فهرست

یادداشت/ سخن بزرگان درباره راشفورد

اندی میتین
وقتی گل دیرهنگام مارکوس راشفورد در بازی با هال سیتی به ثمر رسید، 3 هزار هواداری که برای تماشای بازی یونایتد به ورزشگاه رفته بودند نتوانستند جلوی شادی دیوانه وارشان را بگیرند. یک بار 4 ستاره در خیابان مرکز خرید اصلی اسلو واقع شده که هروقت یونایتد بازی دارد شلوغ می شود. در این بار تقریبا همه بازی های یونایتد در تلویزیون به نمایش گذاشته می شود. روز شنبه در این بار مراسم سی و پنجمین سالگرد تاسیس باشگاه هواداران اسکاندیناوی یونایتد هم برگزار شد. باشگاهی که بیش از 42 هزار عضو دارد و این یعنی تقریبا یک درصد از جمعیت نروژ.

در این مراسم یک بازیکنان سابق یونایتد هم دعوت شده بودند. کسانی که هنوز هم هوادار یونایتد هستند و وقتی درباره این تیم صحبت می کنند از کلمه «ما» برای اشاره به آن استفاده می کنند. وقتی گل راشفورد وارد دورازه شد، بریان رابسون، نورمن وایتساید، دوایت یورک، رونی جانسن، دیوید می، لی مارتین و بن تورنلی هم به هوا پریدند. آن ها بالا و پایین پریدند و همدیگر را بغل کردند. یکی از آن ها حتی شروع به خواندن شعاری کرد که در جایگاه های اولدترافورد برای حمایت از تیم خوانده می شود.

آن ها دوباره یونایتد را دوست دارند و آن روز باعثش مهاجم 18 ساله بود. کسی که باعث شد مورینیو هم به 4 برد پیاپی برسد و غرور بیشتری پیدا کند. هرکدام از بازیکنان سابق اولدترافورد بازیکن مورد علاقه ای داشتند. اما همه شان معتقد بودند راشفورد بازیکنی آینده دار است و یونایتد خوش شانس است که او را دارد.

دوایت یورک می گوید:«مارکوس هنوز جوان است. اما وقتی در بازی با هال توپ به او می رسید می توانستید انگیزه اش را به وضوح ببینید. او یک تهدید جدی برای حریفان است. انرژی زیادی برای کارهای تهاجمی می گذارد و در کارهای دفاعی هم شرکت می کند. این همان چیزی است که یونایتد نیاز دارد. در این بازی هم ما بردیم، اما آن طور که از یونایتد انتظار می رفت بازی نکردیم. مارکوس بود که وقتی به زمین آمد کار را تمام کرد. او به سمت همه بازیکنان می دود و از چیزی نمی ترسد. این زیبایی بازی بازیکنان جوانی مانند او است. او واقعا نترس بازی می کند. شاید آمدن زلاتان فضا را برای او تنگ کند، اما این مارکوس بود که بازی را برگرداند. این پیامی برای بازیکنان خط حمله یونایتد بود. او گفت اگر شما خوب بازی نکنید من به جایتان بازی می کنم. رقابت دقیقا همان چیزی است که هر تیمی به آن نیاز دارد و منچستریونایتد حالا آن را در خط حمله دارد».

وایتساید می گوید:«برای این که یک مهاجم سطح بالا باشی نیاز به سرعت است و مارکوس آن را دارد. او پتانسیل زیادی دارد و برای آینده باشگاه بسیار مفید است. او قدم های درست برداشته است و در فضای مناسبی هم قرار دارد».

رابسون می گوید:«مارکوس یک محصول فوق العاده از یونایتد است. او می داند که باید سخت تلاش کند. در اوایل فصل حضور نداشتن در ترکیب اصلی تیم او را اذیت نکرد. می دانست که باید تلاش کند وجایگاهش را به دست آورد. در بازی با هال وقتی به زمین آمد بازی را درخشان کرد. سرعت و هیجان را به بازی تزریق کرد. این کاری است که بازیکنان جوان می کنند. این کاری است که رایان گیگز زمانی می کرد. او دقیقا می داند چه زمانی بدود و چه زمانی بایستد. می داند از کجا به مدافعان مواجه شود. باید بازی با توپش کمی بهتر شود. اما اگر به همین سبک خودش ادامه دهد و پیشرفت کند مهاجم بزرگی می شود. من فقط خوشحالم که او گل زد چون وقتی در یک بازی سلطنت می کنی اگر برنده نشوی ناامید می شوی. مردم او را با دنی ولبک مقایسه می کنند. اما اولین بازی دنی عالی نبود و فقط سرعتش باعث شد تا مشکلات را پشت سر بگذارد. به نظرم مارکوس اما در قدم اول تاثیرگذار تر بود».

رابلسون هم با او هم عقیده بود:«دنی یک تمام کننده نبود. او فقط سخت کوش بود و مثل اسب می دوید. اما راشفورد مانند گری لینکر یک تمام کننده است. او به سمت مدافعان می رود و سرعت مناسبی دارد که آن ها را جا بگذارد».

وایتساید می گوید:«من هم وقتی 16 سالم بود و اولین بازی ام را انجام دادم نترس بودم. در این شرایط فقط منتظری سوت بازی زده شود و شروع کنی. پول هیچ اهمیتی برایت ندارد. یک سال پیش او در تیم زیر 19 ساله های یونایتد بود. در پایان فصل او بهترین بازیکن انگلیس در بازی های اروپایی بود و این در شرایطی است که خیلی هم کم بازی کرد».

آخرین جمله ها اما با لبخند بیان شد. تورنلی گفت:«سبکی که مارکوس بازی می کند این طور است که اصلا به نظر نمی رسد تحت فشار باشد. ببینید او در اولین بازی برای یونایتد چه کرد. بازی هایش در یورو را ببینید. به نظرم حقش بود دقایق بیشتری در آن تورنمنت بازی کند. او یک نفس تازه است. من معتقدم با روزی که او را در ترکیب اصلی یونایتد ببینیم فاصله زیادی نداریم. این برای مورینیو مشکل ساز می شود. هیچ بازیکنی حاضر نمی شود او را جای خودش ببیند. پس چه کسی بیرون می رود؟ شاید رونی دوباره عقب تر برود. جایی که یک فصل تمام در آن ناکام بود. برای بازی اول مقابل بورنموث به ورزشگاه رفتم و به نظرم وین واقعا خوب کار کرد. در بازی با ساوثهمپتون البته خیلی خوب نبود.  به هر حال هنوز هم معتقدم او به خوبی توپ را پاس می دهد، شاید او و کریک را بتوان بهترین پاسورهای باشگاه نامید».
این صحبتی بود که با بازیکنان سابق که به خاطر برد خوشحال بودند در اسلو داشتم.کد خبر 9404
 
     
آی اسپورت
2016-08-30 16:47:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر