فهرست
یادداشت ویژه ؛ انتشار ریز قرارداد ها / بگم بگم ورژن تدبیر و امید !
یادداشت ویژه ؛ انتشار ریز قرارداد ها / بگم بگم ورژن تدبیر و امید !

یادداشت ویژه ؛ انتشار ریز قرارداد ها / بگم بگم ورژن تدبیر و امید !

آی اسپورت- رقم قرارداد... این دیگر یک راز نیست. پس از افشای ریز قرارداد پرسپولیسی ها، نوبت به آبی ها رسید تا از امروز آنها هم به نوبت به تکذیب مبالغ ارائه شده وادار گردند، چه در چنین شرایط اقتصادی که مردم بیشترین نگرانیشان عدم دریافت پیامک ثبت نام یارانه هاست(!)به نظر نمی رسد ارقامی که از سوی وزارت ورزش منتشر شده چندان تفاوتی با اصل مبلغ قرارداد داشته باشد. اما نکات مبهمی در لیست منتشر شده وجود دارند. به طور مثال مشخص نبودن وضع کسر یا عدم کسر مالیات قراردادها، پاس شدن یا نشدن چک های پرداختی و یا اینکه اصلاً اهداف واقعی از چنین اقدامی چیست؟ آنهم درست زمانی که دولت در روزهای ثبت نام برای دریافت یارانه از مردم می خواهد از دریافت یارانه 45 هزار تومانی انصراف دهند!
 
1. شفاف سازی
 
اینطور عنوان شده که وزارت با انتشار ریز مبالغ دو تیم بزرگ پایتخت قصد آن داشته که به شفاف سازی مبالغ در فوتبال کشور بپردازد. البته با شتابزدگی. چرا که رقم قرارداد پرسپولیسی ها در روزهای حساس پایانی فصل اعلام شد و لیست مربوط به استقلالی ها پس از اتمام بازی ها. همین یک عامل کافی است تا بی طرفی وزارت را زیر سوال ببرد. امروز خیلی ها حق دارند بگویند این وزارت بود که با حاشیه سازی مانع قهرمانی سرخپوشان شد. پس اگر نیت شفاف سازی است، آنها موظف اند در این مورد نیز شفاف صحبت کنند.
 
2. پایین آوردن قیمت
 
شاید وزارت قصد داشته با دست زدن به چنین اقدامی کمی از قیمت های کاذب موجود، برای فصول آتی بکاهد و بحث سقف قرارداد را سر و شکلی تازه دهد. با اینکه بعید است به این هدف برسد چرا که با مشخص شدن میزان قرارداد بازیکنی مثل امیرحسین صادقی و محسن بنگر(بیشتر از یک میلیارد!)، ناخودآگاه قیمت سایر مدافعین میانی نیز تعیین می گردد و این ارقام در خرید و فروش های مزایده ای بازیکن، نرخ پایه محسوب خواهند شد. یعنی احمد آهی فصل آینده می تواند حداقل 700 یا 800 بیارزد در حالی که بعید به نظر می رسد در حال حاضر نصف این مبلغ در ملوان قرارداد داشته باشد و به کمتر از این نیز راضی شود.
ضمن آنکه نمی توان با وجود برخی پیشنهادات نجومی و هنگفت از سوی تیم های حوزه خلیج فارس به بازیکنان داخلی از آنها انتظار داشت هم با رقم کمتری قرارداد ببندند و هم اینکه برای گرفتن پولشان به مخمصه و پاسخگویی بیافتند.
 
3. قرارداد سایر تیم ها
 
لیگ برتر فوتبال ایران تنها دو تیم استقلال و پرسپولیس نیستند و پول بیت المال فقط و فقط صرف آنها نمی شود. علاوه بر این با کمی یادآوری گذشته ها می توان به یاد آورد مسبب به وجود آمدن ارقام میلیاردی و این اوضاع نابسامان، تیم های صنعتی لیگ بودند، پس انتظار نابجایی نیست اگر بخواهیم بدانیم مثلا رقم قرارداد بازیکنان و اعضای کادر فنی این قبیل تیم ها چگونه بوده است. آیا وزارت ورزش می تواند تیم هایی مثل سپاهان و حتی تراکتور را نیز وادار به افشای ریز قراردادهایشان کند؟ یا حتی اعلام کند فدراسیون نشین ها، کارکنان وزارت شفاف ساز، وزیر و سفیر و نماینده و ... چقدر می گیرند؟
 
4. انزجار مردم از فوتبالیست ها در شرایط بد اقتصادی و جام جهانی پیش رو
حتی برای آنها که از اخبار فوتبال آگاهی نسبی دارند شنیدن ارقام برخی فوتبالی ها تعجب برانگیز است. با اینکه به طور خاص، ایراد از فوتبالیست نیست و این مدیران هستند که به واسطه چشم و هم چشمی و رو کم کنی ارقام سرسام آور پیشنهاد می کنند (ما هم بیشتر را ترجیح می دهیم.)، اما انتشار این ارقام، بازیکنان فوتبال را مقابل مردم قرار می دهد. مردمی که شرایط فوق العاده بد اقتصادی امروز آنها را وادارا به ایستادن در صف های طولانی سبد کالا می کند و علی رغم درخواست های فراوان برای انصراف از دریافت یارانه به تعداد ثبت نامی ها می افزاید نمی توانند تحمل کنند فوتبالیست(حتی محبوبشان) با چنین پول هایی است که حاضر شده لباس تیم مورد علاقه شان را بر تن کند و عشق به پیراهن تنها با پول ممکن شده است!
این اتفاق نادر که به واسطه نبود بیلان اقتصادی مشخص روی داده، آن هم پیش از جام جهانی بی شک روی عملکرد بازیکنان ملی پوش این دو تیم تاثیر منفی خواهد داشت، ضمن آنکه با این وضعیت آنها قطعاً حمایت مردم از خود را نیز از دست خواهند داد و آن موقع است که در صورت کسب نتایج ضعیف در برزیل، جو برای این فوتبالیست ها غیر قابل تحمل شود. این یعنی در امان ماندن و پنهان شدن سر دسته ها. همان هایی که خود، قیمت ها را به این روز انداخته اند. علاوه بر این ها، بازی رسانه ای گسترده که به موجب این افشاگری ها صورت پذیرفته، سایر اخبار را در سایه قرار می دهد و دیری نیست که افزایش قیمت حامل ها و کالاهای اساسی خیلی راحت و بی سرو صدا صورت پذیرد.
 
5. مدیریت با هر قیمتی و به هر قیمتی
 
بلاتکلیفی هر ساله سرخابی ها به این خاطر پایانی ندارد که وزارت خودش نمی داند، نفع این دو تیم برایش بیشتر است یا ضررش! مدیر عاملانشان باید تیم را مدیریت کنند یا مدیر باشند. انتشار رقم قرارداد استقلالی ها نشان می دهد مدیرعامل این تیم حاضر شده به هر قیمتی آندو را در تیم حفظ کند تا کمی رضایت هواداران را جلب کند. (کاری مشابه آنچه رویانیان با پرداخت هزینه ای هنگفت به بهانه برگرداندن خلعتبری از لیگ جعلی انجام داد.) اما جالب اینجاست که اگر رفتن آندو به قطر پولی عاید استقلال نمی کرد، لااقل نیم میلیارد بدهی روی دست استقلال نمی گذاشت! آندویی که پس از رد پیشنهاد تیم قطری به خاطر اخطارها و اخراج های فراوان، به تعداد انگشتان یک دست هم در اختیار مربی و تیم نبود. به خصوص بازی حساس پایان فصل برابر تراکتور. همان طور که پیوستن خلعتبری به پرسپولیس، آنها را از عباس زاده آماده تا مدت ها دور کرد.
لیگ سیزدهم ده روزی است که به پایان رسیده اما به جای اینکه بنشینیم و آن را آنالیز کنیم تا فصل بهتری در پیش داشته باشیم درگیر ارقام قرارداد بازیکنان شده ایم. هرچه بیشتر به آن آب و تاب دهیم بیشتر یادمان خواهد رفت که درد امروز، صرفاً همین نیست که خیلی بهتر بود این کار با هر هدفی، در فضایی آرام انجام می شد. گرهی از مشکلات باز می کرد، نه اینکه اوضاع را بدتر و مردم را بدبین تر کرد.
شاید خیلی هایمان انتظار داشتیم با پایان یافتن دوره بگم بگم، اخلاق دوباره به ارکان دولتی ما باز گردد اما سند و مدرک رو کردن به بهانه شفاف سازی، با آبروی افراد بازی کردن، عده ای را مقابل مردم قرار دادن و اشکال را گردن دیگران انداختن درست همان شیوه ای است که فقط هاله ای از واقعیت را دور سرمان به وجود می آورد و این توهم را که همه محو مایند. اینگونه نیازی به کلید کارگشا نبود که این شیوه بیشتر گاز انبری است!

مهدی بشکنی 
     
آی اسپورت
2014-04-21 14:45:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر