فهرست

یادداشت: نقش جورابچیان در انتقال سوپر ماریو به اینتر

جیمز هورن‌کاسل
 
 
یک سال پیش تماشاگرانِ نراتزوری از جفری کوندوگبیا رویِ همان تراسِ هتلی که سالِ 1997 رونالدو بعد از انتقالش از بارسلونا به اینتر رویش ایستاده بود، استقبال کردند. کوندوگبیا با انتقالِ 31 میلیون یورویی‌اش از موناکو، بعد از بوبو ویری و هرنان کرسپو بدل به سومین بازیکنِ گران‌قیمتِ تاریخِ باشگاه شد. اما کوندوگبیا به احتمالِ خیلی زیاد به زودی مجبور است در این فهرست پایین‌تر برود.
 
ژائو ماریو، شماره‌یِ 10 پرتغالِ قهرمانِ اروپا، این هفته به شکلِ رسمی به اینتر خواهد پیوست. این قرارداد قرار بود هفته‌یِ گذشته نهایی شود اما با مشکلاتی روبرو شد. اسپورتینگ لیسبون پولِ بیشتری از اینتر و 10 درصد سهمِ فروشِ ماریو در آینده را می‌خواهد. از سویِ دیگر اینتر به دنبالِ راهی است که مبلغِ قرارداد را به جایِ دو نوبت در چهار نوبت به بپردازد، مبلغی که می‌تواند تا 50 میلیون یورو هم برسد. در تاریخِ سریِ آ تنها انتقالِ گونزالو هیگوایین به یوونتوس و هرنان کرسپو از پارما به لاتزیو در سالِ 2000 گرانقیمت‌تر از این انتقال بوده‌اند.
 
نقشِ کلیدی در این انتقال را کیا جورابچیان، ایجنتِ ماریو بازی می‌کند. مالکینِ جدیدِ اینتر، یعنی گروهِ سانینگ برایِ نظراتِ جورابچیان احترام قائلند و در حالِ حاضر سایه‌یِ او بیش از هر وقت دیگر رویِ سن سیرو سنگینی می‌کند و نه فقط به خاطرِ ماریو، بلکه به خاطرِ روابطِ گذشته‌اش با کارلوس توز و مارک هیوز. از این حقیقت که روبرتو مانچینی در منچستر سیتی جانشینِ هیوز شد و رابطه‌اش با توز به شکلِ وحشتناکی به هم خورد، در جریان تغییر و تحولاتِ نیمکتِ اینتر زیاد حرف زده شد.
 
به نظر می‌رسد این جنگ قدرتی در سن سیرو بین مانچینی و جورابچیان بوده که در نهایتِ بازنده‌اش مانچینی شده و راهی جز ترکِ باشگاه برایش باقی نگذاشته است. یکی از مهمترین دلایل این جدال این بود که مانچینی علاقه‌ای به خریدنِ ماریو نداشت چون به نظرش او شبیهِ مارسلو بروزویچ بود که هم می‌تواند در مرکزِ زمین و هم به عنوانِ بالِ راست بازی کند. بازگشتِ اینتر به سویِ خریدِ ماریو دقیقا همزمان شد با رفتنِ مانچینی.
 
حالا اینتر قصدِ فروشِ بروزویچ را دارد. فقط مشکل اینجاست که تنها تیمی که به شکلِ جدی علاقه به خریدنِ او دارد یوونتوس است و اینتر دوست ندارد به رقیبِ مستقیمش بازیکن بدهد. اما آیا ماریو واقعا ارزشِ این پول را دارد؟ این سوالی است که دیگر سرِ هر انتقالی و هر بازیکنی از خودمان می‌پرسیم. هودارانِ اینتر به خصوص بعد از اینکه چیزی که انتظار داشتند را از کوندوگبیا ندیدند، قصد ندارد خیلی بابت ماریو هم به دلشان صابون بزنند. اما ماریو به جهت ژائو مجیکو (ژائویِ جادویی) نامیده نمی‌شود.
 
ماریو محصول آکادمیِ اسپورتینگ است، آکادمی‌ای که 10 بازیکن از تیم ملیِ پرتغال در یورو 2016 را پرورش داده بود. او وقتی 11 سالش بود به اسپورتینگ پیوست و ابتدا مدافعِ میانی بود، اما به دلیلِ قدرتِ بازی‌خوانیش خیلی زود به خطِ میانی منتقل شد. یکی از الگوهایِ بچگیِ ماریو زین‌الدین زیدان بود، بازیکنی که خورخه والدانو ازش به عنوانِ "فیلی با مغزِ یک بالرین" یاد می‌کرد، هافبکی با پاهایِ سنگین، اما ذهنی تیز، سریع‌ترینِ متفکرها، شطرنج‌بازی که همیشه چند حرکت از حریف پیش است. ماریو را می‌شود از این جنس بازیکنان دانست. البته ذهن‌هایِ تحلیل‌گری مثلِ زیزو در تاریخِ فوتبال خیلی کم هستند.
 
اینتر به هافبک‌هایِ باهوش در خطِ میانی نیاز دارد. هر چه بیشتر بهتر. ماریو با اینکه نقشِ مهمی در قهرمانیِ پرتغال در یورو داشت، نمایشِ عالی‌اش در نیمه‌یِ دوم بازی مقابلِ مجارستان سریع به ذهن می‌آید، اما در مجموع تداومی که در لیگ برایِ اسپورتینگ داشت را نشان نداد. ماریو که فصلِ پیش بیشتر به عنوانِ بالِ راست برایِ تیمش بازی می‌کرد 16 پاسِ گل داد. تاثیرِ او بدونِ توپ هم تاثیری حیاتی بود: 156 قطعِ توپ (میانگینِ 3.2 در هر بازی).
 
اینکه ماریو در ترکیبِ اینتر کجا قرار می‌گیرد نکته‌یِ جالبی است. اینتر حالا صاحبِ خطِ میانیِ قدرتمندی است، به خصوص اگر کوندوگبیا پیشرفت کند و بازیکنی که همه ازش انتظار دارند بشود. دی بوئر گزینه‌هایِ زیادی برایِ چیدنِ تیمش دارد. اگر قرار باشد 3-3-4 بازی کند، کوندوگبیا در مرکز و ماریو و اور بانگا دو سویش تعادلِ خیلی خوبی ایجاد می‌کنند. اگر قرار باشد 1-3-2-4 بازی کند، بانگا می‌تواند نقشِ بازیسازِ عقبِ زمین را به عهده بگیرد و کوندوگبیا در سیستم و پستِ محبوبش قرار بگیرد و ماریو به بالِ راست منتقل شود یا پشتِ مائورو ایکاردی به عنوانِ هافبکِ شماره‌یِ 10 به بازی گرفته شود. البته اینکه ماریو بازی‌هایِ زیادی به عنوانِ وینگر بازی کند، با توجه به حضورِ آنتونیو کاندروا و ایوان پریسیچ بعید است.
 
هودارانِ اینتر امیدوارند تاثیرِ ماریو بیشتر شبیهِ تاثیرِ لوئیس فیگو باشد تا ریکاردو کوراسما. اینتر تیمِ خوبی برایِ فصل جدید ساخته و می‌تواند به بازگشت به چمپیونز لیگ و دوم شدن بعد از یوونتوس در لیگ فکر کند. یک سوپر ماریو در این راه کمکِ زیادی به نراتزوی خواهد کرد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-20 12:21:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر