فهرست

قهرمان دومیدانی ۸۰۰ متر زنان یک تراجنسیتی است!

فینال دوی ۸۰۰ متر زنان المپیک ریو، در ورزشگاه ریوسنتر برگزار شد و کاستر سمنیا از آفریقای جنوبی با زمان یک دقیقه و ۵۵ ثانیه و ۲۸ صدم ثانیه به مقام نخست رسید تا دومین مدال طلای کشورش را به دست آورد.                                                                    کاستر سمنیافرانسینه نیونسابا از بروندی هم با زمان یک دقیقه و ۵۶ ثانیه و ۴۹ صدم ثانیه ضمن کسب مقام دوم و مدال  نقره، نخستین مدال کشور بروندی را در  المپیک کسب کرد.                                                               فرانسینه نیوسابامارگارت ومبوی از کنیا سومین دونده‌ای بود که از خط پایان در فینال این ماده عبور کرد. زمان این دونده یک دقیقه و ۵۶ ثانیه ۸۹ صدم ثانیه بود تا ومبوی به مدال برنز این رقابت‌ها برسد.                                                                   مارگارت ومبویدوندگانی از کانادا، لهستان، بریتانیا، بلاروس و آمریکا هم به ترتیب مقام‌های چهارم تا هشتم دوی ۸۰۰ متر زنان را به خود اختصاص دادند. و اما حواشی بسیاری پیرامون کاستر سمنیا و تراجنسیتی بودن وی وجود دارد،او  دونده اهل آفریقای جنوبی است و موفق به کسب مدال نقره در مسابقات سال ۲۰۱۱ و المپیک لندن شده است. این ورزشکار در سال ۲۰۰۹ با اختلاف چشمگیر از خط پایان مسابقات قهرمانی جهان گذشت اما شائبه مرد بودن او حاشیه ساز شد. با اعتراض رسمی حریفان، فدراسیون جهانی هر گونه اعلام نظر را به انجام آزمایشات پزشکی موکول کرد. برخی رسانه‌های اروپایی برای بررسی دقیق‌تر موضوع، حتی از تحقیق در محله این دونده نیز فروگذار نبودند. با این حال آزمایش‌های پزشکی نشان می داد که سطح هورمون مردانه تسوسترون در خون کاستر سمنیا، سه برابر بیشتر از میزان متوسط در زنان است. آزمایشات متعددی برای تشخیص جنسیت از او گرفته شده بود تا ثابت شود این زن ورزشکار رحم یا تخمدان دارد یا نه؟! بعد از جریان جنسیت سمنیا یکی از اعضای یاف ( دوومیدانی ) به دلیل سیاه پوست بودن سمنیا، متهم به نژاد پرستی شد. پس از چند ماه محرومیتش از حضور در مسابقات زنان، ششم جولای ۲۰۱۰، فدراسیون جهانی جنسیت سمنیا را زن تشخیص داد اما از انتشار جزئیات آزمایشات به دلیل حفظ حریم خصوصی این ورزشکار خودداری کرد.

برای المپیک ریو همه چیز تغییر کرد. او سهمیه حضور در ریو را بدست آورد. مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک برای المپیک ۲۰۱۶ ریو تصمیم گرفتند تا زنان ورزشکار با هورمون مردانه بالا بدون عمل تغییر جنسیت بتوانند در میان زنان رقابت داشته باشند. مسئولان معتقد بودند که ممنوع کردن حضورشان در میادین ورزشی یا رقابت آنها به عنوان یک مرد لطمه بزرگی به بدنه ورزش بانوان خواهد زد. آنها معتقدند با اینکه ورزشکاران با این ویژگی دارای عضلات پر حجم‌تر و قوی‌تری هستند اما قدرت بدنی آنها برابر با یک مرد متوسط است؛ بنابراین رقابت با مردان برای آنها ناعادلانه است و صدالبته حواشی منفی بسیاری به دنبال خواهد داشت.

کاستر سمنیا پیش‌تر در خصوص بازی های المپیک ریو گفته بود: ” من در رویا به سر می برم، رویایم این است تا قهرمان المپیک ریو، قهرمان جهان و بهترین رکورددار دوومیدانی جهان بشوم. ”
     
آی اسپورت
2016-08-21 13:02:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر