فهرست

یادداشت/نه فقط در انگلیس،تری در چلسی هم بهترین مدافع نیست

هری شرلوک
جان تری باید موضوع دعوت شدن یا نشدن به تیم ملی انگلیس را فراموش کند و در عوض به فکر بازپسگیری عنوان بهترین مدافع در باشگاهش، چلسی، باشد.

سم آلاردایس چندی پیش اعلام کرد 4 سال بعد از بازنشسته شدن تری از تیم ملی انگلیس ممکن است او دوباره به تیم ملی دعوت شود.

حالا نگاه کردن به گذشته برای پیشرفت در آینده می تواند موضوعی باشد که تری باید به آن توجه ویژه داشته باشد. دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد آلاردایس در صورت دعوت کردن تری اشتباه کرده است.

اولی از همه این که کاپیتان چلسی در سال 2012 از بازی کردن برای تیم ملی بازنشسته شده است. دلیلش هم بیشتر به خاطر پرداختن مطبوعات به بحث نژادپرستی او و توهین به آنتون فردیناند بود. او در بازی تیمش مقابل کویینزپارک به او توهین کرد و اتحادیه فوتبال هم علیه او اقدام کرد.

فابیو کاپلو مجبور شد به خاطر حمایت از کاپیتانش حتی تیم ملی را کنار بگذارد. حالا آلاردایس می خواهد دوباره او را دعوت کند و تری را در ترکیب تیمش به کار گیرد. کاری که برای خودش دردسر می شود.

اما فراتر از آن و البته مهم تر این که تری به اندازه کافی خوب نیست که بتواند جایگاهی در تیم ملی انگلیس داشته باشد. شاید گفتنش خوشایند نباشد اما مدافع 35 ساله روند نزولی شدید در عملکردش دارد. هرچند که در دو فصل گذشته کمی روندش بهبود داشته، اما در کل افت کرده است. به اندازه ای که حتی در چلسی هم به زودی جایش را به کورت زوما می دهد.

ملی پوش فرانسوی یک دفاع میانی است که توانایی های زیادی دارد و از ماه فوریه به خاطر آسیب دیدگی نیمکت نشین است. اما در آستانه بازگشت به آمادگی مناسب است و این شانس را دارد که توانایی هایش را به آنتونیو کونته ثابت کند.

طبیعی است که با حضور چنین استعدادی در تیم، جایگاه تری حتی در باشگاهش هم لغزان است. کونته تنها 4 مدافع میانی دارد و باید از بین آن ها انتخاب کند. تری، کیهیل، اولا آینا و مات میازگا. آینا تنها 19 سال سن دارد و یک بار در تیم بزرگسالان بازی کرده است. در حالی که میزگا درست مانند او بی تجربه است و تنها 2 بار بازی کرده است.

چلسی اما با این اوضاع به فکر جذب یک مدافع میانی است. این یعنی کونته به این خط دفاعی ایمان ندارد. آبی های پیش از این تلاشی ناکام برای جذب کالیدو کولیبالی از ناپولی و نیکولا ماکسیموویچ از تورینو داشتند.

دیگر بعید است خرید بزرگی برای چلسی در راه باشد. اما با به پایان رسیدن ریکاوری زوما اوضاع بهتر می شود. او می تواند به زودی جایگاهش را در خط دفاعی تیم تثبیت کند.

زوما آخرین کسی است که کونته می تواند خط دفاعی اش را با محوریتش بسازد و امیدوار باشد که عملکردهای خوب او ادامه دار باشد. تا اینجای کار زوما 58 بازی انجام داده و نشان داده که عملکردش در بازی با توپ خوب است، سریع است و تکل های فوق العاده ای می زند.

او در کنار آیمریک لاپورته از بیلبائو به عنوان یکی از بهترین مدافعان میانی جوان در دنیا شناخته می شود. اما فراموش نکنید نورانی تر شدن او دقیقا به معنی کم رنگ تر شدن تری است.

اخیرا صحبت از احتمال رفتن تری از چلسی بود که البته در نهایت با ماندن او در تیم موافقت شد. اما این به این معنی نیست که او جایگاه سابق را به دست آورد. فصل گذشته او هم مانند همه بازیکنان دیگر بد بود. فصلی که چلسی در آن دهم شد. بدترین عنوان برای یک مدافع عنوان قهرمانی. هنوز هم این تیم با کونته به دوران اوج بازنگشته است.

مطمئنا مربی ایتالیایی به زودی توجه بیشتری به بازیکنان جوان تیم خواهد کرد. بهترین آلترناتیو هم برای تری در چلسی زوما است.

آلاردایس هم باید به فکر آلترناتیوی برای او باشد. خط دفاعی انگلیس دیگر به قدرتمندی گذشته ها نیست. اما اضافه کردن تری به آن هم چیزی به قدرتش اضافه نخواهد کرد.

جان استونز از منچسترسیتی هم می تواند جانشینی مناسب برای تری باشد. کریس اسمالینگ هم شاید با مورینیو به اوج بازگردد.

به هر حال واضح است که تری باید رویای بازی کردن دوباره در تیم ملی را از سر بیرون کند و پیشنهاد تیم ملی کشورش را رد کند. اگر زوما به مسابقات بازگردد و بتواند عملکردهای گذشته اش را تکرار کند، شاید تری حتی مجبور باشد نگران جایگاهش در چلسی هم باشد.کد خبر 9404
 
     
آی اسپورت
2016-08-26 11:39:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر