فهرست

سکوت و سکون تعمدّی آقای کی‌روش

آی اسپورت - پرده‌های نمایشی مختلفی را در سال‌هایی که با عنوان سرمربی تیم‌ملی روی نیمکت بوده از خودش نشان داده. تقریبا همه مردم و خصوصا فوتبال دوستان، رفتارهای چندگانه‌اش را می‌شناسند اما آنقدر آگاه بوده که حواسش به محبوبیتش باشد. کی‌روش، چندبار تهدید به استعفا کرده و حتی یکی، دو بار تهدید لفظی‌اش را به اقدام عملی ارتقا داده؛ کاری که زیرمجموعه "ناز کردن" تعبیر می‌شود و باب‌میل ایرانی جماعت نیست که کسی برایش طاقچه بالا بگذارد. کی‌روش روی آوردن بازیکنانی پافشاری کرده که به دلیل پرورش در جامعه‌ای غیر از ایران، مولفه‌های مغایر با آنچه تبلیغ و ترویج می‌شود دارند؛ چیزی که عیان است، پرده‌پوشی ندارد. خالکوبی‌های بی‌شمار اشکان دژاگه مثالی معمولی برای این گزاره است.
کی‌روش برای اولین‌بار بعد از انقلاب در استادیوم آزادی، با کراوات روی نیمکت تیم‌ملی نشست؛ لباسی که هیچگاه تبلیغ که نشده هیچ، حتی در چند روز گذشته در شهری مثل شیراز، خبر ممنوعیت استفاده از آن، رسانه‌ای می‌شود! کی‌روش، مقاماتی از فدراسیون فوتبال را حتی با ادبیاتی پر از تمسخر خطاب قرار داده و جلوی رسانه‌ها به «او» یا «آنها» خندیده و با عبارتی از موضع بالا یا گفته: «اصلا این فرد که شما می‌گویید را نمی‌شناسم» یا گفته «او (آنها) از حقیقت فوتبال دور هستند» ؛جمله‌ای که تعبیر خودمانی‌اش می‌شود«فوتبال نمی‌فهمند.» کی‌روش لباس اسپانسر را نپوشیده، از باخت‌های مفتضحانه‌ای مثل باخت به لبنان تمام قد دفاع کرده، بازی‌های چشم‌نوازی تحویل ایرانیان نداده، با بسیاری از مربیان باشگاهی درگیر شده، نهایت بی‌محلی را به انتقادها داشته و چندین و چند کار دیگر که اگر یکی مثل علی دایی انجام می‌داد یا دیگر مربیان وطنی و یا هر مربی خارجی دیگری این کارها را می‌کرد، حکم اخراج و منفور بودنش را خودش با دست خودش امضا کرده بود. اما کی‌روش با همه این افعال، هنوز محبوب است و در ذهن ایرانی‌ها، بهترین گزینه برای سرمربیگری. اینکه این رفتار کی‌روش حاصل حرفه‌ای‌گری است یا رقم بالای قراردادش یا حرفه‌ای نبودن ساختار فوتبال ما یا هر علت دیگر، موضوع این نوشته نیست. نکته واضح، آگاهی پشت رفتارهای اوست.
همان آگاهی‌ای، که دیروز تعمدا در شکل و شمایل آرامش و سکوت خود را نشان داد. او خوب می‌داند که در آزادی روبه‌روی تیم حاشیه‌ساز و بدقلق و بدرفتاری مثل قطر چگونه باید حجمی از جنجال را کنار زمین پمپاژ کند. حتی شاید بعضی معتقد باشند، میزان پمپاژ جنجال از سوی او باید کنترل شود تا در کسی مثل نکونام به آن شکل جوگیرانه جلوه‌گر نشود ولی او به همان‌ها هم فکر کرده است. به چشم غره به داور بازی ایران و عراق همانقدر فکر می‌کند که به کندن کت در دقایق پایانی بازی برای تعویض فضا و جنجالی‌تر کردن اتمسفر حاکم بر بازی.
دیروز همین آگاهی‌ها را در سکوت و طمانینه‌اش کنار زمین می‌شد دید. اکثر اوقات، این مارکار آقاجانیان بود که با بازیکنان صحبت می‌کرد و کی‌روش با ژستی متفکرانه تصمیم گرفته بود، ساکت باشد. شاید بعد از آن همه داد و هوار و کتک‌کاری و جار و جنجال بعد از بازی با قطر در آزادی، چینی‌های آرام را کم خطر‌تر از آن دیده بود که گلو پاره کند و به انبار باروت جنجال و دعوا، جرقه بیندازد.
شاید هم اندیشیده بود با سکوت و سکون، نگاه AFC را به نیمکت جنجالی ایران در بازی با قطر، به سمت یک نیمکت آرام هدایت کند که شخصیت فوتبال آسیا را قرار نیست خدشه‌دار کند. تعویض‌ها، ترکیب تیم‌ملی، دیرآوردن قوچان‌نژاد، صحبت‌های حداقلی، نبود حمله‌های مرگبار و بازی زهردار در رقابت دیروز تیم‌ملی با چین، همه نشانه‌هایی از این است که کی‌روش روی این بازی، همین یک امتیاز تساوی را حساب کرده بود؛ حتی شده بدون گل.
یک مساوی بدون گل و یک امتیاز، دیگر عربده نمی‌خواهد، حاشیه نمی‌خواهد، جنجال و چشم غره نمی‌خواهد؛ همین سکوت تعمدی را می‌خواهد که دیروز دیدیم. او حواسش به همه چیز هست.


نکته: محمدرضا یزدان پرست، روزنامه نگار و مجری تلویزیون این یادداشت را برای روزنامه هفت صبح نوشته است.
  ۵  
آی اسپورت
2016-09-07 08:10:32
نظر دهید

۵ نظر
امید
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۰۸:۳۶
رئیس فدراسیون پرتغال ملاقاتی که در حاشیه یکی از جلسات فیفا با کفاشیان داشت به کفاشیان گفته این کیروش خیلی بداخلاقه چجوری باهاش کار می کنید!؟ ما که اخراجش کردیم. جمله ای با همین مضمون. کیروش مربی خوب و بابرند و معتبری است ولی اینکه در ایران مانده بخاطر عقب ماندگی فرهنگی و صد البته بی برنامگی محض فوتبال ایرانه و البته با شرایطی که ایران در جامعه بین الملل هم داره خیلی نباید توقع بیشتر از کیروش داشت. اما مهم ترین نکته و حسن کیروش این بوده که ثبات در سرمربی گری تیم ملی به وجود اومده و ثبات بهترین چیز است و لازمه پیشرفت
-
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۰۹:۴۸
البته استفاده از کراوات در شیراز نه براى عموم بلکه براى مسئولین و فروشندگان فروشگاه ها ممنوع شده ! که البته همین تصمیم نیز یاداور حرف درست نایب رئیس محترم مجلس جناب اقاى على مطهرى است که مگر نظام ایران فدرالى است که هر منطقه براى خودش قانون و مقررات خاص دارد؟ در هـیچ کجاى قوانین ایران استفاده از کراوات اقدام مجرمانه تعریف نشده و لذا استفاده از کراوات جرم و کارى خلاف قانون نیست
سیاوش
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۰:۳۵
کل مطلب رو اختصاص داده به کوبیدن کیروش بعد نوشته این موضوع البته هدف این مطلب نیست ..
کیروش بهترین گزینه برای ماست ؛ به خصوص مقابله با بازیکن سالاری رو به درستی انجام میده . ضمن این که بعد از سال ها دفاع تیم ملی درست شده ؛ چه دفاع توسط مدافعان چه دفاع تیمی ؛ همچنین با میدان دادن به جوان ها صاحب دو تیم ملی خوب و سرحال هستیم .
درود بر کیروش .
حسن
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۱:۰۱
خخخخخخ
اینم خودش یه نوع کاپیتولاسیون هستش ها،بعضی ها همچین پاچه خواری این کیروش رو میکنند طرف داد بزنه هزارتا دلیل میاورند دانش روز دنیا داد زدنه ساکت باشه دو هزارتا دلیل،دیروز داد میزد هم یه دلیل خوب واسش پیدا میشد.
Aliiiiii usf68
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۱:۱۸
کی روش مربی بزرگ و کار بلدیه و می دونه چیکار میتونه بکنه پس بهتره بجای کوبیدنش ازش حمایت کنیم. کدوم دوران تیم ملیمون میومد تو زمین مطمئن به نباختن بودیم که الان هستیم. کدوم دوره تیم انقدر جوون داشت. تیم پوست انداخته بازی تدارکاتی هم که نداریم پس منصفانه برخورد کنیم...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر