فهرست

پیش بازی ایران- قطر/ مشت اول، دشت اول

آی اسپورت- اولین گام تیم ملی برای رسیدن به جام جهانی 2018، ساعت 21 امشب در ورزشگاه آزادی برداشته می شود. حریف مان هم قطر است که هم در پیش مقدماتی دوره قبلی جام جهانی رقیب مان بوده، هم در مرحله مقدماتی و هم در مرحله گروهی جام ملتهای آسیای 2015 برابرش ایستاده ایم و البته هرگز هم نباخته ایم. کی روش مشت اول را باید بزند تا برای اولین بار تیم ملی بتواند طلسم را بشکند و در دو دوره پیاپی جام جهانی حاضر شود. بعد از این بازی، تیم ملی فورا راهی چین می شود تا بازی دومش را برابر این تیم برگزار کند.

* درباره حریف    قطر در این چند سال اخیر، همیشه جزیی از فوتبال ایران بوده. تیم ملی در جام ملتهای قبلی، در پیش مقدماتی و مقدماتی جام جهانی قبلی برابر قطر ایستاده و اگرچه یک برنده همیشگی نبوده اما اولا هرگز نباخته و ثانیا بازیهای کلیدی را برده است. قطر در حال حاضر تیم هشتادم رنکینگ فیفاست (البته این رده بندی مربوط است به ماه آگوست و نه سپتامبر که احتمالا بعد از این بازی اعلام می شود). آنها در پیش مقدماتی در گروه سوم قرار داشتند در کنار چین، هنگ کنگ، مالدیو و بوتان. عنابی ها با 7 برد و یک باخت (با 2 گل به چین در این کشور) به عنوان تیم صدرنشین راهی این مرحله شدند با 29 گل زده و دریافت تنها 4 گل. نیم بیشتر این گلهای زده البته در یک بازی به ثمر رسید؛ جاییکه قطر با نتیجه 15 بر صفر بوتان را شکست داد. آنها در این بازیها، 6 کلین شیت داشتند ولی در هر یک از دو بازی دیگر، دو گل خوردند (از چین و هنگ کنگ). قطری ها 3 بر 2 اردن و 2 بر یک عراق را شکست دادند و با نتیجه 3 بر یک به آلبانی باختند.

* بازیکنان قطر    خود قطر چیزی برای عرضه ندارد و تلاش کرده با بومی کردن ستاره های خارجی، تیمش را درست و حسابی کند. نقطه قوت اصلی قطری ها در خط میانی شان است. رودریگو تاباتا برای ایرانی ها نام آشنایی است. بازیکنی که با پیراهن الریان سابقه رویارویی با تیمهای ایرانی در لیگ قهرمانان را دارد. این بازیکن یک مغز متفکر همه فن حریف است و باید از کار انداخته شود. مهار تاباتا یعنی پایین کشیده شدن فاز هجومی قطر. باید دید آندرانیک تیموریان هنوز هم می تواند مرد روبرویش را با هر ترفندی از بین ببرد یا دیگر سن و سالش این اجازه را به او نمی دهد؟ باید حواس مان به حسن الهیدوس هم باشد. بازیکنی که بیشتر در محوطه جریمه رقیب حاضر می شود و خوب هم گل می زند. این مردان نیاز به یک ماشین گلزنی همه فن حریف هم دارند تا کارهای شان به نتیجه برسد و سباستین سوریا کینتانا دقیقا چنین بازیکنی است. مهاجم در اصل اروگوئه ای سالهاست در تیم ملی حضور دارد و توانایی هایش را بارها نشان داده است. در پیروزی 3 بر 2 قطر برابر اردن در یک بازی دوستانه، سوریا هت تریک کرد. محمد کاسولا، پدرو میگوئل، کریم بودیاف، لوییز جونیور، اکرم عفیف (تنها بازیکن قطر که در لیگ این کشور بازی نمی کند و عضور خیخون اسپانیاست)، مشعل عبدالله، محمد مونتاری و احمد علا را هم نباید فراموش کرد خصوصا این دو بازیکن آخر که با 22 و 23 سال سن در خط حمله حضور دارند.

* روی نیمکت    سرمربی قطر یک اروگوئه ای است به نام خوزه دانیل کارینو ایزکوئردو. کارینو بعد از حذف قطر از جام ملتهای آسیا، جانشین جمال بلماضی الجزایری شد. این مربی 53 ساله سابقه حضور در فوتبال قطر را با نشستن روی نیمکت العربی را دارد و قبل از این تیم در النصر عربستان موفق شد قهرمان لیگ و جام حذفی این کشور در فصل 2014-2013 شود. او در 12 بازی اخیرش روی نیمکت تیم ملی قطر هرگز مساوی نکرده و 8 برد و 4 باخت دارد.

* درباره تیم ملی    تیم ملی به عنوان صدرنشین گروه چهارم خودش را به این مرحله رساند. صدرنشین طولانی مدت رنکینگ آسیا در این گروه 6 برد داشت و 2 مساوی و بدون باخت صعود کرد. عمان، ترکمنستان، گوام و هندوستان دیگر تیمهای این گروه بودند که 3 گل به تیم ملی زدند و 26 گل خوردند.

* رکورد     تیم ملی مدتهاست به هیچ رقیب آسیایی نباخته است. دقیقا از اولین روز خرداد ماه 1392 که به عمان در این کشور باختیم، دیگر رنگ شکست را در هیچکدام از بازیهای دوستانه و رسمی برابر رقبای آسیایی ندیدیم. حالا و در چنین مرحله مهمی، رکورد کی روش بیشتر از همیشه در معرض خطر شکستن قرار دارد.
     
آی اسپورت
2016-09-01 12:03:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر