فهرست

یادداشت/ پرچم فلسطین و سلتیک؛ یوفا باید قانونش را تغییر دهد!

رابین بایرنر
روز 22 سپتامبر دادگاهی برای رسیدگی به سوء رفتار سلتیک برگزار می شود. قرار است این باشگاه به خاطر این که هوادارانش در بازی رفت پلی آف لیگ قهرمانان مقابل هاپوئل بیرشوا رژیم صهیونیستی پرچم فلسطین به ورزشگاه بردند جریمه شود. اتهام یوفا حمل پرچم ها و بنرهای غیرقانونی توسط سلتیکی ها است.

قانون یوفا می گوید هواداران باید از همراه داشتن هرگونه پرچم یا نوشته ای که مربوط به ورزش نباشد خودداری کنند، مخصوصا آن هایی که پیام های سیاسی، ایدئولوژیکی، مذهبی و توهین آمیز یا تحریک کننده دارند.

شکی در این نیست که جنگ رژیم صهیونیستی و فلسطین بزرگ ترین جنگ عصر مدرن زمین است و در این میان سلتیک باشگاهی ورزشی است که به خاطرش جریمه می شود. اما این به این معنی نیست که از بررسی این قانون مبهم یوفا خودداری کنیم.

در سال 2012 سن جانستونز و داندالک، جریمه ای 18 هزار یورویی برای این که هواداران پرچم فلسطین به همراه داشتند، آن هم در دیداری که هیچ تیمی از رژیم صهیونیستی در آن وجود نداشت. اما به نظر این چیزها برای یوفا اهمیتی ندارد.

سلتیک باشگاهی است که در تاریخش بارها و بارها به خاطر قانون شکنی های مختلف جریمه شده است. این بار هم موضوع پرچم فلسطین. اما به نظر آن ها تنها باشگاهی نیستند که باید قوانین را رعایت کنند.

بارسلونا اخیرا به خاطر این که هوادارانش پرچم کاتالونیا را در رقابت های لیگ قهرمانان به همراه داشتند 150 هزار یورو جریمه شده است. قهرمان اسپانیا اما در واکنش به این جریمه آن را مخالف آزادی بیان دانسته است.

اما نکته مبهم این قانون همینجاست!

هواداران بارسلونا نمی توانند پرچمی که به نوعی نشان و سمبل باشگاهشان است را در ورزشگاه داشته باشند، اما رئال مادرید می تواند! برای مثال اجازه ندهند رئال مادرید در ال کلاسیکو پرچم اسپانیا را به اهتزاز درآورند. اگر این موضوع سیاسی نباشد چه می شود؟ این در واقع قانونی خنده دار است.

مشکل کاتالان ها شبیه به مشکل ملت های متحده پادشاهی است. کشورهایی که رسما زیاد شناخته شده نیستند، البته به عنوان کشوری مستقل، هرچند آن ها مورد تائید یوفا حداقل هستند، برعکس کاتالونیا. پس وقتی اسکاتلندی ها می توانند صلیب سن آندره را در بازی های اروپایی شان نشان دهند، پس منصفانه نیست که پرچم کاتالونیا ممنوع باشد.

آیا باید هواداران لستر هم از به اهتزاز درآوردن پرچم های صلیب سن جورج در لیگ قهرمانان منع شوند؟ البته که نه.

به نظر این قانون یوفا فقط مربوط به جدل های سیاسی ای است که هنوز در جریان هستند. این سازمان تشخیص نمی دهد که پرچم های کشور ها نمی توانند پیامی سیاسی باشند. فقط تکان دادن پرچم فلسطین در بازی با تیمی از رژیم صهیونیستی می تواند سیاسی باشد! اما تکان دادن پرچم رژیم صهیونیستی در دیدار مثلا آژاکس با تیمی دیگر بلامانع است. سیاست و قانون فقط برای فلسطینی هاست.

اما راه حل این مشکل ساده است. اصلا کل پرچم ها را برای بازی های اروپایی ممنوع کنید، شرایطی را پیش بیاورید که هیچ کس آن را دوست ندارد. یا این که قانونتان را تغییر دهید. این کار خیلی راحت تر هم هست. کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-08-23 17:34:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر