فهرست

یادداشت: شانس دورتموند برای قهرمانی بوندسلیگا

رافائل هونیگستاین
 
110 میلیون یورو خرج برای خریدِ هشت بازیکنِ جدید. گرفتن دو ملی‌پوشِ آلمانی از دو تا رقبای بوندسلیگا. مربی‌ای به شدت وسواسی و با انضباط در امورِ تاکتیکی که به زودی تیم‌هایِ زیادی در لیگِ برتر بهش علاقه‌مند خواهند شد. یک لحظه صبر کنید! آیا دورتموند بدل به بایرن مونیخی جدید شده است؟
 
هودارانِ دورتموند و هوادارانِ بی‌طرفِ بوندسلیگا آرزو دارند فاصله‌یِ مردانِ توخل با قهرمانِ چهار فصل پیاپیِ لیگ امسال کمتر شود و حتی کار به جایی بکشد که جایِ دو تیم در جدول عوض شود. این جدالی بسیار جذاب خواهد بود: تیمی از نوساخته، جوان، تشنه‌یِ موفقیت و البته هنوز کامل نشده مقابل تیمی که دورانِ پسا-گواردیولا را با مربی‌ای شروع کرده که استادِ چمپیونز لیگ است، اما به ندرت قهرمانِ لیگ می‌شود. تنها سه قهرمانیِ لیگ برایِ آنچلوتی در 20 سال وعده‌یِ رقابتی نزدیک بینِ دورتموند و بایرن در پنجاه و چهارمین فصلِ بوندسلیگا را می‌دهد.
 
هر دو تیم در تابستان خریدهایِ بزرگی داشته‌اند. متس هوملز سال‌ها بعد از ترکِ بایرن به جایی که فوتبال را شروع کرده بازگشته تا عنوان و افتخار کسب کند. در نقطه‌یِ مقابلِ ماریو گوتزه به دورتموند بازگشته تا فوتبالش را احیا کند. آندره شورله هم به دلیلی مشابه به جمعِ مردانِ توخل پیوسته است. بایرن در ضمن رناتو سانچس را هم به خدمت گرفته، بازیکنی که کنارِ بریل امبولویِ سوئیسی که از بازل به شالکه پیوسته می‌توانند بدل به پدیده‌هایِ فصل شوند.
 
با اینکه دورتموند در تابستان دو مهره‌یِ کلیدیِ دیگر، یعنی ایلکای گوندوگان و هنریک مخیتاریان را هم از دست داد، اما خریدهایِ هوشمندانه‌ای مثلِ رافائل گوئررو (دفاعِ چپ)، اوزمان دمبله (وینگر) و امره مور (هافبک هجومی) که همه جزو جذاب‌ترین جوانانِ حالِ حاضرِ فوتبال اروپا هستند شانسِ این تیم برایِ تکرار قهرمانیِ بوندسلیگا بعد از چهار سال را همچنان بالا نگه می‌دارد. کنارِ این سه پدیده، دورتموند به شکلی تیپیکال بازیکنانی که در باشگاه‌هایِ قبلیشان توجه به اندازه‌ای بهشان نمی‌شد (مارک بارترا و سباستین روده) را هم به خدمت گرفته است.
 
جا افتادنِ تیمِ جدید توخل قطعا زمان می‌برد و اینکه با بایرن در مقاطع اولِ فصل امتیازاتِ زیادی از دست بدهد خیلی قابل تصور نیست. اما اگر دورتموند تا مقطعِ پایانیِ فصل، وقتی که احتمالا تمرکزِ بایرن بیشتر رویِ چمپیونز لیگ خواهد بود، خودش را در کورس حفظ کند، احتمال قهرمانیِ کمی نخواهد داشت.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-27 10:55:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر