فهرست

دربی منچستر / دوئل کلیدی: ابراهیموویچ مقابل استونز

آی‌اسپورت – با اینکه زلاتان ماه آینده 35 ساله می‌شود، هیچ اثری از افت در فرم و آمار گلزنیش دیده نمی‌شود. زلاتان در اولین بازی، در اولین بازی رسمی و اولین بازی لیگ برای منچستر یونایتد گل زد و با پریدن و زدن ضربه‌یِ سر بالاتر از وز مورگان و ژوزه فونت نشان داد حتی در انگلیس هم کمتر مدافعی روی هوا حریفش است.
 
مهاجم سابق پاریس سن ژرمن حالا با 3 گل، کنار سرخیو آگوئرو که برای داربی امروز محروم است، در صدر جدول گلزنان لیگ برتر قرار دارد. زلاتان از آغاز فصل پیش در تا امروز در 34 بازی لیگ 41 گل زده است، یعنی بیشتر از گونزالو هیگوایین، کریستیانو رونالدو، رابرت لواندوفسکی و لیونل مسی، و تنها پایین‌تر از لوئیس سوارز.
 
سه گل زلاتان در سه بازی اول لیگ نشان از خطرات مختلفی که او می‌تواند برای خط دفاعی منچستر سیتی و به خصوص استونزِ جوان داشته باشد داشت. یک ضربه‌یِ سر، یک پنالتی و یک شوتِ خارج از باکس. از ابتدای فصل پیش تنها مسی (8) بوده که بیشتر از زلاتان (7) در پنج لیگ اول اروپا با شوتِ خارج از باکس دروازه‌یِ حریفان را باز کرده است.
 
با اینکه سیتی در هر سه بازی اولش در لیگ گل خورده، اما استونزِ 22 ساله که این تابستان با مبلغِ 47.5 میلیون پوند از اورتون راهی منچستر شد، کیفیت بالای خودش را در تیم پپ گواردیولا نشان داده است. نوع بازی استونز دقیقا چیزی است که گواردیولا برای ساختن تیمش لازم دارد، مدافعی بازیساز و تکنیکی و پا به توپ. استونز در حالت ایدئال قرار است کاری که پیکه برای بارسلونا می‌کرد را برای سیتی انجام بدهد. اما نکته‌یِ نگران‌کننده درباره‌یِ او آمارِ اشتباهاتش در فصل پیش است.
 
استونز فصل پیش سه اشتباهِ به منجر به گل خوردن تیمش داشت، آماری که به صورت مشترک بالاترین آمار برای یک بازیکن آتفیلد (غیر از دروازه‌بان) در لیگ بود. اعتماد به نفس بالای استونز، که برای مدافعی با سن و تجربه‌یِ او واقعا شگفت‌انگیز است، گاهی منجر به اشتباهاتی می‌شود که تیمش را به دردسر می‌اندازد. با این وجود، و با در نظر گرفتن وضعیت وخیم کلیت خط دفاعی اورتون در فصل پیش به رهبری روبرتو مارتینز، استونز در همین چند بازی اول فصل جدید، نمایش‌هایی قابل قبول و امیدوارکننده داشته است.
 
استونز تا اینجای فصل 164 پاس صحیح از مجموع 179 پاس، داده است (92 درصد). او تنها بازیکن سیتی است که درصد پاس‌های سالمش بالایِ 90 بوده و بین تمام مدافعین لیگ برتر هم بعد از اریک بایی (96 درصد) و جان تری (93 درصد) دقیق‌ترین پاسور بوده است. اما وجهی از بازی استونز که در دربی منچستر و در تقابل با زلاتان مورد چالش قرار خواهد گرفت، قدرت فیزیکی او، به خصوص روی هوا، خواهد بود.
 
شاگردان ژوزه مورینیو که حالا با داشتن زلاتان، بایی، ماروان فلینی و پل پوگبا بدل به تیمی بسیار فیزیکی و قد بلند شده‌اند، می‌توانند استونز و دیگر بازیکنان سیتی که میانگین قدی به مراتب پایین‌تری از خودشان  دارند را از این راه به دردسرهای زیادی بیندازند و شاید در نهایت سرنوشت بازی را روی دوئل‌های هوایی تغییر دهند.
 
     
آی اسپورت
2016-09-10 04:59:06
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر