فهرست
یادداشت روز: بارسا و مشکل انطباق نیمار با سیستم تیم
یادداشت روز: بارسا و مشکل انطباق نیمار با سیستم تیم

یادداشت روز: بارسا و مشکل انطباق نیمار با سیستم تیم

آی اسپورت - زمانی که بارسلونا با پپ گواردیولا در روزهای اوج خودش قرار داشت، غلبه بر آن برای هر تیمی بسیار دشوار و سخت بود.

گواردیولا در بارسا پارامتر های جدیدی را تعریف کرد و سیستمی نوین را پایه ریزی کرد. .وظیفه ی اصلی هر بازیکن انطباق خود با این سیستم و این پارامترها بود. اگر بازیکنی نمی توانست خودش را با این وضعیت منطبق کند، توسط گواردیولا رد می شد.

شاید مهم ترین این بازیکنان زلاتان ایبراهیموویچ باشد. بازیکنی که نتوانست انتظارات تاکتیکی گواردیولا را برآورده کند و در نهایت دوران موفقیت آمیزی را در بارسا سپری نکرد. بارسای پپ در واقع یک فلسفه ی کلیدی داشت: اگر نمی توانی مانند بارسلونا باشی، هیچ وقت جزئی از بارسلونا محسوب نخواهی شد!

http://www.scaryfootball.com/wp-content/uploads/2013/05/zlatan-ibrahimovic-barcelona-champion-transfer.jpg


داوید ویا و فابرگاس نیز تا حدی چنین شرایطی را داشتند. یا حتی آلکسیس سانچس هیچ گاه نتواسنت آن بازیکن بی نظیر اودینزه شود. شاید برای این دسته از بازیکنان قدرت بیش از حد بارسلونا، نقطه ی ضعفشان قلمداد شود.

نبمار این روزها آخرین قربانی این مسئله محسوب می شود. بازیکنی که با قراردادی در ظاهر 50 میلیونی راهی تیم شد تا در کنار گرت بیل خبرساز ترین انتقال های فصل به شمار آیند.


http://i2.cdn.turner.com/cnn/dam/assets/130603214439-football-neymar-barcelona-story-top.jpgاما آیا واقعا نیمار بازیکنی شبیه به سبک بارسلونا است؟! جواب دست کم تا به امروز منفی بوده است. نیمار در واقع باعث بی ثباتی در عملکرد تیم شده است.

انتقال او باعث رسوایی عظیمی در باشگاه و در نهایت استعفای ساندرو راسل شد. مسئله ای که به شدت در زمان خود باشگاه را تحت تاثیر قرار داد و حواشی فراوانی را ایجاد کرد. اما بی ثباتی نیمار تنها محدود به خارج از زمین نشده است.


http://resources0.news.com.au/images/2014/01/24/1226809/197048-0e04a89a-846e-11e3-90a9-2f6f5b597dd3.jpg


حضور او در ترکیب بارسلونا نوعی سردرگمی و تداخل وظیفه به وجود آورده است.

زمانی که فابرگاس در ترکیب تیم قرار می گیرد به این معنا خواهد بود که آندرس اینیستا یک خط به جلو می آید و به عنوان هافبک هجومی تیم در سمت راست انجام وظیفه می کند. اینیستا بدون شک بازیکن خارق العاده ای در دنیای فوتبال محسوب می شود اما باید پذیرفت که از سرعت خوبی برای  بازی در این نقطه ی زمین برخوردار نیست.

قرار گرفتن اینیستا در خط جلو با توجه به قدرت درک بالایی که او از زوایای مختلف بازی دارد، نوعی بی سلیقگی محسوب می شود و در واقع چیزی جز هدر دادن توانایی های اینیستا نیست. با قرار گرفتن اینستا و نیمار در کناره های زمین، بارسا با کمبود سرعت در این نواحی مواجه می شود و مسی نیز نمی تواند این خلا را جبران کند.

مسی در این چیدمان در نوک خط حمله قرار گرفته است و وظایف حمله از عمق دفاع حریف، حمل توپ و بازیسازی در این ناحیه را بر عهده دارد. اما کسی برای فرار کردن در کناره ها وجود ندارد. اگر بازی های نیمار در جریان قهرمانی سانتوس در جام لیبرتادورس را نگاه کنیم، در می یابیم که اکثر گل های نیمار روی حرکات عرضی و زدن ضربه به دروازه شکل گرفته است تا فرار کردن از کناره های زمین.

تصادفی نیست که بهترین نمایش مسی در زمان حضور پدرو و آلکسیس سانچس ثبت شده باشد. بدون سرعت ، بارسا همیشه با توجه به سبک حفظ توپی که انجام می دهد دچار مشکل خواهد شد چرا که در این سبک همیشه بازیکنانی برای فرار کردن باید وجود داشته باشند.

پیروزی های بارسا زیر نظر گواردیولا مبتنی بر سیستم و انطباق بازیکنان با آن بود. مادامی که بازیکنانی همچون نیمار نتوانند خودشان را با این سیستم منطبق کنند، عملکرد دیگر بازیکنان را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد.

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-04-18 17:47:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر