فهرست

توصیف ماهینی از تفکرات برانکو: وظایف دفاعی می‌خواهد

آی اسپورت- بازگشت ماهینی و سیدجلال به پرسپولیس، ثبات را به خط دفاع این تیم برگردانده است. ضمن این که تأثیر ماهینی در برنامه های هجومی شاگردان برانکو هم به چشم می‌آید. آخرین نمونه این موضوع را در دیدار پرسپولیس برابر صبای قم شاهد بودیم که با یک کار تمام بوشهری و با ارسال مواج حسین ماهینی، مهدی طارمی از فرصت استفاده کرد و تک گل 3 امتیازی صدرنشین لیگ شانزدهم را به ثمر رساند. برانکو انقدر از کیفیت ماهینی راضی بوده که دست رد به سینه رضاییان بزند. تصمیمی که به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی آن، اهمیت برانکو به کارهای دفاعی در فصل جدید است.

-دو دوره متفاوت حضور در پرسپولیس را در کارنامه داری. دورۀ اول تیمی پر از ستاره‌های نام‌دار فوتبال ایران و این دوره، تیمی با ستاره‌های جوان و آینده‌ساز فوتبال ایران. این دو دوره چه تفاوتی دارند؟
خب شرایط این دو پرسپولیس در دو بُرهۀ زمانی متفاوت را نمی‌شود با یکدیگر مقایسه کرد. دورۀ اولی که به پرسپولیس آمدم، اکثر بازیکنان مانند الان ملی‌پوش، اما بسیار باتجربه‌تر بودند.علی کریمی،مهدی مهدوی‌کیا،سیدجلال حسینی،محسن بنگر،خدا رحمتش کند هادی نوروزی بود.محمد قاضی،محمد نوری،شهاب گردان،خود من بودم.تیم خیلی خوبی هم در آن دوره داشتیم.اما چون تازه دور هم جمع شده بودیم،فصل اول نتوانستیم خوب نتیجه بگیریم.اما سال بعد با علی دایی با بد شانسی قهرمانی را از دست دادیم.حالا هم اما با هدایت برانکو ایوان‌کوویچ تیم جوان بسیار خوبی داریم.همه اشتیاق بازی در پرسپولیس را دارند.جوانانی که در عین جوانی سال‌ها تجربه بازی در لیگ‌برتر را در کارنامه دارند.در تیم امسال،همه از جان برای موفقیت پرسپولیس مایه می‌گذارند.

-یعنی الان هر بازیکنی که در پرسپولیس حضور دارد،قدر پیراهنی را که بر تن کرده را می داند؟
بله،از بازیکن باتجربه و بزرگی مثل سیدجلال حسینی تا جوان‌ترین بازیکن تیم،می دانند پرسپولیس چه جایگاه بزرگی در جامعه دارد و چه بزرگانی پیراهن این تیم بزرگ و مردمی را در طول تاریخ حیاتش بر تن کرده اند.

-کدام یک از این دو دورۀ حضورت را بیشتر دوست داری؟
هر دو دوره خوب بودند و هستند.

-پرسپولیس نسبت به فصل قبل با تغییراتی مواجه شده.همین زمان فصل قبل رتبۀ خوبی در جدول نداشت.اما حالا با اقتدار صدرنشین است؟
درست است.خب من فکر می کنم برانکو نسبت به فصل گذشته،برای امسال از تجربیات سال قبل استفاده خوبی کرده است.نقاط ضعف ترمیم و نقاط قوت تیم تقویت شده است.الان می بینید که در چهار بازی تنها یک گل خورده داریم.به نظرم تیمی که کم گل می خورد خیلی بهتر و موفق‌تر است از تیمی که زیاد گل بزند و از آن طرف زیاد هم گل دریافت کند.

-یعنی به کسب امتیاز با کمترین گل خورده بیشتر اعتقاد داری؟
من می گویم در حال حاضر با اختلاف صدرنشین هستیم.ما توانسته ایم این شرایط را حتی با پیروزی با تک گل رقم بزنیم.به نظر من در فوتبال گل نخوردن خیلی اهمیت بیشتری دارد تا گل زیاد زدن و گل زیاد خوردن.من اعتقاد دارم این یک استراتژی خوبی است که برانکو برای این فصل پرسپولیس طراحی و اجرا می کند.

-نظر خودت به عنوان یکی از عناصر اصلی و تأثیرگذار سیستم دفاعی پرسپولیس در خصوص آمار گل دریافتی پرسپولیس چیست؟
به اعتقاد من در این خصوص مردم و هواداران می‌توانند بهترین نظر را بدهند که آیا از عملکرد ما رضایت دارند یا خیر.ما در خط دفاع تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که تیم،گلی دریافت نکند.در این چهار بازی با این که خیلی هم کنار هم نبوده‌ایم،فکر می‌کنم توانسته‌ایم یک آمار خیلی خوبی به جا بگذاریم.

-اعتقادات بر این است که اگر لیگ با تعطیلی مواجه نمی شد، پرسپولیس با توجه به شرایطی که دارد، می توانست نتایج جالبی در دیدارهای پیش روی خود رقم بزند؟
خب برای صعود به جام جهانی 2018 باید به تیم ملی هم اولویت داد. به طور حتم تیم ملی و نتایج و شرایطش برای مردم اهمیت دارد. الان برنامه ریزی به گونه ای است که باید شرایط تیم ملی را هم درک کنیم. این اردوی ایتالیا برای آمادگی جام جهانی برگزار شده است.

-یعنی این تعطیلی لیگ تاثیری در روال کاری پرسپولیس نمی گذارد؟
مشکل خاصی نیست. ما الان در تمرینات تمام سعی و تلاش مان را می کنیم تا آمادگی مان حفظ شود. بادرایت کادر فنی بازی های تدارکاتی مناسبی برنامه ریزی شده تاتیم در شرایط مسابقه باشد و در بازگشت ملی پوشان با آمادگی کامل مهیای حضور در سه بازی حساس آینده بشویم.

-در این مدت اخیر بحث رفتی و برگشتی رامین رضاییان به تعبیری شرایط رسانه ای پرسپولیس را تحت تاثیر خود قرار داده است. این که این بازیکن هم پستی شما است، برایتان حساسیتی ندارد؟
در این خصوص مسوولین تیم و مربیان و مدیریت باشگاه صحبت های شان را کرده اند و من نظری ندارم و نباید حرفی بزنم.

- خواسته های تاکتیکی برانکو از حسین ماهینی چیست؟
تمام عملکرد من در زمین براساس مسائلی است که برانکو خواسته است. ایشان از من بیشتر حضور در برنامه های دفاعی را می خواهد. اگر شرایط مهیا بود،‌ در کارهای دفاعی هم وجود داشته باشم. خدا را شکر تا الان هم از من راضی بوده و در کل نظر برانکو برای من مهم است.


صالح محمد رحیمی

کد خبر: 9403
     
آی اسپورت
2016-08-24 13:53:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر