فهرست

گزارش: اژدهاکش لیسبون در راه لستر

آرش حقیقی
 
وقتی ریاض محرز در 21 سالگی در دسته‌یِ دوم لیگ فرانسه بازی می‌کرد، سلیمانی در دسته‌یِ چهارمِ لیگ الجزایر حضور داشت. سلیمانی که در پنج سال در لیگ‌هایِ مختلف الجزایر 53 گل زده بود، سال 2013 در 25 سالگی به اسپورتینگ لیسبون پیوست، درست همان سنی که جیمی واردی از فلیتوود تاون راهیِ لستر شد. برایِ همین ماهر مزاحی، ژورنالیستِ الجزایری، به او لقبِ واردیِ آفریقا را داده است: «اون همیشه نادیده گرفته میشد و تا وقتی وحید هلیلوویچ، مربیِ الجزایر اونو برای بازیِ دوستانه مقابل نیجر به تیم ملی دعوت کرد واقعا کسی نمیشناختش.»
 
سلیمانی در چهار سال اخیر 43 بار برایِ الجزایر بازی کرده و 23 گل زده، از جمله دو گل در جامِ جهانی 2014، تا نامِ خودش را به عنوانِ پنجمین گلزنِ برتر تاریخ فوتبال ملیِ کشورش ثبت کند. نمایشِ او در جام جهانی مقابلِ آلمان بیش از بقیه در خاطره‌ها مانده است. در رده‌یِ باشگاهی هم سلیمانی در 82 بازی 48 گل برایِ اسپورتینگ زده تا قیمتش که سه سال پیش در پیشنهادی به نانت تنها 200 هزار پوند بود به حداقل 25 میلیون برسد.
 
حریفِ مورد علاقه‌یِ سلیمانی در لیگا ناش، پورتو بوده. سلیمانی در شش بازیِ لیگ شش بار دروازه‌یِ پورتو را باز کرده، از جمله همین بازیِ آخر که با پیروزیِ 1-2 اسپورتینگ به پایان رسید. برایِ همین با استفاده از لقبِ پورتو، اژدها، به سلیمانی لقبِ شوالیه‌یِ اژدهاکش را داده‌اند. از این منظر چه تیمی بهتر از لستر برای شوالیه‌یِ لیسبون که فوتبالش را ادامه بدهد و یک سطح بالاتر برود، تیمی که بزرگ‌ترین افسانه‌یِ تاریخ لیگ برتر را خلق کرده است.
 
سلیمانی که فصل پیش 27 گل در لیگ برایِ اسپورتینگ زد می‌تواند برایِ لستر ترکیبی از نقشِ شینجی اوکازاکی و لئوناردو اوژوا را بازی کند. سلیمانی به اندازه‌یِ اوکازاکی می‌دود و فضا برایِ مهاجمین کناریش باز می‌کند و به اندازه‌یِ اوژوا، یا حتی بهتر، رویِ توپ‌هایِ هوایی و درگیری‌هایِ داخل باکس موثر است. مهاجمِ 188 سانتی‌متری الجزایر، کنارِ هموطنش، محرز، بهترین بازیکنِ فصل پیش لیگ برتر، می‌تواند بعدی جدید به تیمِ کلودیو رانیری بدهد. به خصوص حالا که لستر مجبور است بازی‌هایِ زیادی را با مالیکت توپ بیشتر در مواجه با خط دفاعی پرعمق و پرتعداد حریفان سپری کند. در ضمن سلیمانی در حرکت پشت دفاعِ حریف، حرکاتی که امضایِ بازیِ واردی هستند هم تواناییِ به نسبت خوبی دارد. به بیان دیگر او می‌تواند هم هدف ارسال‌هایِ مارک آلبرایتون باشد و هم هدفِ پاس‌های قطری و عمقیِ دنی درینک‌واتر.
 
لستر در این تابستان تنها انگولو کانته را از بین ستاره‌هایش از دست داد، بازیکنی که حالا با نمایش‌هایش در چلسی و فشارِ دو برابری که رویِ دوشِ رابرت هوت و وز مورگان افتاده ارزشِ خودش را بیش از پیش نشان می‌دهد. رانیری برایِ پر کردنِ جای خالی موتور خطِ میانیش در سه هفته‌یِ اول از اندی کینگ، نامپالیس مندی و دنیل آمارتی استفاده کرده، اما به وضوح مشخص است که هیچکدام از این سه بازیکن (البته به مندی که مصدوم شده باید فرصت بیشتری بدهیم) نمی‌تواند زوجِ ایدئال درینک‌واتر باشند.
 
شاید رانیری نتواند این فصل جایِ خالی کانته را به شکل کامل پر کند، اما با گزینه‌هایِ هجومیِ بیشتری که دارد، مثلِ احمد موسا و دمارای گری که فصل پیش خیلی کم بازی کرد، می‌تواند سبکِ بازی تیمش را تا حدی هجومی‌تر و مالکانه‌تر کند. اضافه شدن سلیمانی به لستر، با توجه به اینکه خبر درخواست جداییِ اوژوا از ابتدای تابستان به گوش می‌رسید، می‌تواند کمک بسیار بزرگی در این راه به مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر کند.
 
اگر سلیمانی تا پایان امشب راهی کینگ پاور شود، در پایان سپتامبر، در اولین بازیِ خانگی لستر در چمپیونز لیگ یک بار دیگر فرصت اژدهاکشی پیدا خواهد کرد، چرا که حریف مردان رانیری تیمی نیست جز پورتو.
 
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-08-31 10:02:27
نظر دهید

۱ نظر
o m
چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵، ۱۵:۵۸
اوژوا؟
بنده خدا علیفرم دیگه ویکیپدیا چک میکنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر