فهرست

استتوس: روزی روزگاری آلن راجرز

آی اسپورت- قدیمی‌های پرسپولیس وقتی که از او یاد می‌کنند، می‌گویند: سرمربی رویایی پرسپولیس. مردی که به سبک مستشاران انگلیسی عهد قاجار از فوتبال جزیره به مختصات استراتژیک خاورمیانه آمد. این‌که فوتبال پرسپولیس به بازی هجومی مشهور شده، که در خاطره‌های غلیظ‌شده هوادارهای موسپید پرسپولیس، همان بیست دقیقه اول کار را تمام می‌کرد، را به روزگار آلن راجرز نسبت می‌دهند. آلن نخستین‌بار ٤٧ سال پیش به ایران آمد و سرمربی تیم پیکان شد. تیمی که متعلق به کارخانه ایران‌ناسیونالِ محمود خیامی بود و امکانات‌اش برای مردی که از مهد فوتبال می‌آمد، جذاب. آلن می‌گوید: امکانات این تیم برای تیمی در دهه 60 میلادی عالی بود. زمین چمن پیکان بسیار خوب بود. پول کافی، امکانات خوب و جوانان مستعد، انگیزه او را برای ماندن و کار در ایران دو چندان کرد. او که نزدیک به دو سال با پیکان بود، وقتی تهران را به مقصد کانزاس‌سیتی ترک می‌کرد، که این تیم قهرمان باشگاه‌های تهران شده بود.
آلن سال 1350 و این‌بار به دعوت علی عبده به ایران بازگشت و شد سرمربی پرسپولیس. تیمی که سودای جاودانگی در سر داشت و می‌خواست جای خالی شاهین را برای تاج پر کند. آلن راجرز می‌‌گوید: اگر پیکانى‌ها بازمانده‌هاى‌ شاهین‌ بودند، پرسپولیسى‌ها بازمانده‌هاى‌ پیکان‌ بودند. آلن که سه فصل پیاپی هدایت پرسپولیس را به عهده گرفت، با حک‌کردن طلایی‌ترین پرسپولیس در تاریخ فوتبال ایران، نام آلن راجرز را برای پرسپولیس، که حالا یکی از دو قطب فوتبال ایران شده بود، جاودانه کرد. حسین کلانی با بغضی که گلویش را گرفته می‌گوید: نسل طلایی پرسپولیس مثل من، علی پروین، ابراهیم آشتیانی، همایون بهزادی، وطن‌خواه، جعفر کاشانی مدیون راجرز است. او فوتبال پرسپولیس را دگرگون کرد.
ابراهیم آشتیانی، گوش راست کلاسیک تیم پرسپولیس، درباره راجرز می‌گوید: بیشترین خدمت را به من و نسل من و تیم پرسپولیس راجرز کرد. استفاده از زوج بازیکن‌ها در کناره‌ها از نوآوری‌های آلن راجرز برای پرسپولیس بود؛ قدیمی‌های این تیم هنوز از زوج پروین-آشتیانی در سمت راست به عنوان بهترین زوج تاریخ پرسپولیس یاد می‌کنند؛ آن‌ها بی‌نظیر بودند. پیرمرد هنوز این زوج دست‌پرورده را فراموش نکرده! اگر تصویر امروز پرسپولیس در اذهان، مدیون پرسپولیس دهه شصت پروین است، انگیزه پرسپولیس دهه شصت برای بقا و پیش‌تازی، زنده‌کردن خاطره پرسپولیس آلن راجرز بود!

این پیرمرد ٩٠ ساله، که متولد شهر ساوت‌پورت، از شهرهای مشهور کنار آب در مرسی‌ساید انگلستان است، برای کار فوتبال به 16 کشور مختلف مسافرت کرد، اما برای سال‌های بعد از جدایی‌اش از تیم پرسپولیس فعالیت جدی دیگری در رزومه‌اش ندارد. انگار که کار حرفه‌یی فوتبال برای او، جایی نزدیک سی و اندی سال پیش و با پرسپولیس تمام شد؛ با پرسپولیس‌ دو بار قهرمان‌ لیگ‌ تخت‌جمشید شدم. بار اول‌ تخت‌جمشید را بدون‌ باخت‌ به‌ دست‌ آوردیم. رکوردی که امروز شبیه به افسانه‌های هزار و یک شب است.

پیرمرد هم با افسانه‌های دیروزش، امروز را زندگی می‌کند؛ برای آلن، سال‌های زندگی در ایران بهترین سال‌های زندگی عمرش بوده؛ خاطرات‌ ایران‌ را هرگز فراموش‌ نمى‌کنم. زندگی در تهران مدرن آن‌روزها که نشانه‌های شهری‌اش جدید و جوان بود، برای مردی که از کهنه شهرهای بریتانیا می‌آمد، منبع انرژی و هیجان برای زندگی بود. زندگی در کنار جوانانی که استعداد، انگیزه و اخلاق را با هم داشتند و روزگار مسوولیت تاریخ‌سازی برای فوتبال ایران را به عهده‌شان گذاشته بود. آلن آهی می‌کشد و ادامه می‌دهد؛ آنها فرزندان‌ من‌ بودند. راجرز یک پرسپولیسی تمام‌عیار بود. رقابت داغ آن‌سال‌های تاج و پرسپولیس، که رنگ و بوی سیاسی هم به خود گرفته بود، از آلن راجرز یک سرمربی سرخ متعصب ساخته بود که علناً علیه تاج جبهه می‌گرفت؛ حاضر نیستم‌ حتى‌ از یک‌ بازیکن‌ تیم‌ تاج‌ در پرسپولیس‌ استفاده‌ کنم. برای او تاج ژن غریبی بود که با DNA پرسپولیس هم‌خوانی ندارد؛ ما دشمن نیستیم اما تفاوت ژنتیکی داریم. هنوز هم وقتی از تاج-پرسپولیس می‌گوید، خون تازه‌یی می‌گیرد، چشم‌هایش برق می‌زند و هیجان به صدایش می‌آید؛ بازی کردن یک تاجی در تیم من سخت و باورنکردنی است. او هنوز هم به پرسپولیس می‌گوید تیم من..

رامتین جباری
  ۱  
آی اسپورت
2016-08-27 14:47:24
نظر دهید

۱ نظر
مکتب انسان ساز شاهین
شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۵، ۱۵:۱۰
زنده باد شاهین... زنده باد عبده... زنده باد آلن راجرز.. زنده باد صفر ایرانپاک... زنده باد انسانیت، مرام و مردمی بودن :*
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر