فهرست

گزارش: آنری دنبال تاریخ‌سازی با بلژیک

آی‌اسپورت – بعد از شکست بلژیک در یک چهارم نهاییِ یورو 2016 مقابل ولز بالاخره فرصتِ مارک ویلموتس برایِ کسب افتخار با یکی از مستعدترین نسل‌هایِ حال حاضر فوتبالِ جهان به پایان رسید و روبرتو مارتینز، مربیِ سابق اورتون و ویگان، جایش را رویِ نیمکتِ شیاطین سرخِ اروپا گرفت. یکی از اولین تصمیماتِ مارتینز برای برقراری رژیمِ جدیدش انتخاب تیری آنری به عنوان دستیارِ دومش بود.
 
آنری که پیش از این انتخاب به عنوان کارشناس با اسکای اسپورتس همکاری می‌کرد، در این باره می‌گوید: «این چالشی جذابه. ما باید رویِ ذهنیت بازیکنان کار کنیم تا از اونا یک تیم عالی بسازیم. من دستیار دوم هستم و روبرتو نفر اوله. من بهش کمک میکنم تیم را بسازه و تا جای ممکن پیشرفت کنه. این تیم میتونه تاریخ‌ساز بشه، اگه بازیکنان به خودشون باور بیارن.»
 
بلژیک در دور مقدماتیِ جام جهانی 2018 باید مقابل بوسنی هرزگووین، یونان، استونی و قبرس بازی کند. با اینکه این گروهی ساده به نظر می‌رسد اما آنری که در طولِ 20 سال فوتبال بازی کردنش 14 جام برده، از جمله پنج قهرمانیِ لیگ، اعتقاد دارد بلژیک برایِ رسیدن به جام جهانیِ روسیه باید با تمام قدرت واردِ این بازی‌ها شود: «من و روبرتو با هم دیدار میکنیم تا برایِ بازی اول برنامه ریزی کنیم.»
 
«من خودم به عنوان بازیکن در این شرایط بودم. میدونم که همه فکر میکنن این بازیِ ساده‌ایه، اما شروع کار در قبرس اصلا ساده نیست. شرایط مناسب نیست و هوا خیلی گرمه. برایِ همین کار سختی در پیش خواهیم داشت. یونان بازی‌هایِ مقدماتی یورو را خوب شروع نکرد و برایِ همین برای جبران میاد. بوسنی هم... خوب هیچ تیمی این روزها آسون نیست. ما دیدیم ایسلند در یورو چکار کرد. پس شروع مقابل قبرس اصلا ساده نیست.»
 
با وجود پیش‌بینیِ این راه دشوار آنری امیدوار است بتواند از تجربه‌اش برای موفقیت بلژیک استفاده کند: «همه چیز را باید از اول شروع کردن. کار کردن با بلژیک، با بازیکنانی که قبلا از دور تحسینشان میکردم و فعالیت زیرِ نظر روبرتو که سالها مربیگری کرده برایِ من کلیدی است. فعلا باید ببینیم تا کجا پیش میریم. اما اگه راه درست را طی کنم شاید خودم یک روز مربی بشم. چرا که نه؟»
 
تجربه‌یِ آنری در تورنمنت‌هایِ ملی، به خصوص قهرمانی با فرانسه در جام جهانی 1998 و یورو 2000 می‌تواند کمک زیادی به استعدادهایِ درخشانی مثل ادن آزارد، روملو لوکاکو و کوین دبروینه کند: «استعداد این بازیکنان وحشتناکه! من خودم در دورانی بزرگ شدم که همه میگفتن فرانسه بازیکنانِ با استعدادی داره ولی نمیتونه هیچ چیزی ببره. ما جام جهانی 1990 و 1994 را از دست دادیم. بنابراین به این درک رسیدن که شما قادر به بردن هستید، اینکه بازیکنان به خودشون ایمان بیارن مهمترین بخش ساختنِ تیمه.»
 
«وقتی من بازی میکردم تصور قهرمانیِ منچستر سیتی در لیگ هم غیرممکن بود. حالا اونا به فکر بردنِ چمپیونز لیگ هستن. همه چیز از این باور میاد. باور به علاوه کیفیت، برنامه‌ریزی، هویت و فلسفه والبته بازیکنانی عالی. این بازیکنان باید درک کنن که میتونن در تاریخ جاودانه بشن. همه چیز حالاست. پس وقتی فرصتی بهمون رو میکنه باید دو دستی بگیریمش را ازش نهایت استفاده را ببریم.»
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-29 09:41:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر