فهرست

یادداشت/ براوو-بارسلونا! فروش بهترین تصمیم است

بن هیوارد

وقتی بارسلونا در تابستان 2014 کلودیو براوو و مارک آندر تراشتگن را به عنوان جانشینان ویکتور والدس جذب کرد مشخص بود که دروازه بان اهل شیلی که در بازی های لالیگا به میدان می رفت به خاطر تجربه خوبش جذب شده بود و دروازه بان آلمانی که در لیگ قهرمانان و جام حذفی بازی می کرد برای آینده تیم بود. پس جدایی دروازه بان شیلیایی نشان می دهد که در بارسلونا همه چیز طبق برنامه پیش رفته.

براوو همان چیزی بود که بارسا امیدوار بود باشد. بعد از گذراندن سال های طولانی در سوسیداد، به تیم آمد و تجربه اش از بازی در لالیگا را در اختیار انریکه گذاشت. در همان سال بارسا همه چیز را برد و هم براوو و هم تراشتگن که در لیگ قهرمانان و جام حذفی بازی می کرد عالی کار کردند.

دو سال دوم حضور اما براوو سختی های زیادی در اوایل فصل کشید. مشکل هم از مدافعان بارسلونا بود که لغزنده کار می کردند. در همان فصل هم براوو انتخاب اول در لالیگا و تراشتگن در لیگ قهرمانان و جام حذفی بود. دوباره هم این برنامه موفق بود و بارسلونا دوباره عنوان کسب کرد.

اما هر دو دروازه بان بیشتر می خواستند. هیچ دروازه بان بزرگی در دنیا دوست ندارد در بازی های خاص به میدان برود، حتی در باشگاهی مانند بارسلونا. بعد از قهرمانی های پشت سر هم در کوپا آمریکا توقع براوو بیشتر هم شده بود. او می خواست در همه بازی ها در ترکیب اصلی باشد. تراشتگن هم که در بازی های یورو 2016 روی نیمکت تیم ملی آلمان نشسته بود همین درخواست را داشت. پس باید بارسا کاری می کرد.

لوئیز انریکه در اولین کنفرانس مطبوعاتی اش در فصل جدید گفت که از هر دو دروازه بانش راضی است و گفت که می خواهد هر دو در تیم بمانند. درست هم گفت چون هر مربی ای دوست دارد بهترین ترکیب را در تیمش داشته باشد و حتی نیمکتش هم قوی باشد. بعد از صحبت های او دوباره هواداران به این فکر کردند که شاید دو دروازه بان در تیم بمانند. اما بارسلونا می دانست که باید یکی را بفروشد و نیاز به توضیح نیست کسی که باید فروخته شود کدام دروازه بان است.

تراشتگن در حال حاضر برای مدت 2 تا 3 هفته مصدوم است. این موضوع نشان دهنده دلیل تاخیر فروش براوو به منچسترسیتی است. وقتی نیاز به براوو در نیوکمپ از بین برود او راهی لیگ برتر می شود. مخصوصا که نگه داشتن او در باشگاه باعث بروز مشکلاتی می شود و دروازه بانان هر دو مشکل ساز می شوند. انریکه اما به ماسیپ برای جانشینی براوو اعتماد ندارد و می خواهد دیگو آلوز را از والنسیا بخرد. دروازه بان برزیلی تجربه بازی در لالیگا را دارد، متخصص مهار پنالتی است و انتظار هم ندارد که در همه بازی ها حضور داشته باشد. پس جانشین مناسبی برای تراشتگن است.

براوو برای بارسا عالی بود، اما زمان فروشش رسیده است. فروش او در ازای 25 میلیون یورو تجارت فوق العاده موفقی هم خواهد بود. چون این دروازه بان در ازای رقمی کمتر از 12 میلیون یورو خریداری شده است. درست زمانی که باشگاه با والدس خداحافظی کرده بود و او را از دست داده بود.

تراشتگن اما می تواند یکی از بهترین دروازه بانان دنیا شود. دروازه بان 24 ساله آینده بارسلونا است و در نیوکمپ منتظر بازی های درخشانی از او هستیم. براوو دیگر کارش تمام شده است. شاید انریکه دوست داشته باشد یک فصل دیگر او را نگه دارد، اما همه چیز طبق برنامه باشگاه پیش رفته است، از اول و از لحظه جدایی والدس و آمدن براوو و تراشتگن.کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-08-17 16:23:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر