فهرست

تحلیل داریوش یزدانی از بازی تیم ملی: نمایش معمولی

آی اسپورت - نمایش معمولى تیم ملى کشورمان و رفتار تاکتیکى این تیم نشان داد که تنها موفقیت و حضور در رقابتهاى جام جهانى تنها هدف این تیم است در حالى که انتظارمان "چکونگى حضور در رقابتهاى جام جهانى است نه حضور در این رقابتها".


فدراسیون فوتبال نه تنها هنوز اهداف فدراسیون فوتبال براى آینده فوتبال و دلایل ادامه همکارى با کارلوس کیروش مشخص نیست بلکه هنوز پس از سالها حضور یک مربى بزرگ مثل کیروش فدراسیون موفق به جمع آورى دست آوردهاى مدیریتى و فنى کیروش از دو تورنمنت مهم جام جهانى و جام ملتهاى آسیا نگردیده است و مربیان جوان ما از یک تجربه عالى محروم مانده اند.

نقطه ضعف و قوت تیم ملى نقطه قوت تیم ملى کشورمان حضور یک مربى خوب بنام کیروش مى باشد که صاحب فلسفه است و سبک خود را براى نمایش دارد فارغ از اینکه این فلسفه و سبک براى دیگران قابل احترام است یا خیر . نقطه ضعف تیم ملى کشورمان نیز کارلوس کیروش مى باشد که پس از چندین سال هدایت تیم ملى تیمش قادر به در اختیار گرفتن ابتکار بازى نیست و سبک بازى تیم در مقابل قطر و آرژانتین یکى است .

سبک بازى در بازى فوتبال همواره یک چرخه در جریان است "ماکیت توپ و انتقال به حمله _ عدم مالکیت توپ و انتقال به دفاع". توان بازى هجومى تیم ملى بسیار ضعیف است و نا توانى در بازیسازى از یک سوم دفاعى تیم و عدم آگاهى سه هافبک میانى تیم از جابجایى دَوَرانى در میانه زمین و در خواست توپ در کانالهاى مخالف یکدیگر جهت بر هم زدن سازمان و تعادل دفاعى تیم حریف به همراه بازى بسیار قابل پیش بینى دژاگه و جهانبخش که اصرار به دریافت توپ در جناحین داشتند کار تیم ملى را براى رسیدن به دروازه قطر بسیار دشوار ساخته بود. در فاز دفاع نکات بسیار مثبت و آموزشى مشاهده گردید که مهمترین آن کور ساختن فضاهاى بین مدافعین وسط و مدافعین کنارى تیم بود که هافبکهاى میانى تیم در این حوزه بى نقص عمل کردند و به همین دلیل تیم قطر فرصت بازیسازى و نفوذ از مرکز زمین را بندرت بدست آورد و مهاجمین و هافبکهاى هجومى این تیم اغلب مجبور به فرار به جناحین مى شدند و عملا از دروازه تیم ایران دور مى شدند. دو راه براى گشودن دروازه قطر در نیمه اول داشتیم ، جابجایى جهانبخش و دژاگه مى توانست برگ برنده تیم ملى باشد، اگر این جابجایى اتفاق مى افتاد با توجه به توانایى دژاگه در حفظ توپ و حضور رضاییان در فاز حمله مى توانستیم زوج خوبى در این منطقه تشکیل داده و با توجه به توانمندى فیزیکى رضاییان و ارسالهاى خوب این بازیکن مى توانستیم از قدرت سرزنى آزمون و طارمى و خلاقیت جهانبخش بهره بیشترى ببریم و راه دیگر بجاى اصرار از استفاده خطى از جهانبخش و دژاگه اگر این دو بازیکن فرارهاى مورب بین دو کانال مرکزى و دریافت توپ در کانال دیگر را دو دستور کار قرار مى دادند بدون شک صاحب موقعیتهاى بیشترى مى شدیم .

"تحلیل عملکرد یک مربى به منزله عدم باور به تواناییهاى او نیست " امیدوار هستم که تیم ملى در آینده جذابتر و تاثیرگذارتر بازى کند و شاهد موفقیتهاى تیم ملى کشورمان باشیم .

نکته: داریوش یزدانی این یادداشت را برای روزنامه هفت صبح نوشته.
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-03 13:27:38
نظر دهید
۱ نظر
مجتبی فرد
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۲۸
خوب نوشته این یزدانی. بدون دخیل کردن احساسات، بازی رو دیده و تحلیل کرذه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر