فهرست

یادداشت: تیم ملی به مثابه یک جامعه

1. تیم ملی مقابل قطر بازی دارد. بازی هم حیثیتی است و هم حساسیت های بالایش غیر قابل انکار است. بازی نخست و هزار هزار حرف و حدیث. تیم ملی نیاز دارد قطر را شکست دهد تا از بازی های خانگی اش امتیاز کامل را کسب کند. قطر هم آنقدر از این سمت و آن سمت دنیا یار جذب کرده که برای خودش یک منتخب دنیا دارد. تیم ملی برای انجام این بازی لیک را تعطیل کرده و به ایتالیا رفته. برای آنکه در ایتالیا تمرینات تیم ملی درست و حرفه ای صورت بگیرد مکاتبات لازم به خوبی صورت گرفته و حتی بازدید از موزه افتخارات فوتبال ایتالیا نیز برای ملی پوشان پیش بینی شده. برای اینکه تیم ملی در این بازی به خوبی نتیجه بگیرد لباس های آدیداس برای تیم ملی تهیه شده و صندلی های طبقه دوم ورزشگاه آزادی نیز کار گذاشته شده. برای آنکه تیم ملی در این بازی بهترین نتیجه را بگیرد خیلی ها زحمت کشیده اند. تیم ملی قبل از اینکه وارد زمین شود تا مسابقه اش را انجام دهد زمان زیادی را صرف کرده. زمان زیادی را هم از آدم های دیگر گرفته.برای این بازی تدارکات و هزینه سنگینی صورت گرفته. تیم ملی با این هزینه ها وارد زمین می شود.

2. بازی آغاز می شود. تیم ملی سردرگم است. بازیکن ها در پیدا کردن هم در زمین مشکل دارند.توپ ها به جایی ارسال می شود که بازیکنی حضور ندارد و بازیکن ها به سمتی می دوند که توپی به آنجا نمی رسد. اوت دستی تبدیل می شود به جدی ترین تهدید ایران برای قطر. تیم حریف را که بارها و بارها مسخره کرده ایم و از واژگانی مثل بی غیرت و بی تعصب بهره برده ایم تا تحقیرشان کنیم از ما بهتر بازی می کنند. خیلی هم بهتر! بیشتر شوت می زنند. سرعت انتقالشان از وضعیت دفاع به حمله و بالعکس بیشتر از ماست. پاس هایشان به هم می رسد.

3. تیم ملی بازی را با آژان کشی می برد. دو گل می زنیم.گل اول حاصل اشتباه محض و پاس گل دروازه بان تیم قطر به مهاجم ماست و گل دوم یک سوپر گل استثنایی از جهانبخش. حدفاصل این دو گل یک دعوای بسیار شدید داریم بین بازیکنان و مربیان دو تیم به دلیل شاهکاری که جواد نکونام خلق می کند. رفتن به سمت نیمکت قطر و تکان دادن مشتش به سمت نیمکت نشین های عصبانی! تا چند دقیقه بعد دعوا و مشتزنی تمامی ندارد. آخر سر جواد نکونام در نخستین بازی خود روی نیمکت تیم ملی به عنوان مربی اخراج می شود!

4. کارلوس کیروش به کنفرانس مطبوعاتی می آید. جای آنکه بابت حاشیه هایی که دستیارش ساخته یا بازی بی کیفیت و ضعیف و بدون برنامه تیمش حرفی بزند وعده می دهد که تیم ملی در بازی با چین از این هم کارش سخت تر خواهد بود یعنی بازی با چین حتی از این بازی هم اعصاب خوردکن تر می شود! بعد هم خیلی راحت شروع می کند به گیر دادن به برانکو که چرا نگذجاشت تمرینات پیش فصل تیم های باشگاهی تعطیل شود! کیروش تاکید می کند که به نمایندگی از مردم ایران منتظر است تا برانکو از او عذرخواهی کند!! حرفی از بازی افتضاح تیم ملی زده نمی شود. حرفی از رجوع به تاکتیک اوت دستی امیر قلعه نویی زده نمی شود. حرفی از ضعف های بازیکنان انتخاب شده و هزینه های کلانی که برای تیم ملی انجام شده به میان نمی آید. کارلوس کیروش مثل همیشه نشان می دهد نه نقدپذیر است نه به ضعف هایش اعتراف می کند.

5. این ماییم. این خود ماییم. این تیم ملی از ماست. آینه ما. مایی که لیزر می اندازیم توی صورت بازیکن حریف. مایی که هر وقت خوش خوشانمان می شود جای تقسیم شادی با دیگران مشت هایمان را حواله می کنیم. مایی که جنبه باخت نداریم و به وقت بردها فروتن نمی شویم. این تیم ملی ماست. ماکتی کوچک از جامعه ما. از مردمان ما. از فرهنگی که پیدا کرده ایم. از لیزراندازی و مشت تکان دادن و بی غیرت خواندن بازیکنان حریف. ماییم.ما. خودما. خود خودخواه ما.

هومن جعفری
  ۵  
آی اسپورت
2016-09-03 14:19:14
نظر دهید

۵ نظر
Alireza
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۲۴
آ ولا... راس گفتی
محسن59
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۳۱
آفرین به این نوشتار تلخ زیبا
لنگی دوآتشه عدد 4و9 پشت قباله ام ئه
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۵۹
یادداشت چرتی بود. مگه برانکو باعث نشد اردوی تیم ملی به هم بریزه!؟
لنگی دوآتشه عدد 4و9 پشت قباله ام ئه
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۵:۰۰
ببخشید حواسم نبود. تاپالوویچ رو میگم
میثم
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۴۵
حالا که اون اسم نیارد و برانکوهم گفت من منظورش نبودم شما کاسه داغ تر از آش نشو کم بدبختی داریم جنجال به پا کن دو دستگی شه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر