فهرست

یادداشت: فصل جدید لا لیگا در یک نگاه

گیوم بلگه
 
 
فقط یک هفته قبل از بازی مقابلِ موناکو در دورِ مقدماتیِ چمپیونز لیگ، مارسلینو، مربی‌ای که ویارئال را فصل پیش به مقام چهارم رسانده بود، از تیم جدا شد. دلیلی که باشگاه برایِ این جدایی اعلام کرد اختلاف نظرِ او با بخش‌هایِ مختلفی از مدیریت و کادر فنی بود. اما دلیلِ اصلی و عمیق‌تر این بود که مارسلینو که در باشگاه‌هایِ قبلی هم همیشه زمانِ کوتاهی حضور داشت، به قدری انتظارش از بازیکنان زیاد است که به هم خوردنِ رابطه‌اش با آن‌ها بعد از مدتی اجتناب‌ناپذیر است.
 
نخریدنِ بازیکنانِ جدید و لازم برایِ رقابت در چمپیونز لیگ، و البته با نگاهی واقع‌گرایانه‌تر یوروپا لیگ، یکی دیگر از دلایلی بود که باعث جداییِ مارسلینو از ویارئال شد. به جایِ او حالا مربیِ سابقِ الچه، فران اسکریبا، رویِ نیمکتِ زیردریایی‌هایِ زرد می‌نشیند. این جابجایی بدین معنا بود که قبل از شروعِ فصل لا لیگا با هفت تغییر مربیِ روبرو شده است: چهار اخراج، دو استعفا و یک پایانِ قرارداد.
 
جذاب‌ترینِ این تغییرها آمدنِ خورخه سامپائولی، مربیِ سابقِ شیلی که با این تیم کوپا امریکا را فتح کرد، به جایِ اونای امری که راهیِ پاریس سن ژرمن شد است. اینکه سامپائولی، و مونچی، مدیرِ ورزشیِ باشگاه چطور سویا را از نوع می‌سازند هنوز معلوم نیست و باید منتظرش بمانیم. آنچه معلوم است اما خطرِ از دست دادن هر دو برایِ قهرمانِ یوروپا لیگ بود. سامپائولی و مونچی تا آستانه‌یِ خروج از تیم و پیوستن به تیمِ ملی آرژانتین و لیگِ برتر پیش رفتند، اما در پایان هر دو تصمیم به ماندن گرفتند.
 
این فصل بازیکنانِ زیادی هستند که قصد دارند خودشان را در لا لیگا ثابت کنند و نشان بدهند سر و صدایی که پیش از این درباره‌شان شده بود اشتباه نبوده است. یکی از این بازیکنان لوسیانو ویتو است. پسرِ طلاییِ آرژانتینی فصلِ پیش بعد از انتقال از ویارئال به اتلتیکو مادرید روندِ پیشرفتش قطع شد و موفق نشد در اتلتی خودش را نشان بدهد. حالا انتقالِ قرضی‌اش به سویا، با گزینه‌یِ خرید، می‌تواند بهترین فرصت را این بازیکنِ 22 ساله بدهد که زیرِ نظرِ سامپائولی رشد کند.
 
لئو باپتیستائو دیگر بازیکنی هست که می‌تواند این فصل از اول شروع کند. او هم هرگز موفق نشد بعد از انتقالش به اتلتیکو مادرید از استعدادِ خودش درست استفاده کند و حالا بعد از گذراندنِ چند دوره انتقالِ قرضی به تیم‌هایِ دیگر با شش میلیون یورو به اسپانیول رفته تا پتانسیلِ خودش را به شکلِ کامل به عمل دربیاورد.
 
بینِ این بازیکنانِ جوان بازیکنی که بیش از همه منتظر تماشایش هستیم دنیس سوارز است که با مبلغِ فقطِ 3.5 میلیون یورو که در بندِ بازگرداندنش از ویارئال بود به بارسلونا بازگشته، بازیکنی که خیلی‌ها فکر می‌کنند قرار است جایِ آندرس اینیستا را در نوکمپ بگیرد. اتلتیکو مادرید هم کوین گامیرو را از سویا خریده و رئال مادرید هم مثلِ بارسلونا از بندِ قراردادِ آلوارو موراتا استفاده کرده و او را از یوونتوس به برنائو باز گردانده است. رئالی که تابستانی خیلی آرام و بدونِ سر و صدا را پشتِ سر گذاشته یک پدیده‌یِ جدید دارد به نامِ مارکو آسنیسو که بعد از بازگشت از دورانِ حضورِ قرضی‌اش در اسپانیول حالا تحسینِ زین‌الدین زیدان را برانگیخته است.
 
نکته‌یِ جالبِ تابستان امسال در لا لیگا دست رد زدنِ بازیکنانِ به سینه‌یِ بارسلونا و رئال مادرید بوده است، اتفاقی که معولا خیلی کم رخ می‌دهد. گامیرو و ویتو هر دو به دلیلِ اینکه به اندازه‌یِ کافی بازی بهشان نمی‌رسد، فرصتِ حضور در بارسلونا را رد کردند. نولیتو تا آستانه‌یِ پیوستن به این تیم پیش رفت، طول کشیدنِ کاغذ‌بازی‌ها و مراحلِ اداری نهایتا این انتقال را هم منتفی کرد و او راهیِ منچستر سیتی شد، تا هدفِ اصلیِ بارسلونا حالا پاکو آلکاسر باشد. و البته مهمتر از همه پل پوگبا بود که به جایِ رئال مادرید راهیِ منچستر یونایتد شد. عواملِ دیگر به کنار، رئال از نظرِ مالی در این جدال زورش به یونایتد نرسید.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-20 10:12:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر