فهرست

آنالیز: بررسی اهمیت آگوئرو برای سیتی

آی‌اسپورت – آگوئرو فصل پیش 24 گل در لیگ زد و فصل قبلش هم آقای گل شد. ستاره‌یِ آرژانتینی سیتی بهترین میانگین دقیقه‌ی بازی به گل در تاریخ لیگ برتر را دارد. اما نکته‌یِ جالب اینجاست که آمار نشان می‌دهند سیتی فصل پیش در 9 بازی‌ای که آگوئرو را از ابتدا در زمین نداشت میانگین امتیاز بیشتری نسبت به 29 بازی‌ای که او در ترکیب اصلی بود به دست آورد.
 
این روند در فصل 2015-2014 هم قابل مشاهد بود، جایی که سیتی در هشت بازی بدون آگوئرو شش برد و دو تساوی به دست آورد. در فصل 2014-2013 که سیتی قهرمان لیگ برتر شد میانگین امتیازات شاگردان مانوئل پیگیرینی با آگوئرو در ترکیب اصلی 2.35 در هر بازی بود و بدونِ او 2.17. اینجا آمار به سود آگوئرو بودند، اما سیتی باز هم از 18 بازی بدون او 12 پیروزی به دست آورد.
 
در مجموع اگر از سال 2013 تا امروز آمار را بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سیتی در 82 بازی با آگوئرو 50 برد، 14 مساوی و 18 باخت داشته (میانگین 2 امتیاز در هر بازی) و در 35 بازی بدون آگوئرو 23 برد، 7 مساوی و 5 باخت (میانگین 2.17 امتیاز در هر بازی). اما این نکته‌یِ مهم را هم باید در نظر گرفت که بازی‌هایی که آگوئرو در آن‌ها در ترکیب اصلی قرار نگرفته است بازی‌های ساده‌تری بوده‌اند. مثلا فصل پیش میانگین رده‌ی تیم‌هایی که سیتی بدون آگوئرو مقابلشان قرار گرفت 13 بود، در حالیکه این رده برای تیم‌هایی که سیتی با آگوئرو جلویشان ایستاد 9 بود.
 
اینجاست که باید از زاویه‌ای دیگر به اهمیت نقش آگوئرو برای سیتی نگاه کنیم، نقشی که در بازی‌های بزرگ بیشتر به چشم می‌آید، به خصوص مقابل منچستر یونایتد. آگوئرو در چهار دربیِ اخیرش در لیگ پنج گل زده است. او در سپتامبر 2013 در پیروزی 1-4 تیمش در استادیوم اتحاد دو گل زد و فصل بعد در همین استادیوم تک گل بازی را درون دروازه‌یِ کرد.
 
با این حال گل‌های آگوئرو، و حتی حضورش در زمین، در دربی‌های دیگری هم اصلا تاثیرگذار نبوده است. سیتی سال 2014 بدون او در اولدترافورد 0-3 به پیروزی رسید. یک فصل بعد آگوئرو در اولدترافورد دو گل زد، اما نتوانست مانع شکست 2-4 تیمش شود.
 
اما آمار دیگر گلزنان سیتی در بازی‌های که آگوئرو غایب بوده چگونه بوده است؟ به شکل چشمگیری یایا توره در 35 بازی‌ای که آگوئرو در سه فصل اخیر از دست داده 17 گل زده، بازیکنی که البته بعید است جایی در تیم گواردیولا داشته باشد. بازیکنانی که سیتی می‌تواند برای دربی شنبه روی قدرت گلزنیشان حساب کند کلچی ایهناچو و رحیم استرلینگ هستند. ایهانچو فصل پیش به عنوان پدیده‌ی سیتی 3 گل در غیاب آگوئرو زد و استرلینگ با اینکه فصل به هیچ وجه خوبی را سپری نکرد (نکته‌ای که با آمدن گواردیولا کاملا تغییر کرده) بدون آگوئرو در ترکیب اصلی 4 گل زد، از جمله هت تریکش مقابل بورنموس.
 
خود گواردیولا از وجود ایهناچو در تیم بسیار تعریف کرده و گفته چون آگوئرو نمی‌تواند (یا به تعبیری نباید) همه فصل بازی کند، وظیفه‌ی پر کردن جای خالیش به عهده‌یِ "کلی" است. با این حال شاید گواردیولا برای جدال اولدترافورد به راه حل دیگر فکر کند. مثلا استفاده از نولیتو به عنوان مهاجم مرکزی، پستی که در سلتا ویگو تجربه‌اش را داشته و بازی دادن به لیروی سانه به عنوان وینگرچپ در اولین حضورش در ترکیب سیتی.
 
نگاهی به بایرنِ گواردیولا هم می‌تواند سر نخ دیگری برای ترکیب دربی به دست بدهد. در دو فصلی که رابرت لواندوفسکی برای گواردیولا در باواریا بازی کرد، 14 بازی را از دست داد و بایرن در این 14 بازی تنها یک بار شکست خورد. نکته‌یِ جالب اینجاست که این شکست در یکی از تنها دو بازی‌ای که گواردیولا جای خالی لواندوفسکی را با یک مهاجم شماره‌یِ 9 دیگر، یعنی کلودیو پیزارو کرد حاصل شد. رویکرد گواردیولا معمولا در غیاب مهاجم لهستانیش، استفاده از ماریو گوتزه یا توماس مولر به عنوان شماره‌یِ 9 کاذب بود.
 
بدین ترتیب حتی احتمال بازی کردن استرلینگ در این پست هم وجود دارد. دست آخر اینکه هم گواردیولا پیش از این بازی‌هایش را بدون مهاجم اصلیش برده و هم سیتی بدون آگوئرو از پس حریفان زیادی، از جمله یونایتد، در اولدترافورد بر آمده است. اما اگر قرار است گواردیولا یونایتدِ ژوزه مورینیو را در تئاتر رویاها شکست دهد، باید منتظر یک شاهکار تاکتیکی دیگر از او باشیم. 
     
آی اسپورت
2016-09-06 11:27:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر