فهرست

اولین گل، اولین برد، اولین اخراجی/ دربی، 47 سال قبل

آی اسپورت- 31 مرداد برای تاریخ دربی های تهران یک روز بسیار مهم است. 47 سال قبل در چنین روزی، اولین دربی دارای «برنده» و «بازنده» پایتخت بین استقلال و پرسپولیس  برگزار شد. پیش از این بازی، هر دو دربی قبلی مساوی شده و هیچ گلی در آنها زده نشده بود.
دربی سوم در 31 مرداد 1348 با سوت ابوالقاسم حاج ابوالحسن در ورزشگاه شیرودی و جلوی چشم تقریبا 4، 5 هزار نفر آغاز شد. تنها 8 دقیقه از بازی گذشته بود که اولین گل تاریخ دربی زده شد؛ احمد منشی زاده برای استقلال:«داریوش مصطفوی توپ را ارسال کرد و من هم با پای راست وارد دروازه پرسپولیس کردم که مهدی عسگرخانی درونش ایستاده بود». این بازی درنهایت با پیروزی 3 بر یک استقلال همراه شد تا آبی ها اولین برنده تاریخ دربی ها لقب بگیرند. دو گل دیگر استقلال را کارو حق وردیان و علی جباری زدند و زننده تنها گل پرسپولیس به عنوان اولین گل این تیم در تاریخ دربی ها هم ناظم گنجاپور بود. در این بازی یک «اولین» دیگر هم وارد کتاب تاریخ دربی شد؛ رضا وطنخواه به عنوان اولین بازیکنی که در دربی اخراج می شود.
در این بازی پرویز قلیچ خانی کاپیتان و علی دانایی فر سرمربی استقلال بود. بازوبند کاپیتانی پرسپولیس بر بازوی حمید جاسمیان بسته شده و روی نیمکت هم پرویز دهداری حضور داشت. مرحوم تیمسار خسروانی، مالک استقلال بعد از این برد به هرکدام از بازیکنان استقلال مبلغ 5 هزار تومان پاداش داد که منشی زاده به عنوان زننده اولین گل دربی با آن یک ماشین پیکان خرید.  
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-08-21 18:53:34
نظر دهید

۱ نظر
مکتب انسان ساز شاهین
سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۵۳
تیمسار خسروانی، مالک استقلال بعد از این برد به هرکدام از بازیکنان استقلال مبلغ 5 هزار تومان پاداش داد که منشی زاده به عنوان زننده اولین گل دربی با آن یک ماشین پیکان خرید. یکی از کسانی که در کودتا علیه مصدق نقش داشت !! تیم مافیایی بابت یه برد بهترین ماشین آن زمان را به بازیکنان می داده است
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر