فهرست

همه «احمدی‌نژاد درون» داریم؛ حتی شما آقای ظریف!

 
1-  بهداد سلیمی وزنه ۲۴۵ کیلویی را بالای سر می‌برد. داورها ازش قبول نمی‌کنند. دوباره بالای سر می‌بَرد، داورها قبول می‌کنند ولی ژوری قبل نمی‌کند. یکی از امیدهای مدال ما در المپیک حذف می‌شود. اعتراض شروع می‌شود. در استودیوی شبکه ۳ و شبکه ورزش، در سالن ریو سنتر برزیل، کنار میز داورها، در جایگاه تماشاگران. به یک‌باره نظم مسابقات را به هم می‌زنیم. هر کسی چیزی می‌گوید. گزارشگر تلویزیون که مدیر روابط عمومی کمیته ملی المپیک هم هست، ادعا می‌کند که نمی‌خواسته‌اند در وزنه‌برداری بیش از دو طلا به ایران برسد (بی‌توجه به این واقعیت که با وزنه ۲۴۵ و حتی ۲۵۰ کیلو و ۲۵۵ کیلو هم ایران طلای سوم را نمی‌گرفت)، مربی وزنه‌برداری ایران اعتراف می‌کند که حرکت اول بهداد خطا بوده، اما حرکت دوم مشکلی نداشته، در استودیو قهرمان المپیک سیدنی نشسته. او حرکت دوم را صد درصد خطا می‌داند. کسی اما به این اختلاف‌نظرها اهمیت نمی‌دهد. به اینکه ممکن است واقعا قهرمان دوست‌داشتنی ما به خاطر دردی که داشته، مثل همیشه نتوانسته باشد وزنه را روی سرش نگه دارد. موجی که به راه افتاده، همه را می‌بَرد. حتی وزیر محبوب امور خارجه را که ظاهرا آدمی منطقی است و حرف نسنجیده نمی‌زند. آقای ظریف پیام می‌دهد: «قطعا  بزرگترین  رسوایی برای  المپیک  ناداوری و حق خوری در حق بهداد خواهد بود.» یعنی ظریف هم مثل همه ما یک احمدی‌نژاد درون دارد؟ یعنی ایشان هم برای‌شان اهمیت ندارد مردم چی فکر می‌کنند؟ که چرا باید وزیر خارجه با این صراحت در مورد داوری یک رشته ورزشی نظر بدهد؟
 
2-  کمیل قاسمی، کشتی‌گیر آمریکایی را در کمتر از ۳۰ ثانیه شکست می‌دهد. همه خوشحال می‌شویم. خیلی‌ها با همین ۳۰ ثانیه جوک می‌سازند. بعضی از این جوک‌ها کمی نژادپرستانه به نظر می‌رسد یا دست‌کم تحقیر حریف است. مجری‌های تلویزیون به عمد یا اتفاقی همین جوک‌های تحقیرآمیز را روی آنتن برنامه زنده می‌خوانند و غش‌غش می‌خندند. فردای همان شب یکی دیگر از قهرمانان کشتی ما در کمتر از ۲۳ ثانیه ضربه ‌فنی می‌شود. خدا کند کسی به او نخندد! خدا کند برایش جوک درست نکنند!
 

3-  شش دقیقه کشتی حسن یزدانی با حریف روس، نفس‌مان را بند می‌آورد. هر جور نگاه کنی، طلا حق یزدانی است. با آن همه تکنیک و فن که شک داریم هادی عامل هم اسم همه‌شان را بداند. کشتی اما گره می‌خورد. حریف که شش امتیاز جلو افتاده، چند بار برای مداوای خونی که از ابرویش می‌آید از تشک بیرون می‌رود. چند بار برمی‌گردد و هر بار بعد از چند ثانیه دوباره از تشک بیرون می‌رود. اعصاب همه ما خرد است. واضح است که این داستان به ضرر یزدانی تمام می‌شود. ما دوست داریم کشتی‌گیرمان برنده شود و مقررات اهمیتی ندارد. دوست داریم طلا را به او بدهند. به هر قیمتی. و اینجاست که هر اظهارنظری مباح می‌شود. با فکت یا بدون فکت، منصفانه یا توهین‌آمیز. گفتن اینکه یزدانی حریف و داوران را با هم شکست داد، کمترین حقی است که گزارشگر باسابقه تلویزیون برای خودش قائل می‌شود. گزارشگر رادیو اما به این حق حداقلی رضایت نمی‌دهد و کشتی‌گیر روس را «حریف مکار» می‌خواند.ضربه آخر را رئیس کمیته‌ ملی المپیک می‌زند. جلوی دوربین تلویزیونی: «حسن یزدانی مدال را از حلقوم روس‌ها کشید بیرون. از هر ترفندی استفاده کردند تا این مدال را از دست این بچه بگیرند. شما اگر دقت کرده باشید {کشتی‌گیر روس} باند سرش را بعد مسابقه باز کرده بود. چیزیش نشده بود». یعنی آن همه خون که ما دیدیم روی تشک ریخت، روی بدن حسن یزدانی، فتوشاپ بود؟
 
4-  حسابش از دستمان در رفته. حساب قربانیان حملات زامبی‌های وطنی در فضای مجازی. در همین المپیک چند ورزشکار سرشناس خارجی مجبور شدند صفحاتشان را ببندند. اولین نفر «کورک» ستاره تیم ملی والیبال لهستان بود و آخرینش «آرادا توران»، ستاره ترکیه‌ای تیم بارسلونا که در اینستاگرامش به کشتی‌گیر هم‌وطنش تبریک گفته بود. او به کسی تبریک گفته بود که کشتی‌گیر ایران را شکست داده.
 

5- برای کسی اهمیتی دارد که این همه بی‌اخلاقی از کجا می‌آید؟ که ما چرا به این روز افتاده‌ایم؟ کسی اهمیتی می‌دهد به تاثیری که حرف‌های مجریان و گزارشگران تلویزیون ممکن است روی مردم بگذارد؟ اهمیتی می‌دهیم به پیامد کارهایی که می‌کنیم، حرف‌هایی که می‌زنیم؟ این اصرار بر تقابل با دنیا، این تصور که همیشه و در هر حال حتی در المپیک قربانی هستیم و باید با همه بجنگیم، از کجا می‌آید؟ کی تمام می‌شود؟

هیوا یوسفی، تماشاگران امروز
  ۲۵  
آی اسپورت
2016-08-28 11:53:20
نظر دهید

۲۵ نظر
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۴۲
هر کسی حق داره نظر خودشو بده به شرطی که به کسی توهین نکنه.مثل خود تو که این همه مزخرف می نویسی اینجا واز ورزش رسیدی به ظریف و احمدی نژاد درون و...
وگرنه این طور که تو می گی کلا کسی نباید در مورد چیزی نظر بده
مهرداد خ
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۰۳
عالیییی یود. متاسفانه در هر رقابتی که شرکت میکنیم بجای اینکه فکر اون لحظه از رقابت باشیم و تلاش کنیم، تمام فکر و ذکرمونو میزاریم رو اینکه داور و هیئت ژوری و اصلا کل دنیا روبه روی ما هستن و نمیخوان ما موفق بشیم.
خاطره1: یادمه وقتی بچه بودیم وقتی اعتراض میکردیم که مثلا فلان معلمه با من لجه و کم نمره میده، خوب شاید یکی دوبار اول همه باور میکردن ولی وقتی میدیدن که همه با من لجن اونوقت میگفتن که حتما مشکل از خود توئه که همه باهات لجن!
نتیجه1: چرا فکر نمیکنیم که مشکل از خودمونه و خودمونو اصلاح کنیم؟؟!!
خاطره2: من یکسری همکار دارم که وقتی موقع ناهار میشه و باهم حرف مینیم، درمورده همه چی اونم بصورت تخصصی نظر میدن. در مورد همه چیه همه چی! طوریکه شاید نظر الانشون در مورد یه مسئله ای با نظر دوهفته پیششون فرق داره چون اصلا یادشون نیست چی گفتنو فقط دوست دارن حرف بزنن و نظر بدن!
نتیجه2: چرا در مورد موضوعاتی که هیچ سررشته و تخصص نداریم، نظرات کارشناسی و جانب دارانه و پوپولیستی میدیم؟؟!!
فرشته ف
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۱۴
هیوای عزیز به یه کم حق کشی اعتراف کن تا ما اینهمه ضد ونقیض حرف زدن تورا ملاحظه کنیم حق کشی شده ولی اینکه عکس العمل ها درست بوده یا نه چیز دیگری است
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۲۱
شما هم مث اینکه قربانی احمدی نژاد هستید عقده ای امروز... ظریف کجاش محبوبه ...
مکتب انسان ساز شاهین
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۵۷
این اصرار بر تقابل با دنیا، این تصور که همیشه و در هر حال حتی در المپیک قربانی هستیم و باید با همه بجنگیم، از کجا می‌آید؟ کی تمام می‌شود؟! درود بر شرف آقای یوسفی... منم همین مطلب رو توی همین سایت نوشتم و انگ بی غیرتی خوردم... حاشا حاشا که هرگز خودم را به تعصب و ننگ وطن پرستی و مذهب گرایی آلوده کرده باشم...زنده باد انسانیت :*
سامان
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۲۹
تو سیاستمدارهامون به یکی که همین حرف رو به مردممون بزنه. یکی که بجای ملت شریف و بزرگ ایران اون چیزی رو که واقعا هستیم به رومون بیاره. متاسفانه انقدر تصویر نادرست از خودمون به خوردمون رفته که خودمون هم باورمون شده.
گاندی زمانی در یک سخنرانی گفت ملت هند از مردی افتادن، توی ایران بود به جرم توهین به ملت بزرگ ایران خود ما به صلیب می کشیدیمش.
ممنون از شما آقای یوسفی، امیدوارم باز هم ازین یادداشت های شریف شما بخونیم.
رضا ورازگاهی
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۳۰
بنده قصد اظهار نظر در مورد مطلب فوق را ندارم. اما شما دوست عزیزی که نظر (یکشنبه 7 شهریور ساعت 12:42 ) را ارسال کردید، و طبق نظر شما «هر کسی حق داره نظر خودشو بده به شرطی که به کسی توهین نکنه» ... ولی جالبه که جنابعالی با مزخرف خواندن مطلب نویسنده به ایشان توهین کردید!! دوست من، اصلاح جامعه بدون اصلاح خویشتن خویش هرگز امکان پذیر نیست.
میلاد
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۳۲
ظریف اینستاگرام نداره و این اظهارنظرش تکذیب شد
برزو
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۴۳
احمدی نژاد قهرمان رو تو با این خائن مقایسه میکنی؟ میگن تو مذاکرات جان کری ظریفه خانوم رو دستمالی میکرده...خخخخخخخ
برزو 4*9
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۵۲
احمدی نژاد ابرمردی بود که شاخ آمریکا و ابرقدرتها رو شکست و قدرتهای جهانی با همه عربده کشی مثل بره رام حاج محمد دلاور بودن...اما این ظریف دالممالک خائن چی ؟ فقط دل حضرت آقا رو خون کرد....این ظریفه خانوم رو نتانیاهو و حان کری توی نیویورک انگش میکردن..
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۵۵
مقاله نویس محترم، مطلب جنابعالى در کلیاتش درست و قابل قبوله امّا این رویکرد اصولى هیچ منافاتى که اشخاص در هر کسوت و جایگاه - از جمله وزیر خارجه محترم ، فهیم و محبوب جناب اقاى ظریف - در مورد مطلبى که به درستى در مقطعى مشخّص به موضوع عمومى و همگانى در جامعه ملْى بدل میشه به صرف اینکه کارشناس فوق تخصص اون مقوله نیست اظهار نظر نکنه و این نگرش به حدّى فاقد مبناى منطقى است که در مورد همین مقاله خودتان هم مصداق پیدا میکنه و این مطلب ا هم از شما پذیرفته نیست و مثلاً حتماً باید یه صاحب نظر منطق ، متدلوژى، جامعه شناسى و جمعیت شناسى در اینمورد صرفاً و منحصراً نظر بده... مثلاً درک این موضوع که به شمشیربازمون اقاى عابدینى ظلم شد خیلى غامض و دشوار بوده ؟ که از طرف عامه قابل درک نبود؟ یا حتى در مورد وقوع خطاى پنالتى در مسابقات فوتبال بدفعات خود داوران مطرح نیز با هم اختلاف نظر دارند و هیچ ایرادى نداره که یک فوتبال شناس اماتور با تشخیص خودش اعلام نظر کنه .. نه جناب یوسفى هیچکس را نباید از اظهار نظر محروم نمود دانستن و گفتن حقّ همه است منتهى این شنوندگان و مخاطبین هستند که میباید از بین نظرات و شنیده ها متناسب با عیار، تخصص.، دانایى و وزن معرفتى گوینده در مورد هر موضوع مشخص براى نظرات متفاوت ارزشگذارى متناسب داشته باشد طبعاً قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر، گوهرى...امّا با منطق شما همه را از گفتن محروم نمود اونهم در زمانه ارتباطات و دانایى که هر کسى اراده نماید در مورد هر مطلبى با توجه به جنس و نوع مطلب در بأزه زمانى متناسب میتونه بطور نسبى سره را از ناسره تشخیص بده.. متاسفانه جنابعالى از برخى مفروضات و مبانى درست نتایج به کلّى و جامع غلطى استخراج نمودید...
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۰۴
ای اسپورت چرا کامنت های این داعشی ها رو منتشر میکنی ( برزو) داعشی ها در همه دنیا منفور هستن
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۰۶
ای بابا دیگه کم کم داشت فراموشمون میشد این بشر 8 سال چه بلایی سر کشور اورد هر چند وقت یک بار واسه کنایه های طنز باید اسمش رو تو مقاله های مختلف ببینیم و دوباره یادمون بیافته اه
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۱۱
این جماعت همیشه از خود متشکر و توهم دار اینکه همه دنیا تو هر زمینه ای کار و زندگیشون رو ول کردن و فقط با ما دشمنی میکنن وقتی تو خاک امریکا کشتی همه طلا ها رو درو میکنه هیچ مشکلی نیست ولی یه جا نتونیم نتیجه بگیریم سریع داور و استکبار و دشمن میشن دلیلش اینا حتی نمیتوننن بفهمن که ما تو بازی با استرالیا توی خاک استرالیا تو اون بازی یک طرفه و مشکل با گل افساید (گل اول) بعد 20 سال رفتیم جام جهانی اونجا هم برنامه ریزی شده بود ؟؟؟؟
-
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۱۱
این جماعت همیشه از خود متشکر و توهم دار اینکه همه دنیا تو هر زمینه ای کار و زندگیشون رو ول کردن و فقط با ما دشمنی میکنن وقتی تو خاک امریکا کشتی همه طلا ها رو درو میکنه هیچ مشکلی نیست ولی یه جا نتونیم نتیجه بگیریم سریع داور و استکبار و دشمن میشن دلیلش اینا حتی نمیتوننن بفهمن که ما تو بازی با استرالیا توی خاک استرالیا تو اون بازی یک طرفه و مشکل با گل افساید (گل اول) بعد 20 سال رفتیم جام جهانی اونجا هم برنامه ریزی شده بود ؟؟؟؟
مشروح
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۷:۳۹
من با اونجایی که درباره بهداد سلیمی نوشته شده مخالفم چون نویسنده به نظرم میخواد نشون بده که روشنفکره! ولی وقتی همه کارشناسها تایید کردن که حرکت سلیمی خطا نبود دیگه تکلیف بقیه هم که در زمینه وزنه برداری تخصص ندارن مشخص میشه.
امین
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۲۱:۰۹
یعنی نمی دونی ظریف اینستاگرام نداره؟
نگو که توی توییتر یا فیسبوکش نوشته بود حق بهداد رو خوردن!
ایلدروم
يكشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵، ۲۲:۲۵
به نظر من یه سایت ورزشی باید دور از هرگونه مطالب سیاسی به کارش بپردازه و مخصوصا از جناح خاصی هم طرفداری نکنه حالا اگه سیاست مدار ها اودن تو حوزه ورزش بی طرفانه نقد بکنه نه این که هر مطلببی که می گذاره بیاد به کنایه به فرد خاصی بزنه ین کار قشنگ نیست الان من مطمئن هستم اگه ریاست جمهوری بعد یه جناح دیگه بیاد سر کار سایت های ورزشی اون طرف طرف می تونند به راحتی روحانی رو تخریب کنند به خاطر حمایت بیخود از وزیر ورزش که بد ترین وزیر کابینه اش هم هست
جیم
دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵، ۰۱:۰۹
عااالی

بهترین مطلبی که تا الان نوشته شده بود... جمعی متوهم و خود شیفته که فقط و فقط اموخته اند برا همه چیز رو در مقصر و دشمن پیدا کنن و البته نفرت پراکنی و فحش کشی و مافیا یابی ...
ةمن از دو شبکه سی بی سی و ان بی سی مسابقه ی بهداد رو دیدم، کارشناس هر دو شبکه همون لحظه که سه چراغ سفید روشن شد اعلام کرد بنظر میاد داوران اشتباه کردن و احتمالا هیات ژوری رای رو عوض کنه ...

همه این رو میدونستن الا مجری ها و کارشناسان وطنی که فقط فریاد میزدند مافیا مافیا
ح.پیری
دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵، ۰۱:۵۶
مرسی تماشاگران امروزکه نمونه والگوی یک نشریه حرفه ای هستی و هنوز می شود به عطش خواندنت راه دکه ای مطبوعاتی را پیش گرفت دکه ای که تماشاگر امروزش رنگارنگی تنقلاتش را بیشتر از کاغذ پاره های رنگاوارنگش دوست دارد
مرسی سیامک خان رحمانی صاحب امتیاز و سردبیر محترم تماشاگران که در روزگارانی که هر بی صلاحیتی به لطف شبکه های اجتماعی صاحب رسانه ای است وجود خودت و نشریه ات غنیمت بزرگیست برایمان در این وانفسای انقراض زورنالیست

مرسی هیوای عزیز به خاطر نگارش چنین یادداشت
تامل برانگیزی
پایدار باشید و ماندگار
عباس
دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵، ۱۱:۲۴
از حضور این طرفدارای احمدی نژاد در سایت آی اسپوت میشه نتیجه گرفت که پوپولیسم زنده است و دروغگویی و ریاکاری طرفداران خودش رو داره. احمدی نژاد با این همه فساد مالی هنوز طرفدار داره و یه عده فکر میکنن قهرمان بوده، طبیعیه که مشابه همین عده و بیشتر گمون میکنن هر ورزشکار ایرانی به میدان میره باید حتما برنده باشه و اگه نشه حتما حق خوری شده. این فرهنگ نمیمیره و همچنان داره به آتیشش بیشتر دامن زده میشه. جماعتی که به جای فکر کردن ترجیح میدن با احساساتشون قضاوت کنن و با رگهای گردنشون نشون بدن که حق دارن، نه با استدلال.
عباس
دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵، ۱۱:۲۴
از حضور این طرفدارای احمدی نژاد در سایت آی اسپوت میشه نتیجه گرفت که پوپولیسم زنده است و دروغگویی و ریاکاری طرفداران خودش رو داره. احمدی نژاد با این همه فساد مالی هنوز طرفدار داره و یه عده فکر میکنن قهرمان بوده، طبیعیه که مشابه همین عده و بیشتر گمون میکنن هر ورزشکار ایرانی به میدان میره باید حتما برنده باشه و اگه نشه حتما حق خوری شده. این فرهنگ نمیمیره و همچنان داره به آتیشش بیشتر دامن زده میشه. جماعتی که به جای فکر کردن ترجیح میدن با احساساتشون قضاوت کنن و با رگهای گردنشون نشون بدن که حق دارن، نه با استدلال.
جواد
دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۵۸
عالی بود. دست نویسنده درد نکنه
-
چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۴۸
حرف مفت نزن خانوم
-
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵، ۰۳:۵۹
خیلی نظر در نورد حرفهای عزیزان میشه داد...اول بگم نویستده عزیز خواهشا ژست روشنفکری مسخره نگیر..چون اگه درست نگاه کرده باشی مسابقات را اصلا چنین خرفی را نمیزنی،مگر اینکه از جایی توصیه شده باشه...در مورد احمدی نڗاد وبعضی تظرات دیگه که خیال میکنن با پنحاه درصد آرا آنهم ب زور و حیله که بکار بردن،کسی غیر ازرخودشون نیست،باید بگم سال آینده جنعیت واقعی حامی احمدی نژاد را خواهید دید...حرف آخر هم بر میگردم ب نویسنده که احمدی نڗاد درون مثال زدند،باید گفت کاش یک موی احمدی نژاد تو بدن امثال ظریف وروحانی بود،تا اینهمه بلا سر مردم نمیومد...درود برشرف پاک احمدی نژاد...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر