فهرست

یادداشت: گابریل در راه منجی شدن

فرناندو دوارته
 
ورا لوسیا هفته‌ی پیش قبل از شروع بازی مقابل اکوادور به پسرش تکست داد و مثل همیشه ازش پرسید آب موزش را نوشیده یا نه، چون این نوشیدنی برای رفع گرفتگی عضلات "معجزه‌آسا" است. خود ورا هم قبل از بازی مراسم همیشگیش را به جای آورد. ورا زانو زد و از خداوند از سوی همه هواداران، ژورنالیست‌ها و هر کسی که نامِ فامیلی پسرش، ژزوس (عیسی)، را از روی هیجان با بی‌احترامی به زبان می‌آورد طلب بخشایش کرد.
 
تعداد این افراد وقتی گابریل ژزوس برای پالمیراس بازی می‌کند و گل می‌زند و حریفان را از پیش رو بر می‌دارد کم نیست. اما گابریل ژانویه پالمیراس را ترک می‌کند و به منچستر سیتیِ پپ گواردیولا می‌پیوندد. با این حال رویکرد تماشاگران سلسائو در بازی مقابل اکوادور وقتی گابریل دو گل زد فرقی با واکنش‌های پالمیراسی‌ها نداشت.
 
گابریل در این بازی بدل به اولین بازیکنی شد که از دهه 1949 بدین سو در اولین بازی رسمیش برای بزرگسالان برزیل دو گل می‌زند، کاری که پله، رونالدو، روماریو و زیکو موفقش به انجامش نشدند.
 
ورا، مادر گابریل هنوز عادت به شنیدن نام فامیلی پسرش به سبک استادیومی که گاهی حتی با استفاده از سرودهای مذهبی خوانده می‌شود نکرده است و با اینکه خودش هم احساساتی می‌شود هر شب قبل از خواب هم دعا و طلب بخشش می‌کند.
 
اما این ایمان و اعتقاد ورا به پسرش بوده که باعث شده حالا گابریل فشارهای ستاره شدن را به خوبی تحمل کند. ورا که سه پسرش را با نظم و انضباط بسیار بزرگ کرده اصلا از حرکات نمایشی خوشش نمی‌آید و تلاش گابریل، مثل صحنه‌ای که منجر به اعلام خطای پنالتی شد را بیشتر می‌پسندد. تذکراتی که مادر ورا همیشه به پسرش داده باعث شده تا گابریل لقب مربیانی که باهاشان کار کرده را به او بدهد. پس ورا به زودی یک لقب کاتالان هم خواهد گرفت.
 
حدود یک ماه پیش بود که سیتی باشگاه‌های دیگر اروپایی، از جمله بارسلونا را در راه خرید گابریل شکست داد. مهاجم 19 ساله‌یِ برزیلی انتخابش را به خاطر حضور پدر معنوی تیکی تاکا در سیتی اعلام کرد و حتی گویا 1.5 میلیون یورو حقوق اضافه از سوی منچستر یونایتد را صرفا برای پیوستن به پپ گواردیولا رد کرده است. اگر این داستان‌ها را باور می‌کنید پس این را هم بدانید که خود گواردیولا برای مجاب کردن پدیده‌یِ برزیلی، با گابریل تلفنی صحبت کرده است. سیتی هم در نهایت پول کمی برای گابریل پرداخت نکرد. 32 میلیون یورو بالاتر از انتقال‌هایی مثل روبینیو و دنیلسون بود.
 
«میدونم این اتفاق چقدر در فوتبالم تغییر ایجاد میکنه. سیتی باشگاه بزرگیه و مربی فوق‌العاده‌ای مثل گواردیولا داره و من بی صبرانه منتظر کار کردن باهاشم. اما من خودمو هیچوقت گم نمیکنم. خانوداه‌ام منو اینطور تربیت کردن.» گابریل با وجود شروع پر از انتقاد برزیل در المپیک ریو که دو تساوی بدون گل در دو بازی اول حاصلش شد، در نهایت نقش مهمی در قهرمانی تیمش برای اولین بار در این تورنمنت بازی کرد.
 
گل‌هایی که گابریل به اکوادور زد هم باعث شد برزیل بعد از 33 سال در خاک این کشور پیروز شود. با این حال وضعیت برزیل در دور مقدماتی جام جهانی هنوز چندان مستحکم نیست. برزیل در حال حاضر در جدول آمریکای جنوبی پنجم است و اگر در همین رده بازی‌ها را به اتمام برساند، برای رفتن به روسیه باید پلی آف بازی کند.
 
شکست در بازی فردا صبح مقابل کلمبیا می‌تواند فشارها را روی برزیل بیشتر هم بکند. اما حضور گابریل در تیم باعث شده باری که به نظر می‌رسید نیمار باید یک تنه به دوش بکشد حداقل تا حدی تقسیم شود، اتفاقی که اگر فیلیپه کوتینیو هم در بال دیگر تیم جا بیفتد بیشتر هم می‌شود.
 
اما از آنجایی که پپ گواردیولا هم در تشخیص استعدادها گاهی اشتباه می‌کند بهتر است فعلا به گابریل فرصت و فضا بدهیم، چون او هنوز جایگاه منجی نرسیده است.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-06 10:16:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر