فهرست

یادداشت: بازگشت استرلینگ به راه پیشرفت

جاناتان ویلسون
 
بعد از اینکه انگلیس از یورو 2016 کنار رفت، استرلینگ بدل به هدف اصلی انتقادات و حتی گاهی توهین‌هایِ شخصی عجیب از سوی مطبوعات شد. برای همین بود که نزدیکان او در واکنش به این شرایط اعلام کردند استرلینگ بی‌صبرانه منتظر کار کردن زیر نظر پپ گواردیولا است، چرا که اعتقاد دارد مربیِ سابق بارسلونا و بایرن مونیخ می‌تواند کمک خیلی بیشتری نسبت به مانوئل پیگرینی به پیشرفتش بکند و فضایی مشابه فضایی که در لیورپول با برندان راجرز داشت برایش بسازد.
 
جواب ساده به این واکنش البته قطعا این است که پس چرا استرلینگ لیورپول را ترک کرد؟ اما استرلینگ تنها 21 سال دارد و بازیکنان خیلی با تجربه‌تر از او صرفا به خاطر پول به ترنسفرهایی نادرست‌تر تن داده‌اند. شاید اگر استرلینگ پیش از ترکِ آنفیلد زیر نظر مربی‌ای نه چندان سخت‌گیر کار کرده بود، می‌فهمید کارهایی که راجرز ازش می‌خواست چقدر در رشدش اهمیت داشت.
 
به هر صورت چه بهانه‌یِ پیگرینی را قبول کنیم و چه نه، به نظر می‌رسد استرلینگ تحت مربیگریِ گواردیولا در حال بازگشت به فرم خوبش است. او هنوز با رسیدن به فرمی که در فصلِ 2014-2013 به عنوان یکی از سه راس مثلث هجومی لیورپول، کنارِ لوئیس سوارز و دنیل استوریج داشت و تا پایِ قهرمانی‌ای نامنتظره در لیگ برتر پیش رفت فاصله دارد. اما حالا نشان می‌دهد می‌تواند یک بار دیگر به این سطح برسد. و باز هم فراموش نکنیم که استرلینگ تنها 21 سال دارد.
 
قبل از بازی یکشنبه مقابل وستهام، گواردیولا نقش خودش در آماده شدن استرلینگ را کم‌ رنگ جلوه داد: «رَز حالا احساس میکنه در باشگاه دوستش دارن و باور کنید تفاوت اینجاست. فکر میکنید من میتونم توی یک ماه و نیم تکنیک فردی یک بازیکن را بالا ببرم؟ نه. دلیل من نیستم. من مربی‌ام و مثل همه‌ی مربیایِ دیگه تلاش میکنم به بازیکنام کمک کنم و محیطی براشون بسازم که بتونن از بالاترین پتانسیلشون استفاده کنن. رَز حالا داره کیفیت خودشو نشون میده چون شاید فصل پیش یک هفته بازی میکرد و یک هفته نه و گاهی وقتی بازیکنا دائم بازی نمیکنن احساس میکنن مربی دوستشون نداره و این براشون سخته.»
 
استرلینگ این فصل تا هفته‌یِ سوم، دو گل و یک پاس گل دارد، در حالیکه در کل فصل پیش شش گل و دو پاس گل داشت. او کنار زلاتان ابراهیموویچ، سرخیو آگوئرو، سانتی کازورلا و دیگو کاستا بیشترین تاثیر مستقیم رویِ گل‌های تیمش را داشته است. جالب است که آمار پاس صحیح استرلینگ نسبت به فصل پیش افت کرده، شاید به این دلیل که با بازگشت اعتماد به نفسش ریسک و ماجراجویی بیشتری می‌کند. اما آمار پاس‌هایِ کلیدی (از 1.1 به 1.3) و شوت به دروازه‌اش (از 1.7 به 2.3) رشد کرده و مهمتر از همه آمار دریبل موفقش از میانگین 1.3 در هر بازی به 3.3 رسیده است.
 
با اینکه جامعه‌یِ آماریمان هنوز برای این فصل خیلی کوچک است، اما نشانه‌ها حاکی از این هستند که گواردیولا موفق شده استرلینگ را به راه درست باز گرداند، راهی که در آن استرلینگ 21 ساله جای پیشرفت خیلی زیادی دارد.
 
     
آی اسپورت
2016-08-31 10:35:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر