فهرست

یادداشت: کینه‌توزی نهادینه‌شده

آی اسپورت- بازی تیم ملی مقابل قطر یک‌بار دیگر یادمان انداخت در گرداب خودبرتربینی دست‌وپا می‌زنیم و غم‌انگیز اینکه به جای مقابله با آن، به آن دامن می‌زنیم.  قبل از شروع بازی، صداوسیما مثل همیشه با بزرگ‌نمایی یک دیدار ملی مقابل یک تیم عرب‌زبان، آتش خصومت را روشن کرد. تأکید روی ملیت بازیکن‌های قطری از طرف سرمربی تیم ملی و صداوسیما، به مهم‌ترین نکته بازی تبدیل شد. اینکه بازیکن‌هایی که اکثرا از کشورهای جنگ‌زده و فقیر به قطر پناه برده‌اند و آنجا به «شغل» خوبی رسیده‌اند که در کشورهایشان به آن نمی‌رسیدند، برای صداوسیما و ارکان فوتبال ایران مسئله‌ای عجیب و «زشت» است. قوانین شفاف و کاملا مثبت فیفا در این زمینه به کشورها و بازیکن‌ها این اجازه را می‌دهد تا از قابلیت‌هایی هم برای پیشرفت فوتبال و ساختن زندگی بهتر استفاده کنند، اما تفکر غیرمدرنی که اینجا نهادینه شده، حضور یک بازیکن کیپ‌وردی در تیم ملی قطر را ساختن «تیم منتخب جهان» می‌داند. صداوسیما و کارلوس کی‌روش، قبل از بازی آن‌قدر بر طبل «تیم چندملیتی» کوبیدند که همه باورشان شد یک کشور ثروتمند، اجازه ندارد از مردمی که به آنها امکانات داده در تیم ملی فوتبالش استفاده کند.  این رفتار نادرست ارکان فوتبال و صداوسیما، زمانی نمود پیدا کرد که قوچان‌نژاد از اشتباه دروازه‌بان قطر استفاده کرد و گل اول ایران را زد. قربانی‌های پروپاگاندای کی‌روش، انگار که در جنگ آخرالزمانی پیروز شده‌اند، داخل زمین ریختند. نکونام، مربی جوان ایران، به نیمکت تیمی که تا آن لحظه ٩٠ دقیقه جوانمردانه مقابل ایران بازی کرده بود توهین کرد. توهینی که اگر با محرومیت روبه‌رو شود کاملا منصفانه است. رفتار زشت نکونام، سوگلی کی‌روش، بازی خوبی را که می‌توانست با یک پیروزی دراماتیک مقابل ٧٨‌ هزار تماشاچی خاطره‌انگیز شود، به شبی تلخ برای فوتبال ایران تبدیل کرد. سرمربی تیم ملی که قبل و بعد از بازی با کمک رسانه‌های علاقه‌مندش موفق شد ضعف‌های مدیریتی‌اش را کاملا مخفی کند، باید پاسخ‌گوی رفتارهای نامناسب نیمکتش باشد. تلویزیون ملی ایران هم بعد از بازی، دست از رفتارهای غیرمنصفانه‌اش علیه قطر برنداشت و با تأکید ده‌ها باره روی نژاد و ملیت بازیکنان قطر، ثابت کرد این قابلیت را دارد تا از یک بازی ملی بین‌المللی، بستری برای پرداختن به غرض‌ورزی‌های ریز و درشت فوتبالی و غیرفوتبالی بسازد.

سجاد بیات
  ۶  
آی اسپورت
2016-09-03 13:17:42
نظر دهید

۶ نظر
فرشته ف
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۴۳
تمام تیمهای دنیا سعی میکنند از مزیت میزبانی استفاده کنند حتی ترکمنستان هم بازیش با ما را در دوقوز آباد برگزار کرد کره سعی دارد با سوریه در ماکائو بازی کند ازبکها هم در سال گذشته همین کار را باما کردند قطر و بحرین و....دیگر نگویید که همه کار کثیفی میکنند تا ما را اذیت کنند نمی دانم چه شده همه مبادی آداب شدند و تشخیص میدهند که ما باید برای تیمهای مهمان مثل فیلم مهمان مامان رفتار کنیم بوی بدی از این هجمه علیه تیم ملی و تلویزیون ..می آید از این به بعد پیشنهاد میکنم این دوستان بابت شرمندگی خود تیمهای مهمان را به خانه های خود دعوت کنند تا مهمان نوازی خوبی داشته باشند
-
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۹:۳۹
برای نویسنده متاسفم
-
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۹:۳۹
ما بازی جوانمردانه ندیدیم آقای بیات ...
شبکه های دیجیتال را نمیتونیم بگیریم
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۲۰:۱۷
هر عملی عکس العملی داره
-
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵، ۰۰:۴۴
این نوشته تحلیل ها و نظرات شخصی آقای سجاد بیات بود و از روی نا آگاهی و کم اطلاعی محض ایشون که انگار نمیدونه کجا زندگی میکنه و در چه شرایطی بسر می بره..
مکتب انسان ساز شاهین
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵، ۰۵:۰۳
تلویزیون ملی ایران هم بعد از بازی، دست از رفتارهای غیرمنصفانه‌اش علیه قطر برنداشت و با تأکید ده‌ها باره روی نژاد و ملیت بازیکنان قطر، ثابت کرد این قابلیت را دارد تا از یک بازی ملی بین‌المللی، بستری برای پرداختن به غرض‌ورزی‌های ریز و درشت فوتبالی و غیرفوتبالی بسازد.

سجاد بیات
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر