فهرست

بازگشت پادشاه فوتبال؛ حالا دیگر نوبت اشک شوق است!

آی اسپورت- در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در قاره آمریکای جنوبی، تیم ملی فوتبال آرژانتین در شهر مندوزا به مصاف اروگوئه رفت. تا همین چند هفته قبل، هیچ کس مطمئن نبود که لیونل مسی به تیم باز می گردد یا خیر. حتی تصور فضای حاکم بر تیم ملی آرژانتین بدون وجود مسی یک پیش زمینه ذهنی ملالت آور را به اذهان متبادر می کرد اما سیل درخواست ها برای بازگشت وی به تیم ملی سرازیر شد. جالب این که نه تنها مردم آرژانتین بلکه بسیاری از هوادارهای فوتبال در دنیا خواستار حضور مجدد وی در تیم ملی شدند و در نهایت او تصمیم به بازگشت به اردوی آلبی سلسته را گرفت. مسی از تیم ملی بازنشسته شد ولی بدون از دست دادن حتی یک بازی، دوباره پیراهن آبی و سفید کشورش را بر تن کرد تا خداحافظی اش با آلبی سلسته به خداحافظی جرج کاستانزا با برنامه های تلویزیونی تشبیه شود. کاستانزا یک شخصیت تلویزیونی مشهور در آمریکا است که ابتدا اعلام خداحافظی کرد ولی پس از مدتی از تصمیم خود منصرف شد. البته باید گفت که بازگشت مسی بزرگ کجا و بازگشت کاستانزا کجا!
شاید اعلام جدایی مسی از تیم ملی چندان واقعی به نظر نمی رسید و یا حتی در ابتدا از سوی مردم چندان جدی گرفته نشد زیرا آن را تصمیم به جدایی مردی می دانستند که قلبش شکسته شده و با اعلام بازنشستگی از تیم ملی، قصد دارد تا اوج ناراحتی و فشارهای وارده به خود را نشان بدهد. مسی می خواست به مردم کشور خود ثابت کند که با همه وجود برای تیم ملی تلاش کرده و بدین ترتیب، بار سنگین ناکامی های چند سال اخیر آلبی سلسته را از دوش خود بردارد. خبر خداحافظی مسی از تیم ملی باعث شد تا بر خلاف تورنمنت های گذشته که بسیاری از هوادارهای آلبی سلسته در کمال نا سپاسی، مشکلات را به کم فروشی مسی نسبت می دادند، این بار با او هم دل و همراه شوند. رئیس جمهور آرژانتین با نابغه فوتبال کشورش تماس گرفت تا وی را راضی به بازگشت کند، مردم آرژانتین از طریق شبکه های اجتماعی، درخواست خود را به گوش مسی رساندند و بالاخره همه این تلاش ها به ثمر نشست.


هنوز نمی توان با قاطعیت ادعا کرد که تصمیم مسی مبنی بر بازگشت به تیم ملی ربطی به برکناری تاتا مارتینو و حضور ادواردو بائوزا دارد یا خیر. به هر حال، مسی به طور سنتی روابط خوبی با مارتینو داشت هر چند که بسیاری از منتقدین تاتا مارتینو از جمله خود ادگاردو بائوزا اعتقاد داشتند که این مربی قادر به بازی گرفتن از مسی نیست. بسیاری از کارشناس های فوتبال اعتقاد داشتند که تاتا مارتینو یک مربی ترسو بوده که توانایی های مسی را محدود می کرده است.
و اما پس از مرور رویدادهای چند ماهه اخیر پیرامون مسی و تیم ملی آرژانتین، به روز موعود می رسیم. ادامه مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در منطقه آمریکای جنوبی و یک مسابقه سنتی فوتبال با قدمتی بیش از یک قرن! بازی حساس آرژانتین-اروگوئه در ورزشگاه خوزه آمالفیتانی شهر مندوزا آرژانتین برگزار شد و اهمیت بازی به علت شرایط امتیازی نزدیک دو تیم به یکدیگر، فزونی گرفت. اروگوئه ۱۳ امتیازی که بالاتر از آرژانتین ۱۱ امتیازی در جدول قرار داشت و پیروزی برای هر کدام از دو قدرت سنتی آمریکای لاتین، به معنای صدرنشینی در منطقه CONMEBOL بود. پائولو دیبالا که به طرزی عجیب از فهرست نهایی تاتا مارتینو در کوپا آمریکا خط خورده بود، در بازی مقابل اروگوئه وارد ترکیب اصلی آلبی سلسته شد تا کنار لیونل مسی قرار بگیرد. لوکا پراتو نیز به جای مائورو ایکاردی در نوک خط حمله آرژانتین به میدان رفته بود. جالب این که بنا به اعتقاد بائوزا مربی جدید آرژانتین، مسی و دیبالا یک خط عقب تر حضور داشتند تا به جای حضور در خط حمله، فضای بیشتری را پشت سر تک مهاجم برای مانور درون زمین به دست بیاورند. مسی متمایل به بال چپ و دیبالا در وسط زمین متمرکز بود. رامیرو فونس موری و ازکیل گارای هم در خط دفاعی آرژانتین حضور داشتند اما لوکاس بیلیا همچنان یکی از هافبک های آلبی سلسته محسوب می شد.
اروگوئه مطابق معمول یک فوتبال خشن را ارائه داد و حتی در برخی از صحنه ها، برخورد با مسی یا سایر بازیکن ها به قدری خشن بود که تصاویر ورزش راگبی را در ذهن تداعی می کرد. بیم مصدومیت مسی در برخی از تکل های بازیکن های اروگوئه به وجود می آمد. برخورد گاستون رامیرز با مسی باعث شد تا ضربه ای به این فوق ستاره آرژانتینی وارد شده و احتمال غیبت او در بازی بعدی مقابل ونزوئلا به علت مصدومیت را افزایش دهد. مسی علی رغم تحمل درد، به بازی ادامه داد و ریسک مصدومیتی شدیدتر را به جان خرید. شاید اگر بازیکن با تعصبی نبود، اردوی آرژانتین را به بهانه همین مصدومیت ترک کرده و برای مداوا به بارسلونا باز می گشت اما مسی بارها ثابت کرده که اگرچه آن بازیکن همیشگی بارسلونا در تیم ملی کشورش نشده ولی هرگز هم برای آرژانتین کم نگذاشته است.
در بازی مقابل اروگوئه، یک بار دیگر مسی ثابت کرد که عشق و تعصب به پیراهن تیم ملی کشورش را به خوبی درک کرده و با تمام وجود برای آرژانتین بازی می کند. اهمیت حضور مسی در بازی مقابل اروگوئه به قدری زیاد بود که به گواه بسیاری از کارشناس ها، پس از اخراج زودهنگام پائولو دیبالا در نیمه اول، تنها یک بازیکن تمام عیار می توانست تیم خود را درون زمین جمع کند و مسی این هنر را داشت. آرژانتین یک نیمه را به طور کامل ده نفره بازی کرد آن هم مقابل اروگوئه یکی از بهترین تیم های دنیا و در نهایت، ۳ امتیاز نصیب تیم ده نفره شد. در دنیای فوتبال مدرن، هر تیمی که کلین شیت می کند، به خودی خود اعتبار ویژه ای دارد و آرژانتین در مقابل اروگوئه نه تنها کلین شیت کرد بلکه به ۳ امتیاز هم رسید. همه قوای تیم اروگوئه برای مهار و از کار انداختن مسی بسیج شد و واهمه آنها از حضور مسی درون زمین مانع از ایجاد تمرکز برای تدارک حملات همه جانبه اروگوئه ای ها بود.

وقتی که کارشناس های بزرگ و معتبر فوتبال آرژانتین همچون سزار منوتی به تاتا مارتینو خرده می گرفتند که نباید از مسی انتظار گلزنی داشت و وی را درون محوطه جریمه تیم های حریف محصور کرد، این بار نابغه فوتبال تحت هدایت ادگاردو بائوزا توانست علاوه بر رهبری آلبی سلسته درون زمین، تک گل ۳ امتیازی تیم خود را نیز وارد دروازه اروگوئه نماید. البته تک گل بازی تنها ۲ دقیقه پیش از اخراج دیبالا به ثمر رسید. حرکت پا به توپ عالی مسی در بین چند مدافع حریف و ضربه تمام کننده او سرنوشت بازی را تغییر داد در حالی که اگر مسی روی خداحافظی اش از تیم ملی اصرار می ورزید، اکنون شاید نتیجه همین بازی طور دیگری رقم می خورد. بازیکن های بزرگ در بازی های بزرگ، لحظات بزرگی را رقم می زنند همان طور که مسی در مقابل اروگوئه چنین کاری کرد. در لحظه ای که مسی ضربه نهایی را از چند متری خط محوطه جریمه به سوی دروازه اروگوئه شلیک می کرد، ۸ بازیکن حریف به جز دروازه بان در جلو یا اطراف وی حضور داشتند ولی او با یک نگاه و یک ضربه زمینی دقیق، توپ را به کنج دروازه اروگوئه فرستاد. گلی که بسیار ساده زده شد اما مملو از نکات جالب. یکی دیگر از اتفاق های عجیب این بازی، حضور یک تماشاگر در زمین و ابراز احترام خاص به مسی بود. نقش خاویر ماسکرانو در این بازی با تعداد ۷۶ پاس و نسبت ۹۰ درصد پاس سالم قابل ذکر است. لوکاس بیلیا نیز اگر چه ۵۶ بار پاس داد، اما رکورد خارق العاده ۹۷ درصد پاس سالم او را نمی توان چشم پوشی کرد. 

آرژانتین ده نفره در نیمه دوم، دفاع خوبی را انجام داد. مسی نقش بازیکن هدف و بازیساز را در این نیمه ایفا کرد تا بازگشت با شکوه خویش را با رساندن آرژانتین به صدر جدول گروه جشن بگیرد. در ماه جولای گذشته، وقتی «پادشاه فوتبال» پس از شکست در ورزشگاه مت لایف گریست و از آلبی سلسته خداحافظی کرد، همه دنیا برای او اشک ریختند. پس از گذشت چند ماه، حالا هم باید برای او اشک ریخت اما این بار اشک شوق به خاطر بازگشت «پادشاه فوتبال».

منبع: وبسایت نود
کدخبر: 9407
  ۳  
آی اسپورت
2016-09-02 20:37:34
نظر دهید

۳ نظر
وحید
جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵، ۲۱:۰۶
لئو پادشاه بی بدیل فوتبال.. فوق ستاره بی همتای تاریخ ورزش بشریت فروتنانه به عشق ملت ضربه خورده و فقیر آرژانتین بازگشته و با قهرمانی در جام جهانی روسیه جاودانه ترین انسانهای تاریخ بشریت خواهد شد.. کسی در کنار جوردن، باب مارلی مارادونا مرلین بروس لی گاندی ماندلا و مایکل جکسون... فرازمینی
-
جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵، ۲۳:۲۶
فقط دنبال جلب توجه بود عقده ای، یه بازی هم بیرون نموند
برزو
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۰۵:۰۴
این وحید که کامنت اول رو نوشته فازش چیه!؟ خخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر