فهرست

استتوس: فهرست شیندلر

آی اسپورت - سال 2005 بود، قبل از شروع مسابقات خاک رس رولند گاروس، پسری جسور با بازوانی ستبر و برجسته و قیافه ای شبیه شاه کولی های اسپانیا با موهایی پریشان و صورتی استخوانی و خیس از عرق، آمده بود تا ماتادور بودن خودش را در زمین تنیس هم ثابت کند. با لباس آستین حلقه ای و شلوار ملوانی عجیب و دستمالی بر پیشانی که انصافا قیافه خاصش را جذاب تر می کرد. عین یک گلادیاتور تمام حریفان خودش را با اعتماد بنفس بالا، ضربات مهلک فورهند با استایلی عجیب، به خاک و خون کشید و عین جنگجویی نترس در فینال با جسارت مثال زدنی بی نقص بازی کرد و پس از به ثمر رسیدن مچ پوینتش روی خاک رس دراز کشید و دستها را بالا برد.
رافائل نادال، این شاه کولی دوست داشتنی اسپانیایی، وارد دنیای جدیدی از زندگیش شده بود.شکستن رکورد جوانترین قهرمان گرند اسلم ها، او‌‌ را در درست ترین مسیر زندگیش قرار داده بود. رافا تنیسوری است که شبیه هیچ یک از قهرمان های این رشته نبوده و نیست. قهرمان چپ دستی که تمام کارهایش را با دست راستش انجام می دهد و حتی موقع نوشتن دست چپش به‌کارش نمی آید. دست چپ دستی همانند دست دیه گو مارادونا –دست خدا-هدیه عمو تونی مربی تمام عمر نادال بوده که توانسته او‌را از دیگر تنیسوران این رشته جدا کند. رافا با بدنی ورزیده و عضلاتی کاملا نا‌متقارن، اراده مثال زدنی و پر شهوت، و توان فوق العاده بدنی علاوه بر بدست اوردن مقام های بسیار قهرمانی، با تواضع بسیار و اخلاق خیلی خوبش فاتح قلب تمام مردم شده بود .محبوبیت کم نظیری که حتی در تمام رشته های ورزشی، او را یگانه می کرد.
سال 2016 است. مسابقات یو اس اپن؛ رافا در مقابل جوانی بسیار جسور و وحشی به اسم پولی از فرانسه قرار گرفته اما این بار داستان هم برای نادال وهم برای طرفدارانش فرق می کند. نادال در تمام طول بازی که اتفاقا دو برگشت بسیار عالی و باور نکردنی در بازی 5 ست داشت اسیر قدرت بدنی، اراده پیروزی طلب و شور جوانی این تنیسور فرانسوی 22 ساله قرار گرفته بود. طرفدران رافا در طول بازی بعد از هر ضربه او فریاد واموس رافا سر می دادند و بی امان او را تشویق می کردند تا شاید یکبار دیگر قهرمان شدن و دراز کشیدن روی زمین مسابقه را از این سامورایی توقف ناپذیر ببینند اما یک اشتباه مهلک و کاملا بعید از رافا باعث شد که سامورایی خسته و بی علاج با شهوت عجیبش برای پیروزی، هاراگیری کند و آه قهرمان نشدن طرفداران بی شمار او به آسمان بلند شود. شاید بهترین تعبیر برای او جمله گزارش گر مسابقه بود که گفت: واموس رافا، دیگر تمامی یو اس اپن ها برای تو تمام شده است (اشاره به سن و سال و باخت های پیاپی).شاید برای این ماتادور دوست داشتنی رقبا و جوانان جسور و بی باک بزرگترین سد قهرمان نشدن باشند اما یقینا بی رحم ترین رقیب حال حاضر رافا، گذر زمان و بالا رفتن سن وسال است.پس از دیدن چهره درهم شکسته، خسته، کلافه و خیس نادال از دیشب تا بحال ناراحتی عجیب به سراغم آمده و فکر می کنم کاش اسکار شیندلری بود تا با درست کردن فهرست شیندلر اینبار همه اسطوره های بی بدیل ورزشی زندگیم را از مرگ قهرمان نشدن نجات بدهد تا همیشه قیافه شاداب و پر از خون این اسطوره ها در خاطرمان باشد که تعدادشان کم هم نیست.اسطوره هایی که نباید برای ما بمیرند و همیشه با یادآوری سلحشوری ها و بی تابی هایشان برای برد و شکست حریفان، دلمان قرص شود، پشتمان محکم باشد و قلبمان گرم، که همیشه می شود .


نویسنده: علیرضا نصیری ها
     
آی اسپورت
2016-09-06 07:38:44
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر