فهرست
جام کنفدراسیون‌ها: شروعی برای یک پایان باشکوه
جام کنفدراسیون‌ها: شروعی برای یک پایان باشکوه

جام کنفدراسیون‌ها: شروعی برای یک پایان باشکوه

آی‌اسپورت – از جام کنفدراسیون‌ها معمولا به عنوان دست گرمی‌ای برای جام جهانی نام برده می‌شود. با اینکه این تعریفی تماما نادرست نیست، اما نباید این تورنمنت را به عنوان کمپ تفریحی تابستانی هم ببینیم.

تیم‌هایی که به این تورنمنت صعود می‌کنند، غیر از میزبان، باید یا فاتح جام ملت‌های قاره‌یِ خودشان شده باشند، یا جام جهانی. پس رسیدن به این تورنمنت بسیار سخت‌تر از صعود به خودِ جام جهانی است، البته به استثناء تیم‌های قاره‌یِ اقیانوسیه که در این راه دیگری لازم نیست در پلی آفی با تیمی از قاره‌یِ دیگر بازی کنند.

درسته که مدافع عنوان قهرمانی جهان، آلمان، با تیم به اصطلاح "دومش" راهی تورنمنت امسال در روسیه می‌شود، اما اسکوادی که یواخیم لو راهی این بازی‌ها کرده متشکل از فوتبالیست‌های بارهای محلی هم نیست و به اندازه‌یِ کافی کیفیت و استعداد دارد که همچنان یکی از شانس‌های اول به حساب بیاید. تونی کروس، توماس مولر، جرم بواتنگ، مارکو رویس، متس هوملز و مسوت اوزیل هیچکدام با آلمان به روسیه سفر نکرده‌اند. تمام این بازیکنان حداقل 27 ساله هستند و غیر از رویس و بواتنگ که مقطع طولانی‌ای از فصل گذشته را به دلیل مصدومیت از دست دادند، هرکدام حداقل 53 بازیِ رسمی را در 12 ماه گذشته پشت سر گذاشته‌اند.

برنامه‌یِ سنگین باشگاهی و ملی این بازیکنان در 12 ماه آینده باعث شده تا لو به هیچ وجه دست به ریسک نزند و فرصت استراحت لازم به ستاره‌هایش را بدهد. به علاوه‌یِ این ستاره‌ها، لیروی سانه، ماریو گوتزه، جولین وایگل و مانوئل نویر هم به دلیل مصدومیت در جام کنفدراسیون‌ها حاضر نخواهند بود (البته اگر این دلیل را باور کنیم). با این حال آلمان همچنان عمق و کیفیت قابل توجهی در اسکوادش دارد، با نام‌هایی چون جوناس هکتور، جاشوا کیمیش، آنتونیو رودیگر، نیکلاس زوله، جولین درکسلر و تیمو ورنر.

آلمان در گروه دوم جام کنفدراسیون‌ها حضور دارد، جایی که باید مقابل رقیب سرسختی به نام شیلی به زمین برود. با اینکه شیلی از قهرمان ملی‌اش، خورخه سمپائولی خداحافظی کرده، اما این تیم تحت رهبری خوان آنتونیو پیتزی همچنان همان فوتبال پر فشار و با پرس بالا را بازی می‌کند. شیلی در این تورنمنت ستاره‌های بزرگش یعنی الکسیس سانچز، آرتورو ویدال و گری مدل را به همراه دارد. پیتزی اسکوادی بسیار با تجربه را با خودش به روسیه برده، اسکوادی که 11 بازیکن با حداقل 50 بازی ملی و هفت بازیکن با حداقل 90 بازی ملی دارد.

داستان جذاب دیگر این تورنمنت می‌تواند کامرون باشد. با اینکه بسیاری از بازیکنان با تجربه‌یِ کامرون به دعوت هوگو براس برای حضور در جام ملت‌هایِ آفریقا پاسخ منفی دادند، آن‌ها در نهایت موفق به فتح قاره‌یِ خودشان شدند و از این راه جواز حضور در جام کنفدراسیون‌ها را گرفتند. کریستین باسوگوگ در ترکیب کامرون می‌تواند بدل به یکی از پدیده‌های تابستان امسال شود.

نماینده‌یِ آسیا در جام کنفدراسیون‌های امسال هم استرالیا است، تیمی که به شکلی دراماتیک جام ملت‌هایِ این قاره را فتح کرد و حالا با متیو رایانِ 25 ساله درون دروازه (دروازه‌بانی که فصل آینده در برایتون در لیگ برتر بازی خواهد کرد) و تیم کیهیلِ 37 در مرکز خط حمله پا به این تورنمنت می‌گذارد.

اما در گروهِ اول غیر از پرتغال که با ستاره‌یِ همیشگی‌اش، کریستیانو رونالدو، و ترکیب بسیار جذابی از بازیکنان با تجربه (نانی، پپه، ژوزه فونت و ریکاردو کوارشما) و بازیکنان جوان (آندره سیلوا، برناردو سیلوا و رافائل گوئررو) شانس اول قهرمانی است، روسیه‌یِ میزبان حضور دارد. روسیه دوران سختی را بعد از یورو 2016 پشت سر گذاشته، تا جایی که ولادیمیر پوتین از شاگردانِ استانیسلاو چرچشوف (مربی‌ای که فصل پیش دوگانه‌یِ داخلی را در لهستان برد) خواسته تا مثل "جنگجویانی واقعی" در جام کنفدراسیون‌ها بازی کنند. در این راه البته روس‌ها مهره‌های کلیدیِ زیادی را به خاطر مصدومیت در اختیار نخواهند داشت، از جمله ماریو فرناندس، رومن زوبنین، آرتم زوبیا و آلن زاگوف.

مکزیک، تیم رده‌ی 17اُم رنکینگ فیفا هم به رهبریِ خوان کارلوس اوسوریو، و با خاویر "چیچارتیو" هرناندز در خط حمله، کنارِ نیوزلند، قهرمان اقیانوسیه هم دیگر تیم‌های حاضر در گروه اول هستند. درسته که نیوزلند به عنوان ضعیف‌ترین تیم این تورنمنت محسوب می‌شود و غیبت وینستون رید در قلب خط دفاع هم ضربه‌یِ سنگینی بهشان زده، اما با داشتنِ کریس وود در خط حمله، مهاجمی که فصلِ پیش 27 گل برای لیدز یونایتد در چمپیونشیپ زد، بازی مقابل آن‌ها چندان هم ساده نیست.

و نکته‌یِ نهایی اینجاست که جام کنفدراسیون‌های امسال ممکن است آخرین دوره‌یِ برگزاری این تورنمنت باشد، چون شایعاتی مبنی بر این به گوش می‌رسد که فیفا قصد دارد تورنمنتی باشگاهی، مثل نسخه‌یِ بین قاره‌ای چمپیونز لیگ را جانشین آن کند. اگر قرار باشد این تغییر عملی شود، امیدواریم جام کنفدراسیون‌هایِ 2017 در روسیه پایانی شکوهمند برای عصر خودش به جا بگذارد و حداقل هیجان لازم برای جام جهانی سالِ آینده را پدید بیاورد.

۴    
آی اسپورت
2017-06-17 12:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر