فهرست

آنالیز: بنتکه و پالاس بهترین گزینه‌های یکدیگر

آدام بیت
 
 
وقتی در آستانه‌یِ جداییِ کریستین بنتکه از استون ویلا و پیوستنش به لیورپول، تیم شروود، مربیِ وقتِ ویلا گفت: «چه فایده داره تیمی بره که اصلا سانتر نمیکنن» به نظر می‌رسید این صرفا تلاشِ مربی‌ای برایِ حفظِ بهترین مهاجمش است. اما با گذشت تنها یک فصل، حالا خودِ بنتکه هم احتمالا به این نتیجه رسیده که مربیِ سابقش حق داشته است.
 
بعد از شروعی کند در فصلِ پیش و اخراجِ برندان راجرز، مربی‌ای که او را برایِ لیورپول خریده بود، بعد از تنها هشت بازی، بنتکه خیلی زود دریافت که جایی در برنامه‌هایِ مربیِ جدیدش، یورگن کلوپ ندارد. مهاجمِ بلژیکیِ سابقِ ویلا در مجموع تنها 14 بار از ابتدا برایِ لیوپورل در فصلِ 2016-2015 به زمین رفت. اما خبرِ خوب برایِ بنتکه این است که نکته‌ای که باعثِ ایجادِ مشکلاتش در لیورپول شد دقیقا می‌تواند باعثِ اوج گرفتنِ دوباره‌اش در تیمِ جدیدش، کریستال پالاس بشود.
 
آلن پاردیو به خوبی از این نکته آگاه است: «ما باید کاری کنیم که بنتکه دوباره رویِ نقطه‌یِ قوتش بازی کنه. فکر کنم با بیشترین سانتر را در لیگِ برتر میکنیم و با توجه به سبکِ بازیِ اون و بال‌هایی که ما داریم بنتکه از بازی در پالاس لذت خواهد برد.»
 
آمار از نظر مربیِ پالاس دفاع می‌کنند. شاگردانِ پاردیو فصلِ پیش در جریان بازی 689 بار اقدام به ارسالِ توپ کردند. از این منظر فقط ساوتهمپتون آماری بالاتر از پالاس داشت. اگر ضرباتِ ایستگاهی را هم به این معادله اضافه کنیم، پالاس در مجموع از ساوتهمپتون هم پیشی می‌گیرد.
 
مشکلِ بزرگِ پالاس فصلِ پیش نداشتنِ مهاجمی بود که بتواند از این ارسال‌ها استفاده کند. پالاس سومین خطِ حمله‌یِ ضعیف را در لیگ داشت و از منظرِ گل‌هایِ زده شده از دورنِ باکس تنها استون ویلایِ رده بیستمی را پایین‌تر از خودش می‌دید. تفاوتی که می‌توانیم این فصل در سلهرست پارک شاهدش باشیم، تفاوتِ نتیجه‌یِ حاصل از سانتر کردن برایِ دوایت گیل با سانتر کردنِ برایِ بنتکه است. بنتکه‌یِ 190 سانتیمتری فصلِ پیش با اینکه فرصتِ بازیِ زیادی پیدا نکرد 130 جدالِ هوایی را با پیراهنِ لیورپول برد. این آمار نه تنها سومین آمارِ برتر بینِ مهاجمینِ لیگِ برتر بود، بلکه به شکلی شگفت‌انگیز بیشتر از تمامِ مهاجمینِ پالاس رویِ هم است. گیل، کانر ویکام، امانوئل آدبایور، ماروان شاماخ، فریزر کمپبل، گلن ماری و پاتریک بامفورد فصلِ پیش رویِ هم 117 جدالِ هوایی را بردند.
 
بنتکه در 11 بازیِ آخرش برایِ ویلا در لیگ 11 گل زد و فصلِ پیش برایِ لیورپول هم 9 گل زد، یعنی میانگین تقریبا دو بازی یک گل. در واقع از زمانی که بنتکه به لیگِ برتر آمد تا امروز فقط سرخیو آگوئرو (80)، روملو لوکاکو (59)، اولیویه ژیرو (57) و لوئیس سوارز (53) بیشتر از او گل زده‌اند.
 
با اینکه یانیک بولازی، بهترین و جذاب‌ترین وینگرِ پالاس از این تیم جدا شده و به اورتون پیوسته است، اما پالاس با داشتنِ ویلفرد زاها و اندروس تاونزند هنوز می‌تواند به اندازه‌یِ کافی رویِ هوا برایِ بنتکه فرصتِ گل زدن بسازد. به علاوه‌یِ بولازی، مایل یدیناک، کاپیتان محبوبِ هودارانِ پالاس هم سلهرست پارک را ترک کرده است. این دو بازیکنِ رفته، کنارِ این حقیقت که پالاس از کریسمس بدین سو تنها دو بازی را در لیگِ برتر برده، حال و هوایِ خوبی برایِ هودارانش به جا نگذاشته است. اما آمدنِ بنتکه، بازیکنی که دقیقا پاردیو و تیمش بهش احتیاج داشتند، عاملی برایِ خوشحالی و امیدواریِ "عقاب‌ها" خواهد بود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-21 10:15:44
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر