فهرست

یادداشت: پایان هشت ماه انتظار برای اسپالتی

آرش حقیقی
 
هشت سال پیش در آستانه‌یِ بازیِ برگشت منچستر یونایتد مقابلِ آ.اس رم در مرحله‌یِ یک چهارمِ نهاییِ چمپیونز لیگ، لوچانو اسپالتی که تیمش در بازیِ رفت، در خانه 0-2 مغلوبِ شاگردانِ سر الکس فرگوسن شده بود، به بازیکنانش اعلام کرد هر کس امیدی به بازگشت و پیروزی ندارد، می‌تواند به منچستر سفر نکند. این امید بعد از گذشتِ نیم ساعت از بازی و پنالتی‌ای که دانیله دروسی از دست داد، بیش از پیش کمرنگ شد و رمی که تنها یک سال پیش با هفت گل در اولدترافورد شکست خورده بود در نهایت با ضربه‌یِ سرِ کارلوس توز بازی را باخت تا یونایتد تا فینال پیش برود و در شبِ بارانیِ موسکو با لیز خوردنِ جان تری برایِ سومین بار در تاریخ قهرمانِ اروپا شود.
 
یونایتد این فصل در چمپیونز لیگ نیست، اما رم یک بارِ دیگر با اسپالتی که در اوایلِ فصلِ پیش بازگشت و تیمی که با رودی گارسیا دچار بحران شده بود را نجات داد، این فرصت را دارد که در بالاترین سطحِ فوتبالِ اروپا رقابت کند: «ما هشت ماه منتظرِ این بازی بودیم. اگه بازیکنی نتونه با ترس و ریسک و خطر کنار بیاد پس از موفقیت هم وحشت پیدا میکنه. بازیکنی که از این بازی که ما هشت ماه منتظرش بودیم میترسه، جایی در رم نداره. چون حتی اگه ببریم از ادامه راه میترسه.»
 
روحیه‌یِ جنگنده‌یِ اسپالتی و چالشی که برایِ بازیکنانش ایجاد می‌کند هنوز سر جایش است. اما اگر رم می‌خواهد از پسِ پورتو بربیاید باید نمایشی به مراتب بهتر از بازیِ رفت داشته باشد. مهمترین چالش در زمین برایِ رمی‌ها که اسپالتی ازشان خواسته نشان دهند رئیس در الیمپیکو کیست، مهارِ ستاره‌یِ 20 ساله‌یِ پورتو، آندره سیلوا است. سیلوا در بازیِ رفت باعثِ اخراجِ توماس ورمالین شد و گلِ تساوی را هم خودش زد. سیلوا که در هر دو بازیِ اولِ پورتو در فصلِ جدیدِ لیگا ناش هم گل زده، از جمله گلِ دقایقِ آخرش در پیروزیِ 0-1 مقابلِ استوریل همین هفته، حالا قراردادِ پنج ساله‌یِ جدیدی با تیمش امضا کرده که بندِ رهاییِ 60 میلیون یورویی دارد. در حالیکه چهار سال پیش سیلوایِ 16 ساله با مبلغ هزار یورو به پورتو پیوسته بود.
 
اسپالتی در بازیِ امشب مجبور است به دلیلِ محرومیتِ ورمالن از ژوان ژزوس، دیگر خریدِ تابستانی‌اش (البته به شکلِ قرضی از اینتر میلان)، کنارِ کاستاس مانولاس در قلبِ خطِ دفاع استفاده کند. امرسون پالمیری به احتمالِ زیاد نقشِ فول‌بکِ چپ را بازی خواهد کرد و در سویِ دیگر برونو پرس که نمایشی چشمگیر در پیروزیِ هفته‌یِ اولِ سریِ آ با نتیجه‌یِ 0-4 مقابل اودینزه داشت، به زمین خواهد رفت.
 
در خطِ میانی دروسی به ترکیبِ اصلی باز می‌گردد و کنارِ راجا ناینگولان و کوین استروتمنِ به فرم بازگشته قرار می‌گیرد. در خطِ حمله هم دیگو پروتی که مقابلِ اودینزه بعد از ورود به زمین در نیمه‌یِ دوم دو پنالتی گل کرد و یک پایِ گل به محمد صلاح داد، به جایِ استیون الشراوی به زمین می‌رود. حضورِ پروتی کنارِ ژکو، با اتکا به قدرتِ پاسوریِ بالایش (کیفیتی که هیچکدام از دو فراعنه‌یِ رم، صلاح و الشراوی، در سطحی بالا ندارند) می‌تواند فرصت‌هایِ گلزنیِ بیشتری برایِ مهاجمِ سابقِ منچستر سیتی بسازد.
 
اما شبی که اسپالتی هشت ماه انتظارش را کشیده بود، یک بارِ دیگر تماشاگرانِ زیادی در الیمپیکو نخواهد دید. اولتراها (هودارانِ افراطیِ جالوروسی که جایگاهشان "کوروا سود"، ضلعِ جنوبیِ الیمپیکو است) همچنان تیمشان را بایکوت کرده‌اند و تا دوشنبه تنها 32 هزار بلیط فروخته شده بود. این جوِ نه چندان پرشور البته برایِ رمی‌ها در یک سالِ اخیر دیگر عادی شده است. شاگردانِ اسپالتی در 11 بازیِ اخیرشان در خانه شکست‌ناپذیر بوده‌اند و 9 بار پیروز شده‌اند.
 
یک تساویِ بدونِ گل هم برایِ صعودِ رم که ارزشی حداقل معادلِ 14 میلیون یورو دارد کافی است. اما اسپالتی چیزی بیشتر از یک تساویِ محافظه‌کارانه از تیمش می‌خواهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-23 12:49:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر