فهرست

یادداشت: دشمنی برزیل و کلمبیا در راه رسیدن به روسیه

تیم ویکری
 
فقط یک تیم برزیل و کلمبیا را در جدول از هم جدا کرده است. کلمبیا با 13 امتیاز در رده‌یِ سوم قرار دارد و برزیل با 12 امتیاز در رده‌یِ پنجم. رقابت نزدیک و تنگاتنگِ دو تیم کلیشه‌ای که نویسندگان بوکس علاقه‌یِ زیادی بهش دارند را به یاد می‌آورد: این دو تا اصلا از هم خوششان نمی‌آید.
 
خصومتی که بین برزیل و کلمبیا در چند سال اخیر برپا بوده، در یک چهارم نهایی المپیک هم کاملا به چشم آمد، جایی که تنها مدیریت عالی داور بازی را از مقطع طوفانیش به سلامت گذراند و نهایتا با پیروزی 0-2 به سود برزیل به پایان برد.
 
بیشتر این خصومت قطعا ریشه در جدال یک چهارم نهایی دو تیم در جام جهانی 2014 بود که بدل به فستیوالی از کینه شد. طرح برزیلی‌ها برای توقف خامس رودریگز با دست به خشونت فیزیکی زدن برعکس به ضرر خودشان تمام شد و مصدومیت نیمار را به بار آورد. برزیل بازی را در نهایت 1-2 برد، اما نیمار باقی تورنمنت را از دست داد و وقتی یک سال بعد قصد کرد در کوپا آمریکا از کلمبیا انتقام بگیرد، کنترل اعصابش را از دست داد و در شکست 0-1 تیمش از بازی اخراج و چهار جلسه محروم شد.
 
این اولین باری بود که تیم بزرگسالان برزیل با حضور نیمار در ترکیبش یک بازی را می‌باخت (شکست در یک چهارم نهایی کوپا آمریکایِ 2011 مقابل پاراگوئه در ضربات پنالتی بود و از نظر آمار تساوی به شمار می‌آید). کلید این پیروزی برای کلمبیا که بعد از بیش از 20 سال برزیل را برده بود نمایش عالی کارلوس سانچز در مرکز خط میانی و مهار نیمار که در نهایت باعث از دست دادن کنترلش شد بود.
 
بازی چهارشنبه صبح دو تیم یک دیدار جذاب دیگر خواهد بود، به این دلیل که کار برزیل با کاری که به خوبی در پیروزی 0-3 مقابل اکوادور انجام داد متفاوت است. در کیتو، مربی جدید برزیل، تیته، با ایده‌یِ اولیه مهار حریف تیمش را به زمین فرستاده بود. بازی تا 20 دقیقه مانده به پایان همچنان بدون گل سپری می‌شد، تا اینکه برزیل گل اول را زد و اکوادور 10 نفره شد و برزیل در دقایق پایانی دو گل دیگر زد تا بردی قاطع به دست بیاورد.
 
مقابل کلمبیا اما انتظار می‌رود برزیل رویکردی پراکتیو داشته باشد و به سانچز و یارانش از همان ابتدا حمله کند. با اینکه تیته زمان زیادی برای تمرین با برزیل نداشته، اما فرصت کافی برای آنالیز حریفان را داشته است. تیته خیلی هوشمندانه نقاط ضعف و قوت اکوادور را بررسی کرد و برای همین پائولینیو را دوباره به تیمش بازگرداند تا بازیساز اصلی میزبان، یعنی کریستین نوبوا را مهار کند. اما آیا پائولینیو مقابل کلمبیا هم به زمین خواهد رفت؟ یا جایش را به هافبکی خلاق‌تر مثل لوکاس لیما خواهد داد؟
 
بد نیست پیروزی 0-1 کلمبیا مقابل برزیل در کوپا آمریکا را باز هم به یاد بیاوریم، چرا که این بازی تنها پرتوی درخشش در تورنمنتی به شدت ناامیدکننده برای تیم خوزه پکرمن بود. در واقع گل خیسون موریو مقابل برزیل هم تنها گل کلمبیا در چهار بازی تورنمنت بود.
 
چیزی که در آن کلمبیا مشخص بود پایین آمدن سطح خلاقیت و کارایی خط میانی بود، نکته‌ای که برای تیمی به رهبری پکرمن عجیب است. انگار ارتباط بین هافبک‌های دفاعی با هافبک‌های هجومی و هافبک‌های هجومی با مهاجمین به سختی برقرار می‌شد. در یک سال اخیر کلمبیا پیشرفت‌هایی در این زمینه کرده، اما ضعف‌های قدیمی همچنان مشخصا وجود دارند. در کوپا سنتتاریو کلمبیا بهترین فوتبالش را در ضدحمله‌ها بازی کرد و وقتی مجبور شد سوار برای جریان بازی شود به شدت به مشکل خورد. بهترین نمونه تساوی بدون گل در یک چهارم نهایی مقابل پرو بود.
 
یکی از نکات مثبت برای کلمبیا در پیروزی 0-2 هفته‌یِ پیش مقابل ونزوئلا بازگشت مکنلی تورس بود. "مک" تورس یکی از عجیب‌ترین کاراکترهای فوتبال آمریکای جنوبی است، بازیکنی با خلاقیت بالا و استاد دادن پاس‌های غیرمنتظره، اما نه لزوما ورزشکاری ذاتی. او جام جهانی 2014 را به خاطر رفتن به تیم الشباب و از فرم خارج شدن از دست داد. اما حالا با نمایش‌های خوبش در ترکیب تیم اتلتیکو ناسیونال مدلین، قهرمان کوپا لیبرتادورس، دوباره جایی در کلمبیا هم پیدا کرده و با گلی که به ونزوئلا هم زد نشان داد به آمادگی فیزیکی مطلوبش بازگشته است.
 
اما آیا پکرمن او را مقابل برزیل در ترکیب اصلی قرار خواهد داد؟ کلمبیا همین حالا یکی از هافبک دفاعی‌هایش را به دلیل محرومیت دنیل تورس از دست داده و احتمال می‌رود پکرمن با احتیاط بیشتری راهی این بازی شود و با دفاع پرعمق رو به استفاده از ضدحمله‌ها بیاورد. این رویکردی است که کلمبیا سلاح‌های لازم برای اجرایش را دارد، جایی که خامس و لوئیس موریل دو سوی کارلوس باکا در خط حمله قرار می‌گیرند. پکرمن همچنین می‌تواند روی نفوذهای فول‌بکِ راستش، سانتیاگو آریاس، و البته استفاده از نیمکت‌نشینانی مثل خوان کوادرادو و مارلوس مورنو حساب کند.
 
در این بازی، اگر تا 20 دقیقه مانده به پایان نتیجه همچنان بدون گل باشد، شاید کلمبیا باشد که ضربه‌یِ کاری را به برزیل بزند. این‌ها بازی‌هایی هستند که یک تیم برای اثبات لیاقتش برای حضور در جام جهانی باید خودش را نشان دهد.
 
     
آی اسپورت
2016-09-05 09:50:31
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر