فهرست

نکاتی درباره جایگاه ایران در المپیک/ جویبار بالاتر از هند

آی اسپورت- در شرایطی ایران با کسب ۳طلا، یک نقره و چهار برنز در جایگاه بیست و پنجم المپیک ۲۰۱۶ قرار گرفت که می توانست به رتبه بهتری هم برسد. اگر تکواندو کشتی فرنگی بهتر کار می کردند و آن اتفاقات برای بهداد سلیمی و رضا یزدانی رخ نمی داد تعداد مدال های ایران بیشتر هم می شد. ایران در لندن با ۴ طلا، ۵ نقره و سه برنز هفدهم شد. هفدهم بهترین جایگاه ایران در ادوار المپیک نیست و کشورمان چهاردهمی را هم تجربه کرده است اما ایران از حیث کسب طلا و مدال در المپیک لندن رکوردشکنی کرد و نتوانست در ریو آن نتیجه درخشان را تکرار کند.

اگر ایران در ریو هم مثل لندن ۴طلا، پنج نقره و ۳ برنز می آورد بیستم می شد که این نشان می دهد کشورهای صاحب مدال در لندن بهتر از ریو مدال جمع کرده اند. ایران اگر یک نقره بیشتر می گرفت الان بیست و سوم بود و اینجاست که نقره نگرفتن بهداد و فینالیست نشدن یزدانی بیشتر خودش را نشان می دهد.

ایران اگر یک طلا بیشتر می گرفت بیست و دوم می شد، دو طلا بیشتر می گرفت هجدهم می شد و سه طلا بیشتر می گرفت هفدهم می شد. این نشان می دهد که کشورمان برای تکرار عنوان لندن باید به جای سه طلا، شش طلا می گرفت.

برای حضور در بین ۱۰ کشور برتر باید حداقل ۸ طلا گرفت. جایگاهی که ایران می تواند در بلند مدت به آن فکر کند. اگر تکواندو وکشتی فرنگی در ریو بهتر کار می کردند رسیدن به ۵ طلا نتیجه دور از دسترس نبود برای گرفتن طلای بیشتر باید برنامه ریزی بلندمدت داشت. شهر کوچک جویبار در ریو یک طلا و یک نقره گرفت. جویبار اگر کشور بود چهل وهشتم می‌شد. این در حالی است که هند با جمعیت میلیاردی اش یک طلا هم نگرفته. ایران از نظر مرغوبیت مدال بیست و پنجم شد اما از نظر تعداد مدال در رده سی و دوم قرار گرفت.در بین آسیایی ها چین، ژاپن و کره جنوبی که طبیعی است بالاتر از ایران قرار بگیرند، اما می شد کاری کرد که قزاقستان و ازبکستان بالاتر نیایند.

منبع: نود
     
آی اسپورت
2016-08-22 12:54:42
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر