فهرست
هزارمین بازی انگلیس؛ ترکیب منتخب سه شیرها
هزارمین بازی انگلیس؛ ترکیب منتخب سه شیرها

هزارمین بازی انگلیس؛ ترکیب منتخب سه شیرها

آی اسپورت - انگلیس در شرایطی پنج شنبه شب در چارچوب مرحله مقدماتی یورو ۲۰۲۰ به مصاف مونته نگرو می رود که این بازی هزارمین مسابقه تاریخ تیم ملی انگلیس محسوب می شود و ازقضا نیز این بازی در ومبلی برگزار خواهد شد تا هزارمین بازی تاریخ سه شیرها جدالی به یادماندنی باشد. در طی 147 سال گذشته تیم ملی انگلیس بازیکنان بزرگی را در ترکیب خود دیده است، انتخاب از بین این تعداد بازیکنان شاخص و با کیفیت کار بسیار سختی است، ترکیب ۱۱ نفره زیر به انتخاب سایت 90Min است، ترکیبی که پر است از نام های بزرگ و البته خالی از بسیاری از ستاره های دیگر. مثل شیلتونی که با ۱۲۵  بازی ملی همچنان رکورددار حضور در پیراهن سه شیرها است، یا وین رونی که با ۵۳ گل ملی بهترین گلزن تاریخ انگلیس است. همینطور بکام، جرارد، لمپارد و شیرر.

گوردون بنکس (دروازه بان)

بی گمان او را باید درون دروازه قرار داد، دروازه بانی که حدود ۹ ماه قبل از دنیا رفت ولی هنوز خاطراتش در اذهان فوتبال دوستان باقی مانده است. او سابقۀ ۷۳ بازی ملی را داشت و عضوی از تیم ملی قهرمان سال 66 بود. او در آن سالها در اوج بازیگری قرار داشت و همه سیو او را در مقابل پله در جام جهانی ۷۰ به یاد دارند. بنکس پنج سال پیاپی از ۶۶ تا ۷۱ دروازه بان سال فیفا شد.

جیمی آرمفیلد (دفاع راست)

آرمفیلد نیز دو سال قبل از دنیا رفت. او بازیکن وفادار باشگاه بلکپول بود که ۱۷ سال در این تیم توپ زد و از بلکپول به تیم ملی رسید. او با بلکپول به جامی نرسید، ولی هرگز این تیم را ترک نکرد. آرمفیلد یک دفاع راست شاخص در سالهای طلایی فوتبال انگلیس بود و با کشورش قهرمان جهان شد.

بابی مور (دفاع میانی)

کاپیتان اسطوره ای تیم ملی فوتبال انگلیس و وستهم که سال ۱۹۹۳ و در ۵۱ سالگی از دنیا رفت. او رهبر تیمی بود که در سال ۱۹۶۶ قهرمان جهان شد و در سال ۱۹۷۰ خود نیز در رده بندی بهترین بازیکنان جهان در ردۀ دوم قرار گرفت. بابی مور نیز 16 سال در وستهم توپ زد و بزرگترین بازیکن تاریخ این باشگاه به حساب می آید. مور ۱۰۸ بار برای تیم ملی به میدان رفت.

بیلی رایت (دفاع میانی)

او نیز همچون سایر بازیکنان هم نسل خود، تک باشگاهی بود. بیلی رایت ۲۰ سال برای وولورهمپتون توپ زد. اما برای تیم ملی نیز چهره شاخصی بود. او نخستین بازیکنی بود که از مرز ۱۰۰ بازی ملی گذشت. او بین سال های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۹، ۹۰ بار بازوبند تیم ملی را به بازو بست و ازقضا جالب است بدانید در ۱۰۵ بازی ملی نه کارت زرد گرفت و نه اخراج شد!

اشلی کول (دفاع چپ)

با وجود آنکه با تیم ملی انگلیس به افتخاری نرسید ولی برای بیش از یک دهه سمت چپ تیم ملی انگلیس را بیمه کرد. اشلی کول ۱۰۷ بار پیراهن تیم ملی را به تن کرد. او سه بار در جام جهانی برای انگلیس بازی کرد و تجربۀ حضور در دو یورو را نیز با انگلیس داشت.

استنلی متیوس (هافبک راست)

هافبک افسانه ای باشگاه بلکپول و تیم ملی انگلیس. او البته بدشانس هم بود. متیوس ۲۳ سال عضو تیم ملی انگلیس بود ولی در آن دوران تعداد بازی های ملی کمتر از حالا بود و البته دوران بازی وی همزمان شد با جنگ جهانی دوم. بنابراین در ۲۳ سال فقط ۵۴ بازی ملی انجام داد. هافبک سرعتی و بامهارت تیم بلکپول، اولین کسی بود که جایزه Ballon d'Or را در سال ۱۹۵۶ کسب کرد. جالب است بدانید متیوس تا ۵۰ سالگی هنوز فوتبال بازی میکرد! آن هم در سطح حرفه ای.

برایان رابسون (هافبک میانی)

کاپیتان و شماره هفت سابق یونایتد، یکی از ستارگان تیم ملی در دهۀ ۸۰ بود. او نه تنها ستاره تیم در میانه زمین بود که رهبر تیم ملی نیز محسوب می شد. رابسون که توانایی فنی بالایی هم داشت، بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۱ پیراهن تیم ملی کشورش را به تن کرد و ۹۰ بازی ملی انجام داد. در این ۹۰ بازی، ۲۶ گل به ثمر رساند.

بابی چارلتون (هافبک میانی)

انقدر خوب بود که بالاتر از خیلی های دیگر مستحق حضور در این تیم منتخب باشد. چه بابت آمارش در تیم ملی و چه بابت افتخار مهم در جام جهانی ۶۶ . چارلتون با ۱۰۶ بازی ملی یکی از رکورداران حضور در تیم ملی انگلیس است. او با ۴۹ گل زده تا همین چهار سال قبل بهترین گلزن تیم ملی بود تا اینکه وین رونی رکورد او را شکست. چارلتون نقشی محوری در قهرمان انگلیس در جام جهانی ایفا کرد و بهترین بازیکن سال نیز لقب گرفت.

پل گاسکوئین (هافبک چپ)

شخصیت خاص و پرحاشیه ای داشت، کنار آمدن با او سخت بود ولی این چیزی از ارزش‌های فنی وی کم نمی کرد. در دوران اوج خود، بی گمان یکی از برترین بازیکنان جزیره بود. گاسکوئین ده سال پیراهن تیم ملی ملی را پوشید و ۱۰ گل به ثمر رساند. او بدشانس بود که با تیم ملی انگلیس در یورو ۹۶ به قهرمانی نرسید.

گری لینه کر (مهاجم)

سومین گلزن برتر تاریخ فوتبال انگلیس با آمار خیره کننده ۴۸ گل فقط در ۸۰ بازی ملی. لینه کر فقط هشت سال در تیم ملی حضور داشت و او نیز بدشانس بود که با وجود آمار گل های خوبی که به جای گذاشت نتوانست با تیم ملی به افتخاری برسد. لینه کر در جام جهانی ۸۶ برای کشورش ۶ گل زد و در جام۹۰ هم ۴ گل زد، اما انگلیس در هر دو جام روی سکو نرفت.

جیمی گریوس (مهاجم)

از کشنده‌ترین مهاجمان تاریخ فوتبال جزیره و شاید دنیا. گریوس در هر تیم سابقه گلزنی خوبی داشت، در دوران حرفه ای خود در عرصه باشگاهی در ۶۰۲ مسابقه آمار عالی ۴۲۲ گل را به جای گذاشت و بهتر از آن فقط در ۸ سال حضور در تیم ملی و در ۵۷ بازی آمار عالی ۴۴ گل را به جای گذاشت که در نوع خود بی نظیر است. او نیز عضوی از تیم قهرمان سال ۶۶ بود.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-11-13 18:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر