فهرست
برایِ نگاه‌غریب گورخواب‌ها/ در چارچوبِ مرگ
برایِ نگاه‌غریب گورخواب‌ها/ در چارچوبِ مرگ

برایِ نگاه‌غریب گورخواب‌ها/ در چارچوبِ مرگ

یک/ سایه سنگینِ فقر، هر روز آدم‌های بیشتری را درگیر می‌کند و هر بار قاب‌های دردناک‌تری در قلب جامعه به وجود می‌آورد. فقر، بزرگ‌ترین تروریست دنیاست و بخش زیادی از قربانیان‌اش، در ایران زندگی می‌کنند. تا امروز، تصاویر دلخراش زیادی از بی‌خانمان‌ها، در فضای مجازی خانه کرده بود اما حالا، نوبت به گروهی رسیده که با تناقضِ زندگی در گور، لرزاننده‌تر از همه گسل‌های زیرِ پوست شهر هستند. نه سلبریتی‌ها، نه میلیاردرها، نه برجامیست‌ها، نه آنتی‌برجام‌ها، تیتر یک امروزِ ایران آن‌ها هستند. گورخواب‌ها. ساکنان روزمره خانه‌های ابدی ملت.  جماعتی که سهم‌شان از زندگی در سرزمین نفت‌خیز، یک سقف حلبی هم نیست. که هر شب، تمرین مرگ می‌کنند و فرشته مرگ، روی‌شان پتو می‌اندازد. آن‌ها، در سرمای طاقت‌سوز زمستان، توسط گور بلعیده می‌شوند تا با نفس‌هایی بریده بریده به زندگی ادامه بدهند. گورخواب‌ها حالا به شهرت رسیده‌اند. به هشتگ‌ها دوخته شده‌اند، در متن سخنرانی‌های رئیس‌جمهور دیده می‌شوند و حتی می‌توانند شب‌های بعدی را در قطعه هنرمندان به صبح برسانند. آن‌ها در رویای سیمان و سقف به دوربین خبرنگارها زل می‌زنند و لابد نمی‌دانند که حتی در شمالی‌ترین نقاط شهرِ شلوغ، شادی و خوشبختی در فهرست کالای نایاب قرار دارد. که ملتِ  در محاصره تحریم و تورم، عادت کرده‌اند تا از سینه‌ها، سنگ قبری برای آرزوهای‌شان بسازند.

 دو/ برخورد با پدیده گورخوابی مثل هر پدیده غم‌انگیز دیگری، از آه و اشک مطلق در شبکه‌های اجتماعی شروع می‌شود، به شوخی‌ها و محاسبات بی‌مایه کانال‌های تلگرامی می‌رسد و راه‌اش را به طرف کنایه‌ها و بهره‌برداری‌های سیاسی پیدا می‌کند. تاسف‌بار به نظر می‌رسد اما تقریبا هیچکس به دنبال راه‌حلی منطقی برای مشکل این جماعت بی‌سقف و بی‌پناه نیست و همه از آن‌ها ابزاری برای رسیدن به اهداف خودشان می‌سازند. وقتی عدالت به یک کلمه نمایشی برای لغتنامه‌ها تبدیل می‌شود و ملت برای مرگِ سارقان میلیاردی بیشتر از زندگی گورخواب‌ها حرص و جوش می‌خورند، نه می‌توان از هنرمندها و دلسوزی نمایشی‌شان توقع چندانی داشت و نه از سیاستمدارها و جنگ همیشگی برای رسیدن به قدرت. در این شرایط شاید فوتبال، بتواند ناجی گورخواب‌ها باشد. معجزه‌ای که کاش از راه برسد و «زمین‌خواب‌ها» را از شر ترحم ساختگیِ «زمین‌خوارها» نجات بدهد!

 سه/ «فوتبال برای امید». سال‌های سال است که این شعار به دیدارهای انسان‌دوستانه فوتبال در نقاط مختلف کره زمین پیوند خورده و شاید بد نباشد این بار یک مسابقه خیریه نیز برای نجات گورخواب‌ها از وضعیت فعلی‌شان برگزار شود. البته که آن‌ها که این روزها تصویرشان نقل محافل شده، تنها آدم‌هایی نیستند که برای زنده‌ماندن، به دامن چنین رنجی پناه می‌برند اما فراهم‌کردن امکانات اولیه زندگی برای همین چند نفر نیز، اهمیت کمی نخواهد داشت. به جای نگاه کردن و افسوس خوردن، باید برای غربت و پریشانی آن‌ها کاری کرد. کاری مهم‌تر از نامه شعاری یک کارگردان یا نطق دیپلماتیک یک رئیس جمهور. کاش اهالی فوتبال متحدتر از همیشه، به راهی برای رهایی این آدم‌ها از زندگی در چارچوب مرگ فکر کنند. به فراهم کردن مبلغ نه چندان گزافی که گورخواب‌ها را صاحب سقف می‌کند و به آدم‌ها می‌فهماند که دنیا هنوز آنقدر که به نظر می‌رسد، غیرقابل‌تحمل نشده است. کاش معجزه همیشگی فوتبال، کاری کند که مرگ، اولین شب آرامش گورخواب‌ها نباشد.

 

۱۱ ۲۱  
آی اسپورت
2016-12-29 15:09:00
نظر دهید

۲۱ نظر
یاشار تبریزلی
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۷
ما در تبریز فقیر داریم ولی گدا نداریم میدونید چرا؟
برای اینکه مردم تبریز هرگز به گدا پول نمیدند و به شدت در فرهنگمون هست که برای بهبود شرایط یا باید کار کرد یا اگه با کار هم مشکل حل نشد باید قناعت کرد
پدیده کارتن خوابی عمدتا ریشه در اعتیاد داره در همه جای دنیا هم هست خواهشا باز جو روشنفکری و انسان دوستی نمایی! باعث نشه بساط مفت خوری رواج بیشتر پیدا کنه
طبق آمار وزارت کار 40 شغل در ایران به هیچ وجه متقاضی نداره و ناچارا کارفرما از کارگران افغان استفاده میکنند
همین یک جمله بسته که دیگه جوگیر نشید
40 تا شغل چون بی کلاسه!!! یا سخته ! افراد سمتش نمیرند و ترجیح میدند بی خانمانی بکشند یا خلاف کنند یا گدایی کنند بعد از اون طرف کمینه امداد میگه 30 میلیون ایرانی تقاضای کمک به کمیته امداد کردند که 14 میلیون دارند کمک میگیرند!!!!!!
ببخشید وسط موج!!!جدی د روشنفکری پارازیت فرستادم!
امیر راوندی
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۵۰
آفرین به شما و تبریزتون
۳
رضا
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۷
نمیدونم چرا داری تلاش میکنی مردم به شنیدن اسم تبریز آلرژی پیدا کنن. دو حالت داره یا تبریزی هستی ولی نادون که نمیدونی داری با حرفات چه حس بدی به مردم میدی با شنیدن اسم تبریز. یا اینکه اصلا تبریزی نیستی و داری دو دستگی ایجاد میکنی. در هر دو صورت این ادا های همه چی دونستنت و استفاده از ژستای ضد روشنفکریت ترکیبی از فیرینی و نوشابه زرده.
برزو
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۵
با حرفات موافق نيستم دونه دونه جوابتو ميدم.
1- تو خود تبريزم من اومدم ديدم كه تو سنگبري ها و حفر چاه و ... افغاني ها كار ميكنن و ربطي به تبريز و ... نداره كارفرماها تو همه جاي ايران به خاطر اينكه بيمه و مزايا ندن و بيگاري بكشن ترجيح ميدن افغاني بگيرن.
2- تبريز به خاطر كارخانجات و توليدي هايي كه داره امار بيكاريش كمه يه نمونه اش كفش تبريز.
3- اون كه از كميته امداد ماهي 50 هزار تومن خانوادگي ميگيره تا شكمشونو سير كنه مفت خور نيست اون كه حقوق نجومي ميگيره مفت خوره.
4- قبول دارم تو تهران بساط دست فروشي و گدايي به خاطر سادگي مردمش پهن شده و خود مردم بايد اين بساط رو جمع كنند و بهشون محل نذارن.
5- مساله ي اعتياد مساله ي ساده اي نيست. دولت واسه اينكه معتادها رو از سر خودش باز كنه اومد گفت معتاد مجرم نيست، بيماره! اگه راس ميگي معتاد بيماره هزينه ي كمپ رفتنشون رو ببر تحت پوشش بيمه تا خانواده ها سالي 3-4 بار نخوان پول بدن ببرنشون كمپ ترك اعتياد! بعد دوباره بيان همون همون بشه! بيمار يه بار درمان ميكنه خوب ميشه نه كه صد بار بره كمپ و برگرده بازم خانواده ها رو عذاب بده. يا خانواده بايد بسوزه باهاشون و بسازه يا طردشون كنه تا بيان كارتون خواب و گورخواب بشن!
6- چند وقت پيش يكي از مسئولين مواد مخدر ميگفت مجبوريم تا يه حدي مواد سنتي رو به معتادها برسونيم تا به مواد صنعتي مث شيشه معتاد نشن. چون معتاد مواد بهش نرسه ترك نميكنه بلكه نوع مصرفشو متاسفانه عوض ميكنه.به زبون بي زبوني گفت در مرزها رو خودمون باز گذاشتيم تا يه حدي! اينجور كه اون ميگفت ضرر شيشه و روانگردان ها خيلي خيلي بيشتره واسه خانواده ها و جامعه و خود معتاد.
كلا قضاوت نكنيم مساله اعتياد خيلي پيچيده است كه تو خانواد ي ما چون تجربه اش رو داشتم ميدونم چطوريه.
آراز
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۵۹
آقا رضا
من متولد اردبیل هستم کار این آقا یاشا ر نیست کلا فرهنگ تبریزی های اصیل دقیقا همینطوریه مرتب از خودشون بزرگ نمایی میکنند مثلا میگن تبریز اصلا یه دونه معتاد نداره!!!
یا واقعا تو شهرشون گدا ندارند چون اصلا حاضر نمیشند حتی صد تا تک تومنی به کسی کمک کننند خب معلومه تو همچین شهری گدا یی تمیکنه!ولی اینو به حساب خساست و بی رحمیشون نمیزارند به حساب عزت نفسشون میزارند!
برای اینکه بفهمید واقعا این فرهنگ بینشون عمومیت داره لینک زیرو که مال خود این سایت هست ببینید یه تبریزی اصیل دیگه پای پست همین آقا یاشار چی نوشته!!!
http://isport.ir/fa/content/6a02bb5e
م.ر
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۰۹
آراز جان درست میفرمایند... بنده هم اصلیتی اردبیلی دارم و چند روز پیش زیر یکی از پست ها در همین آی اسپورت از طرف تبریزیها مورد هجوم! قرار گرفتم که یه اردبیلی حق نداره خودشو قاطی ترک ها بدونه! لابد چون اردبیلی ها جدایی طلب و وطن فروش نیستن! حالا بماند بنده هیچ کاری به قومیت نداشتم فقط حرف از ایرانی بودن بود...
۲
رضا
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۳۱
نمیدونم چی بگم من همیشه سعی میکنم رو حرف یک سری آدم در مورد قومیّت و نژاد و هر چیز دیگه که اختیاری نیست قضاوت نکنم. البته که خودم نظارت خودمو دارم در مورد هر چیزی ولی سعی میکنم به صورت عمومی وصلش نکنم به یه قوم یا هر چیز دیگه. اینکه این دوستمون این حرفا رو میزنه از روی نادونیشه مثلا میگه گدا نداریم تو تبریز روی چه اصلی؟ روی حرف یه مجری جوگیر تلویزیون که اظهار نظر های بزرگنمایانش همیشه معروف بوده (همین آقای خیابانی که میاد تو تلویزیون میگه تو تبریز گدا نداره یه بار هم گفت علی آبادی پدر ورزش ایرانه) یا مثلا میگن تراکتور ۵۰۰۰ میلیارد ارزش داره اونم روی حرف مدیر تیمشون که همچین ادعایی کرده حالا رو چه اصلی خدا میدونه. به هر حال اینکه اظهار نظر یه عده چه جهت دار چه از روی نادونی نباید یه قوم رو زیر سوال ببره.
۱
یاشار تبریزلی
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۵۵
کجای حرفای من تعریف از تبریز بود ؟؟؟ من به عنوان مثال گفتم تو شهر ما به گدا پول نمیدند تورو خدا انقدر همه چیزو شخصی نگاه نکنید اگه از یاشار بدتون میاد دلیل نمیشه همه حرفای یاشار را نخونده نفهمیده بکوبید
حرف حساب من اینه که از یه طرف تو کشور ما از جمله شهر خود من مردممون حاضر نیستند سمت 40 شغل برند چون اونو بی کلاس میدونند ولی همین مردم خرید و فروش مواد یا گدایی یا صدقه گرفتن از بر خی نهاد ها که قطعا بسیار ناچیز خواهد بود را بی کلاسی نمیبینند
لطف کنید ببینید چند درصد کارگران بخش خدمات شهرداری های بزرگ مثل تهران تبریز مشهد اصفهان افغانی های مهاجر هستند؟
اگه به من دانشجو بگن بیا هفته ای یه روز یک اداره یا یک رستوران را نظافت کن حد اقل خرج تو جیبیت را در بیار آیا من این کارو میکنم یا خجالت میکشم دختر هم دانشگاهی یه وقت منو با جارو و خاک انداز ببینه؟
۱
موراتا
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۵۵
خدایا از ما بگذر
۱
خوزستان برزیلته
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۲۵
یاشار راست میگه تو تبریز گدا و کارگر افغانی نیست
اما در تبریز تا دلتون بخواد نژاد پرست وجود داره
در تبریز بسیار افرادی هستند که از گاز بوشهر و نفت خوزستان مفت خوری میکنند اما دریغ از یک تشکر و سپاس از جنوب
در تبریز هستن افرادی که با پول ملت ایران شکم گنده شدن اما میرن بخاطر جهل و نبود فهم به کشور ایران خیانت میکنند
در تبریز ....
بله یاشار در تبریز شما مفت خور و دزد بیت المال زیاد هست
۷
Tabrizim
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۲۴
واقعا متاسفم واسه این عقده هایی که انباشته شده و تبدیل به نفرت پراکنی شده .... اقای اردبیلی یا تهرانی اصلا حرفه یاشار رو درک کردی یا فقط عقده های پنهانی و کمبودهای روانی ات عود کرد و شروع به اظهاره فضل کردی ؟؟؟ اصلا کامل خوندی مطلبشو یا با فقر فرهنگی و جهالتی عمیق که در گفتارت پیداست شروع به کوبیدنه یاشار کردی .... اقای محترم یاشار راست میگه و در چارچوبه این پست بهترین و منطقی ترین حرفها رو میزنه ,تبریز تنها شهریه که گدا نداره حتی سره چهار راه و هیچ کجای دیگه شهر این به معنی این نیست که تبریز بهشته برینه و هیچ مشکلی نداره بلکه اشاره به جنبه مثبته این شهره که میتونه به عنوانه الگویی کارساز در دیگر مناطق مورده استفاده قرار بگیره مخصوصا در مورده همین گورخوابها ....نادانی و جهل بزرگترین فقر و معضله هر جامعه ای هست متاسفم براتون
۱
sam
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۱۴
اقای خوزستان برزلیته اگه به نفت باشه که زیره ازربایجان پر از نفته این از این ولی مهمتریم مطلب اینه که اگه قرار بود تبریز با پوله نفته گدا گشنه هایی مثله شما سیراب شه الان خرابه ای بیش نبود و مدرن ترین و توسعه یافته ترین شهره ایران نبود اخه مردک پوله نفت اگه قرار بود به کسی برسه اول باید به شماهای گدا و متوهم میرسید نه اینکه تو این وسط پوله نفتو تو تبریز خرج کنن... مشکله امثاله تو جهل و کم سوادی و کم اطلاعی است وگرنه با کمی تحقیق متوجه میشدن که تبریز کجاست و تاریخش چی میگه اون زمانی که اصلا نفت کشف نشده بود تبریز بزرگترین بازاره دنیا رو در خود داشت که تا به امروز این عنوان رو حفظ کرده ... بیشترین و قویترین صنایع و تولیدی ها و .... رو داشت و داره همواره پیشتاز در تجارت های کلان و دارای غنی ترین معادن و سرمایه ها و استعدادهای انسانی بوده .... این یک کوته فکری و توهم و نادانی از جانبه امثاله توئه که پشتوانه ای جز نفت ندارن و چشم دوختن به این سرمایه طبیعی .... و روزی که نفت به قطره های اخرش رسید و تمام شد اون روز مشخص خواهد شد مفت خور تو و امثالت هستند یا تبریزی که روی پایه خودش بهترین بوده و خواهد بود و تا وقتی که زندگی جریان داره .... برو فکری به حاله فقر فرهنگیت کن اول که فقره مالی بدون حل شدنه ان بدست نیامدنیست
۱
خوزستان برزیلته
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۲
آقا یا خانم تبریزی
اتفاقا شما عقده ای هستی که با دروغ و جعلیات میخواین خودتون رو برتر نشون بدین
اگه شما یه سری به شهرهای دیگه بزنی متوجه عمق نفرت مردم دیگر نسبت به تبریز میشوید
تبریز خون مردم ایران را همچون زالو می مکد و منفور است
هرگز بی احترامی از مردم ایران نسبت به ترکهای شریف و نجیب ندیدم
بسیاری از بزرگان ایران ترک اصیل و شریف و با ایمان هستند
ترکها در طول تاریخ خدمات بسیاری به ایران انجام داده اند که قابل توصیف نیست
اردبیل ارومیه زنجان و دیگر شهرهای ترک نشین در قلب همه جای دارند اما تبریز مفت خور هرگز
۲
نادان های متوهم ........
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۲
اقای خوزستان برزلیته اگه به نفت باشه که زیره ازربایجان پر از نفته این از این ولی مهمتریم مطلب اینه که اگه قرار بود تبریز با پوله نفته گدا گشنه هایی مثله شما سیراب شه الان خرابه ای بیش نبود و مدرن ترین و توسعه یافته ترین شهره ایران نبود اخه مردک پوله نفت اگه قرار بود به کسی برسه اول باید به شماهای گدا و متوهم میرسید نه اینکه تو این وسط پوله نفتو تو تبریز خرج کنن... مشکله امثاله تو جهل و کم سوادی و کم اطلاعی است وگرنه با کمی تحقیق متوجه میشدن که تبریز کجاست و تاریخش چی میگه اون زمانی که اصلا نفت کشف نشده بود تبریز بزرگترین بازاره دنیا رو در خود داشت که تا به امروز این عنوان رو حفظ کرده ... بیشترین و قویترین صنایع و تولیدی ها و .... رو داشت و داره همواره پیشتاز در تجارت های کلان و دارای غنی ترین معادن و سرمایه ها و استعدادهای انسانی بوده .... این یک کوته فکری و توهم و نادانی از جانبه امثاله توئه که پشتوانه ای جز نفت ندارن و چشم دوختن به این سرمایه طبیعی .... و روزی که نفت به قطره های اخرش رسید و تمام شد اون روز مشخص خواهد شد مفت خور تو و امثالت هستند یا تبریزی که روی پایه خودش بهترین بوده و خواهد بود و تا وقتی که زندگی جریان داره .... برو فکری به حاله فقر فرهنگیت کن اول که فقره مالی بدون حل شدنه ان بدست نیامدنیست
۱
چرا جواب به این یارو رو چاپ نمی کنی
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۹
اقای خوزستان برزلیته اگه به نفت باشه که زیره ازربایجان پر از نفته این از این ولی مهمتریم مطلب اینه که اگه قرار بود تبریز با پوله نفته گدا گشنه هایی مثله شما سیراب شه الان خرابه ای بیش نبود و مدرن ترین و توسعه یافته ترین شهره ایران نبود اخه مردک پوله نفت اگه قرار بود به کسی برسه اول باید به شماهای گدا و متوهم میرسید نه اینکه تو این وسط پوله نفتو تو تبریز خرج کنن... مشکله امثاله تو جهل و کم سوادی و کم اطلاعی است وگرنه با کمی تحقیق متوجه میشدن که تبریز کجاست و تاریخش چی میگه اون زمانی که اصلا نفت کشف نشده بود تبریز بزرگترین بازاره دنیا رو در خود داشت که تا به امروز این عنوان رو حفظ کرده ... بیشترین و قویترین صنایع و تولیدی ها و .... رو داشت و داره همواره پیشتاز در تجارت های کلان و دارای غنی ترین معادن و سرمایه ها و استعدادهای انسانی بوده .... این یک کوته فکری و توهم و نادانی از جانبه امثاله توئه که پشتوانه ای جز نفت ندارن و چشم دوختن به این سرمایه طبیعی .... و روزی که نفت به قطره های اخرش رسید و تمام شد اون روز مشخص خواهد شد مفت خور تو و امثالت هستند یا تبریزی که روی پایه خودش بهترین بوده و خواهد بود و تا وقتی که زندگی جریان داره .... برو فکری به حاله فقر فرهنگیت کن اول که فقره مالی بدون حل شدنه ان بدست نیامدنیست
۱
توهم!!!!!!!
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۵۷
خوزستان برزیلته اولا باید بگم که حقارت و عدمه عزت به نفس و عدم وطن دوستی رو میشه از چسباندنه نامه یه کشوره دیگه به نامه شهر و استانتون فهمید....دوما مفت خور تبریزه یا اونجایی که توش به عمل اومدی؟؟ ایا هیچ میدونی که وقتی که اصلا نفتی کشف نشده بود تبریز تو چه وضعیتی بود و محل رشدت تو چه وضعی؟؟ میدانستی که وقتی اصلا نفتی در کار نبود تبریز یکی از ده شهره بزرگ دنیا بود و بزرگترین بازاره دنیا رو داشت اولین دانشگاه ایران و اولین چاپخانه و صنایع مختلف و ده ها و صد ها عاملی که میشه از تفاوته بین جایی که بزرگ شده ای و تبریز نام برد و به راحتی به مفت خور بودنه من یا تو پی برد ...تبریز انقدر زیربنا و پایه های صنعتی اقتصادی تجاری... محکمی داره که در هر مقطعی از زمان قامت راست کنه و روی پای خود بایسته و انهم در بهترین شکل....واقعا احمقانه است که کسی فکر کنه پوله نفته تو و شهرت رو تو تبریز دارن خرج میکنن و احمقانه تر این که تبریز نشسته به انتظاره پول نفتی که از اونجا برسه بهش ..امان از جهل و نادانی برو تلاشت رو بیشتر کن و شهر و دیارت رو بساز که پوله نفتت که دهنتو باهاش پر میکنی نه به من و تو میرسه و نه قراره تا ابد موندگار بشه
۱
sammmmmmmmm
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۵۳
حرفهای این بابا خوزستان برزل اصلا ارزشه خوندن و جواب دادن نداره و کاملا ناشی از عقده های درونی و توهمات و مشکله روانی او داره پس به همین بسنده میکنم که اخه یارو اینکه تو شهری گدا وجود نداره و اگه هم فقیرانی وجود دارن توسط خیرین و خوده تبریزیا به صورته پنهانی پوشش داده میشن که فرهنگه گدایی و دست دراز کردن به سوی دیگران و مفت خوری رواج نداشته باشه ,چه ربطی به توهمات و خزعبلاته تو داره و در واقع کاملا متناقض و در تضاد با توهماته توست و نبوده گدا در یک شهر نشان از کار و تلاش و روی پای خود ایستادن و عزته مردمانش داره اخه چه ربطی به مکیدنه خونه دیگران و امثاله تو داره اخه مگه امثاله تو چیزی هم برای مکیدنه دیگران داره؟؟/ اینکه یک شهری با فرهنگه دست دراز کردن به سوی دیگران در همه ابعاد بیگانه هست و بنابر این موضوع به فرزندانش اموخته که باید متکی به خود و تلاش و دسترنجه خود باشن و همینطور دیاره خود رو میسازن و ساخته اند انهم به بهترین شکل ..حال چرا باید دیگر مناطق باهاشون مشکلی داشته باشن واقعا خنده داره ... به جای اینهمه خباثت و حسد و تنگ نظری و دادنه صفته درونی خودت و هم کیشانت یعنی مفت خوری به کسانی که در عمل و واقعیت با این واژه بیگانه اند چه دردی ازت دوا میکنه ؟؟/ برو تلاش و همتت رو بیشتر کن و پیشرفت کن و وقتی از واقعیات و با منطق و به دور از عقده های روانی سخن گفتی بیا بحث کنیم تا الانشم تباید جوابه این خزعبلات و توهم های واهی ات را میدادم
۱
خوزستان برزیلته
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۴۶
شما تبریزیها کلا تو فهم و درک در سطح پایین جامعه هستین
اینقدر عقده کاباره های باکو و استانبول مغز کوچک شما رو مشغول کرده که چیزی بنام عقل در شما کار نمیکنه
آخه بیچارههای بی مخ اگه شیر لوله های گاز خوزستان رو ببندیم
باید برید ارسباران چوب و هیزم جمع کنید
شما در حدی نیستین که با خوزستان زرخیز مقایسه بشین
یه روزی نشونتون میدیم
ان شاءالله بزودی
۶
رستاخیز
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۰۶
دوستان اندیشمند تبریزی
شما هم اینقدر عقده برتر بینی نداشته باشید
بخدا همه یکسانیم
اگه شما دوست دارید احترام ببینید پس باید مراقب گفتار و کردار خودتون باشید
شعارهای توهین آمیز شما موجب بوجود آمدن جو بدی برای خودتون شده
این مباحث هیچ دوای دردی واسه ما نداره
۸
sam
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۱۳
نفهمی و کودنی رو میشه تو حرفهای تو و نام بردن از یک شهر و توهین به همه اهالیش میشه فهمید ... اخه مردکه نادان تو با من بحث میکنی چرا اسمه تبریز رو به دهنه کثیفت میاری من تو همه چیزایی که بالا نوشتم حتتی یه بار نامی از جایی که به عمل اومدی رو نبردم و این ها ست که فرق بین من و تو میتونه باشه و همیشه همه چی تو عمل و رفتار و گفتاره انسان هاست که متمایزشون میکنه والا امثاله تو زیاد از فهم و درک دم میزنن ولیکن دریغ از ادراک به اندازه یک ح......
۱
خوزستان برزیلته
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۴۴
Sam
خیلی احمقی
خب حق شماست که لقب نفهم و ... رو یدک بکشی
احتمالا تا الان اسم خوزستان رو نشنیدی !!!
دلیلش هم سادست شما محدوده فکری دارید
فکر میکنید اون شهر مزخرف تبریز در مرکزیت منظومه شمسی قرار داره و همه دور شما میگردن
نه احمق جون تبریز در حد یه شهر کثیف با مردمانی حقیر و نژاد پرست و بی مغز است
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر