فهرست

یادداشت/ ترین‌های مورینیو – گواردیولا

میگل دلینی

منچستریونایتد و منچسترسیتی قرار است دربی منچستر را روز شنبه برگزار کنند. جدا از حساسیت هایی که همیشه یک دربی دارد و جدا از این که این بار دربی، دربی منچستر است، دو طرف داستان مورینیو و گواردیولا هستند که رقابتی دیرینه با هم دارند. در زیر چند بازی مهم بین این دو را با هم مرور می کنیم.


1- بهترین لحظات مورینیو
اینتر 3 – 1 بارسلونا، بازی رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان، 20 ایپریل 2010
سه گانه فصل 10-2009 با اینتر را شاید بتوان موفق ترین عملکرد مورینیو و چشم گیر ترین آن ها دانست. اما او در آن فصل توانست 3 بر یک بارسا را در سن سیرو شکست دهد. مورینیو گفت:«اینتر بهترین بازی 50 سال اخیر را انجام داد». مطمئنا یکی از بهترین مربی گری های مورینیو بود. تیم ایتالیایی به لطف تاکتیک های سرمربی پرتغال به بهترین شکل ضدحمله می زد و تاکتیکش موفق هم شد. مورینیو بعد از این که تیمش یک بر صفر عقب افتاد و 3 بر یک برنده شد گفت:«اولین بازی را ما 3 بر یک بردیم و البته باید 4 یا 5 گل می زدیم. با همه توانمان بازی کردیم». این شروع ساختن یک دوران باشکوه توسط مورینیو بود.


2- بهترین لحظات گواردیولا
بارسلونا 5 – 0 رئال مادرید، لالیگا، 20 نوامبر 2010
نه تنها این بازی انتقام بازی با اینتر بود، بلکه یکی از شیرین ترین بردها در ال کلاسیکو هم بود. این بازی فصل را برای بارسلونا ساخت. بهترین فصل بارسلونا از نظر ارائه توتال فوتبال و سلطه کامل بر حریف. ژاوی گفت:«رئال حتی نتوانست یک بار هم توپ را لمس کند. عالی بود».ژاوی، پدرو، داوید ویا و جفرن گلزنان آن بازی بودند. بازی ای که 5 بر صفر شد. شادی بازیکنان بارسا در رختکن تمامی نداشت. فلورنتینو پرس گفت این بدترین نتیجه تاریخ رئال است. اما بدترین برای رئال بهترین برای گواردیولا بود. یک انتقام بزرگ و پیروزی ای لذت بخش.


3- حماسه ای ترین بازی
بارسلونا 1 – 0 اینتر، بازی برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان، 28 ایپریل 2010
شاید این بازی یکی از کم گل ترین دیدارها بود، اما هیجانی ترین و پرتنش ترین آن ها بود و در پایان این بازی فراز و نشیب های زیادی داشت. نیمه اول نهایت هنر مورینیو در مربی گری به نمایش گذاشته شد. یک تیم تمام دفاعی مقابل یک تیم تمام تهاجمی. دفاع 11 نفره مقابل حمله 11 نفره. بارسلونا برد 2 بر صفر می خواست و اینتر می خواست گل نخورد. این برای بازیکنان دو تیم محدودیت هایی ایجاد کرده بود. اینتر عقب نشسته بود و بارسا فقط حمله می کرد. پیکه یک گل زد و هیجان را بیشتر هم کرد. بویان یک گل دیگر زد و بازی عجیب شد، اما پرچم کمک داور بالا بود. در این دیدار واقعا خون ها در حال جوشیدن بود.


4- بیشترین حد رقابت
رئال مادرید 0 – 2 بارسلونا، بازی رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان، 27 ایپریل 2011
این بازی فقط به خاطر دو مربی اش جذاب و پرتنش نبود، بلکه به هر حال ال کلاسیکو بود و قبل از مورینیو و گواردیولا هم حساسیت های خودش را داشت. 4 ال کلاسیکو قرار بود در 18 روز برگزار شود و این هم شدت هیجان را بیشتر کرده بود. از طرفی این بازی نیمه نهایی لیگ قهرمانان بود و خب، قهرمانی در اروپا برای هر تیمی لذت بخش است. در نیمه اول این بازی اما اصلا جذاب نبود. در نهایت هم هوش و استعداد مسی بود که کارساز شد، اما اخراج په‌په پایه یک جنجال را گذاشت.


5- جنجالی ترین
بارسلونا 3 – 2 رئال مادرید، بازی برگشت سوپرکاپ اسپانیا، 17 آگوست 2011
دیداری که 3 کارت قرمز، 9 کارت زرد و 5 گل داشت و مسی در آن یکی از زیباترین گل های تاریخ فوتبال را زده بود. دیداری که در آن مورینیو انگشتش را در چشم تیتو ویلانوا فرو کرد. اینجا بود که رقابت بین دو مربی وارد مرحله ای جدید شد.


6- خسته کننده ترین بازی
اینتر 0 – 0 بارسلونا، مرحله گروهی لیگ قهرمانان، 16 سپتامبر 2009
این بازی نشان داد که در جدال های مورینیو و گواردیولا همیشه هم آتش بازی و صحنه های دیدنی وجود ندارد. شاید دلیلش این بود که هنوز آتش رقابت خیلی هم شعله ور نشده بود. در واقع مربیان هنوز به رفتارهای یکدیگر و سبک بازی حریفشان آشنا نشده بودند. نتیجه اش این شد که بازی برنده ای نداشت، گلی هم نداشت و دیدنی هم نبود. شاید روز شنبه در اولدترافورد هم شاهد چنین بازی ای باشیم.
کد خبر 9404
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-07 17:47:36
نظر دهید
۱ نظر
برزو
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، ۲۰:۰۶
نویسنده به یه نحوی اومده تمام تقابل های مورینیو و گواردیولا رو به یه "ترین" چسبونده و یادداشت نوشته!!! // ترین ها فقط ایناست که من مینویسم: یک طرفه ترین بازی:5-0 بارسلونا // دراماتیک ترین بازی: اینتر0-1 بارسلونا // تموم شد و رفت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر