فهرست

برای محمد بنا که میله های هیچ امامزاده ای در دستانش نبود

آی اسپورت- این ها میله های هیچ ضریحی نبود که تو دستت را قفل کنی در پیکرشان و ضجه بزنی و غم دل را بریزی به پایشان. آنجا نه امامزاده ای بود نه حرمی و نه حریمی. نه سقاخانه ای برای یتیم نوازی شمع ها ، نه دسته ای برای دنبالش رفتن و رها شدن در غریبی کوچه های تاریک ، نه شکوهی در آن میله های در دست گرفته از سر ناچاری. نه یاری برای گریه و نه محرمی برای دلداری . تو باشی و آن میله های به ناگزیر ، تو باشی و آن اشک های بی دعوت. تو باشی و این خلوت ماتم نشینی. تو باشی و این زانو های هنوز مغرور تر از آنکه به زمین افتادنت را رضا دهد. تو و این چشم های سرخ شده به اشک ندامت. تو باشی و یک هزار توکایی گریان در گلو.هزار قناری خفته در دل. هزار دارکوب خسته در سینه که نا امیدانه بر درخت دل بکوبند بی هیچ شوری.

این ها میله های هیچ امامزاده ای نبود که تو آنطور در مشت و در چنگ نگهشان داشته باشی به تمنای استجابت دعایی یا دستکم به دل آسودگی آرامبخش التجایی. این ها میله هیچ امامزاده ای نبود و ریو صحن هیچ پادشهی نبود که امان بدهد یا دستکم آرامشی بعد از طوفان بیندازد به جان زخم خورده آن دل شخم غم خورده و به بیابان بدل شده. اینها میله های هیچ امامزاده ای نبود مرد که تو اشک هایت را پایش بریزی به نیت سبز شدن جوانه ای. اینها میله های هیچ امامزاده ای نبود و تو زائر پا برهنه ای نبودی که نیمی از دنیا را سالک وار طی کرده باشی به قصد قربت این میله ها که نه مال قدیسی باشند نه مال امامزاده ای یا دستکم میله های سقاخانه ای برای یتیم نوازی شمع ها.غریب تر از آن بودی که قربت نصیبت شود. آنجا نشسته بودی به نیم خیز ، دست ها گره خورده به میله هایی که میله های هیچ ضریحی نبود.با اشک هایی انگار که ماده مذاب بیرون زده از کوره دل. با چشم هایی چنان کاسه خون که انگار کاسه شراب های مخموری حافظ.با غرور رو به پایان مردی که در یک چشم به هم زدن دنیایی را در قمار خودخواهانه انتخاب های خود باخته و با این همه آنقدر برایش خویشتن داری مانده که از سالن بیرون بزند و اشک ها را به اشتراک بگذارد با میله هایی که میله های هیچ امامزاده ای نباشند.این میله ها چه بود محمد؟ تو وعده داده بودی به طلا؟ این آلومینیوم ها از کجا قسمتت شد؟ این «آهن ها» سهمت نبود.تو وعده لبخند داده بودی. این «آه ها» سزاوارت نبود. این دست ها قرار بود به نشانه پیروزی مشت شوند رو به بام گنبد آسمان. قرار نبود سهم مشت هایت در آغوش کشیدن سرمای میله هایی باشد که میله های ضریح هیچ امامزاده ای نباشند.این نبود رویایی که به ما وعده داده بودی. این نبود حق تو.
... و با این همه تو آنجا بودی. نیم نشسته رو به روی میله هایی که برای ضریح هیچ امامزاده ای نبودند. با اشک هایی که دل ملتی را چنان خش انداخت که لرزشش هنوز بر تن ها مانده.غم شاگردانت برایمان هضم نشدنی بود. با دل شکسته تو چه می باید کرد پهلوان؟

***
غم دنیا که روی شانه های دلت سنگینی کند ، لابد میله هایی که میله های ضریح هیچ امامزاده ای هم نیستند ، می شوند آخرین ملجا التجا. غریب باشی در این امامزاده بی نام، دلت پر باشد قد غصه تمام مردم وطنت و حسش کنی در این خلوتگه تنهایی. در این کنج عزلت. مکرر در مکرر اشک بریزی و در مشت بگیری میله هایی که میله های حریم هیچ حرمی نیستند. در مشت بگیری میله هایی که مال هیچ امامزاده ای نیستند انگار که آنها میله های ضریح آرزوهایت باشند. سایه راست می گفت.امشب همه غم های عالم را خبر کن ، بنشین و با من ناله سر کن ناله سر کن.

هومن جعفری
  ۲  
آی اسپورت
2016-08-17 15:51:12
نظر دهید

۲ نظر
پرززز
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۱۶
آقای جعفری مثل همیشه قلمتون زیباست.ممنون از متن
Danial
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۵۹
یکی‌ از فرق‌های ما با کشورهای موفق دنیا تو همین نوع رفتارمون بعد از یک شکست هست. تیم کشتی‌ فرنگی ما موفقیت المپیک قبلی‌ رو نداشته و ما واسه تیممون مرثیه سرای می‌کنیم و غم نامه می‌نویسیم. بقیه از شکست‌هاشون درس میگیرن و اینقدر مثل ما احساسی‌ با قضیه برخورد نمیکنن که انگار زمین به آسمون رسیده. یکی‌ ندونه انگار ما الان ۱۰۰ ساله داریم هر دفعه طلای المپیک رو تو کشتی‌ فرنگی‌ درو می‌کنیم که این دفعه نتونستیم. اینقدر کم حافظه ایم که یادمون رفته تا ۷-۸ سال پیش حتی مدال گرفتن تو کشتی‌ فرنگی‌ واسه ما آرزو بود و تنها امیدمون به کشتی‌ آزاد بود. تو این مدت فقط مهدی رستم پور بود که به جای مویه و ناله کردن یه تحلیل فنّی خوب نوشت از دلیل عدم موفقیت کشتی‌ فرنگی‌ غیر از اون هر چی‌ دیدم چیزی نبود جز متنهای احساسی‌ که به قول قدیمی‌‌ها یک دسته سبزی توشون پیدا نمیشه. وقتی‌ ورزشی نویس‌های ما میشن امسال این جناب مرثیه سرا تیم کشتی‌ ما هم خیلی‌ نباید بهتر از اون چیزی که دیدیم باشه. واقعا باید همه چیزمون به همه چیزمون بیاد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر