن در ریو به رویاهای ما سیلی زد.
وقتی سرداران ناآماده کشتی فرنگی با نفس‌های به شماره افتاده دراز به دراز روی تشک‌های شش ضلعی ریو وا می‌رفتند و خاک می‌شدند تا کاخ آرزوها یکجا فرو بریزد. پاییز پدرسالار و پسرانش خیلی زود از راه رسید؛ یک برگریزان سرد در چله تابستان.

سعید آقایی 
  ۵  
آی اسپورت
2016-08-17 13:38:44
نظر دهید
۵ نظر
برزو
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۱۹
یادداشت عالی بود. / حقیقتو باید گفت. المپیک لندن عالی بودیم و مدال ها رو درو کردیم اما الان مسابقات ریو بود. حقیقتو باید گفت و نباید به اقای بنا یا بچه های ملی پوش ادرس غلط بدیم// یادداشت عالی بود/ درس نویسندگی به نویسندگان اماتوری همچون من که گهگاهی از روی دلتنگی قلم میزنیم. زنده باد اقا سعید
محمد
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۴۶
با سلام خدا خیرتان دهد. این روزها که همه سعی در نمایش گذاشتن ادب و فرهنگ ظاهری هستند یکی پیدا شد حرف حق بزن. زمانیکه انتخابی تیم ملی گذاشتند سوریان کهباید شرکت میکرد نکرد. جوانی آمد و اول شد و حقش بود طبق مقررات عضو اصلی تیم ملی شود. چه شد؟؟ سوریان آمد در عین بی مقرراتی و بی قانونی و حق کشی و حق خوری جایش را گرفت. از آن جوان خبری دارید؟ یک سرنوشت عوض شد. میتوانست آینده ای متفاوت داشته باشد سوریان و بنا و دار ودسته اش یک زندگی را تغییر دادند. طلای المپیک؟؟؟ طلا به چه دردمان میخورد انسان را دریابیم هنوز فلسفه ماکیاولی از مملکتمان رخت بر نبسته جاییکه هدف وسیله را توجیه میکند. و از همه تاسف برانگیزتر افکار عمومیست که جایگاه حق و قانون و نظم را هنوز نشناخته اند.
بهزاد
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۸:۳۹
این حرفا تو این زمان یعنی اینکه کشتی آزاد که دقیقا تمام این ایرادهایی که نویسنده گرفته رو تو این سالها نداشته قراره از جمعه طلا درو کنه وگرنه نویسنده فقط چرت گفته
کوهیار
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۹:۵۰
بنا هرچه کرد مبارزه با پارتی و کمبود امکانات بود و همه مسئولین به کمین زمین خوردنش نشستند و الا استعفا نمیداد وبعد با زور برگرداندنش درود بر یل ایران زمین بنا
-
پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵، ۰۰:۲۹
تیم کشتی فرنگی بدون بنا قهرمان جهان شد بی خود جو ندید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر