فهرست

آنالیز: بهترین بازیکن فصل اروپا؛ بیل، گریزمن یا رونالدو؟

نیک رایت
 
گرت بیل، آنتوان گریزمن و کریستیانو رونالدو با دریافتِ بیشترین آراء از سویِ ژورنالیست‌های 55 کشورِ عضوِ یوفا جلوتر از لیونل مسی، لوئیس سوارز و جانلوئیجی بوفون، شانسِ دریافتِ بهترین بازیکنِ فصلِ 2016-2015 اروپا را دارند. با توجه به آمار و نمایشِ این سه ستاره در فصلی که گذشت می‌توانیم موافق و مخالفِ انتخابشان بحث کنیم.
 
گرت بیل (19 گل و 10 پاس گل در لا لیگا، 3 پاس گل در چمپیونز لیگ، 3 گل و یک پاس گل در یورو)
 
موافق: بیل فصل پیش در هر 92 دقیقه در لا لیگا گل زد و نقشِ مهمی در قهرمانیِ تیمش در چمپیونز لیگ داشت. بیل پاسِ گلِ سرخیو راموس در فینال را داد و با اینکه پایش گرفته بود ضربه‌یِ پنالتیِ آخر بازی را به گل تبدیل کرد. چند هفته بعد بیل با سه گلی که زد باعث شد ولز در صدرِ گروه خودش در یورو قرار بگیرد و بعد با نمایشی به یاد ماندنی باعثِ پیروزیِ 1-3 تیمش مقابلِ بلژیک شد تا ولز برای اولین بار در تاریخ به نیمه نهاییِ یک تورنمنت معتبر برسد.
 
مخالف: با اینکه میانگینِ گل به دقیقه‌یِ بیل در لا لیگا چشمگیر است، اما ستاره‌یِ ولزیِ رئال فصلِ پیش در به دلیلِ مصدومیت بازی‌هایِ زیادی را از دست داد و تنها 21 بار در ترکیبِ اصلیِ تیمش در لیگ به زمین رفت. در ضمن بیل با وجودِ درخشش در یورو، جایی در تیمِ منتخبِ جام که توسطِ یوفا انتخاب شد نداشت. و در نهایت رونالدو هنوز ستاره‌یِ اولِ برنابئو است.
 
آنتوان گریزمن (22 گل و 5 پاس گل در لا لیگا، 7 گل و یک پاس گل در چمپیونز لیگ، 6 گل و 2 پاس گل در یورو)
 
موافق: گریزمن یک فصل طلایی دیگر را با اتلتی سپری کرد و با 22 گل در لیگ به تیمش کمک کرد که تنها 3 امتیاز اختلاف با بارسلونایِ قهرمان داشته باشد. گریزمن در چمپیونز لیگ هم در 13 بازی 7 گل برایِ اتلتی زد تا دیگو سیمئونه و شاگردانش یک بارِ دیگر به فینال برسند، و البته یک بارِ دیگر به شکلی تلخ مغلوب دشمن همشهری‌شان بشوند. نمایشِ گریزمن در یورو حتی از چمپیونز لیگ هم بهتر بود. او با 6 گل، 3 گل بیشتر از هر بازیکنِ دیگری، لقبِ آقایِ گل و بهترین بازیکنِ تورنمنت را به خودش اختصاص داد.
 
مخالف: گلزنِ اولِ اتلتی در پایانِ لا لیگا پنج بازیکن را در جدولِ گلزنان بالاتر از خودش دید و با تمامِ درخششی که داشت فصل را بدونِ هیچ افتخاری به پایان رساند و در فینالِ یورو موفق نشد مانع از شکست فرانسه برابرِ پرتغال شود.
 
کریستیانو رونالدو (35 گل و 11 پاس گل در لا لیگا، 16 گل و 4 پاس گل در چمپیونز لیگ، 3 گل و 2 پاس گل در یورو)
 
موافق: برایِ ششمین بارِ متوالی رونالدو این فصل هم از مرزِ 50 گل برایِ رئال در یک فصل گذشت. رونالدو با 16 گلی که در چمپیونز لیگ زد (رکوردِ تورنمنت) تیمش را تا فینال پیش برد و در نهایت پنالتیِ آخر که منجر به قهرمانی شد را خودش وارد دروازه‌یِ اتلتی کرد. رونالدو در یورو هم نقشی کلیدی در قهرمانیِ تیمِ فرناند سانتوس داشت و با این قهرمانیِ ملی تنها جایِ خالیِ ویترین افتخاراتش را هم پر کرد.
 
مخالف: قهرمانِ چمپیونز لیگ، قهرمانِ یورو، با آمارِ گلزنیِ فوق‌العاده. واقعا سخت است مخالفِ لیاقت رونالدو برایِ کسبِ این عنوان نوشت. شاید فقط اینکه ستاره‌یِ 31 ساله‌یِ رئال با بالا رفتنِ سنش تاثیرِ کمتری در کلیتِ جریانِ بازی‌ها دارد و در فینالِ یورو هم به خاطرِ مصدومیت تنها 25 دقیقه بازی کرد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-24 08:47:07
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر